zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

4 Niedziela

Dzisiejsza Ewangelia pokazuje nam postać Maryi, która z pośpiechem udaje się w góry do swojej krewnej Elżbiety. Maryja spieszy się – ta postawa w wigilię świąt jest nam bardzo bliska. Tyle trzeba było przygotować. Najpierw gruntowne sprzątanie: mycie, szorowanie, odkurzanie, zmywanie. Każdy zakamarek, każdy pokój, wszystko musi błyszczeć. Potem zakupy: na stół wigilijny i na wszystkie świąteczne dni. A niczego nie może zabraknąć. Także prezenty pod choinkę. Co tu kupić, jaką niespodziankę zrobić, czy się na pewno spodoba. Nie zawsze jest to czego chcemy. A jeżeli jest, to przerasta nasze możliwości finanse. Same kłopoty. Ostatnie dni to małe poprawki w domu, strojenie choinki, wysyłanie kart świątecznych. A ostatnie godziny to czas spędzony w kuchni – smażenie, pieczenie, gotowanie, przygotowywanie świątecznego stołu. Żeby temu wszystkiemu sprostać trzeba było się bardzo spieszyć.

Matka Zbawiciela także z pośpiechem rusza do swojej krewnej. Pośpiech Maryi i mój pośpiech. Czy mają coś wspólnego, czym się różnią? Możemy przez chwilę zatrzymać się nad tym tematem.

Matka Boża udaje się do Elżbiety, wkrótce po Zwiastowaniu, przeżyciu bardzo osobliwym, głębokim, bardzo osobistym. Maryja najpierw słucha i rozważa głos Anioła, słowo Boże skierowane do Niej. Z tego zatrzymania i wsłuchania się w głos Boga odkrywa swoje powołanie, wie czego chce, co jest dla niej ważne, wie co jest istotne, jaki jest cel w tym wszystkim co robi. Jej pośpiech wypływa ze środka, tam w głębi serca poczęło się Słowo, Jezus. On nadaje kierunek jej życiu. On jest sprawcą pośpiechu i jednocześnie głębokiego pokoju. Maryja niesie także ze sobą ogromną radość – sama Jej obecność wprowadza w domu Elżbiety atmosferę święta. Pośpiech Maryi nie przeszkadza w tym, aby nastąpiło Jej szczere spotkanie z krewnymi, wzajemna rozmowa, wysłuchanie, pomoc.

A jaki jest nasz pośpiech? Czy czasem nie przypominamy ludzi z książki Saint-Exuperego „MałyKsiąże”. Ów mały bohater w czasie wędrówki przez planetę ziemię spotkał zwrotniczego.

NOTKI – Wójtowicz str. 103

Czy w przedświątecznej gorączce nie przeoczyłem tego co ważne, porządku w moim sercu, czy skorzystałem z rekolekcji adwentowych, sakramentu pokuty, tam właśnie można było usłyszeć głos Boży, czy byłem choć na jednej Mszy Roratniej. Bez tego duchowego przygotowania trudno będzie mi spotkać się z drugim człowiekiem, podzielić się opłatkiem, spojrzeć bez obawy w oczy, trudno będzie odnaleźć w sobie zadowolenie ze świątecznego czasu, bez Niego pozostanie tylko przejedzenie i zmęczenie, wspomnienie kolejnych świąt.

Ksiądz Twardowski z humorem i ogromnym wyczuciem pisał o takim przeżywaniu świąt:

święta, święta i po świętach - nikt już o nich nie pamieta ,
zjadłem placki, zjadłem babki, całowałem ciocię w łapki,
zjadłem wilię, zjadłem barszczyk, i już jestem o rok starszy ,
po śledziku i sardynce, w pustym miejscu po chionce

Aby nie pozostało w nas puste miejsce po choince, nasza postawa pośpiechu musi choć trochę przypominać postawę Maryi. Nasze zewnętrzne zachowanie musi wypływać z naszego wnętrza. Nie możemy poddawać się prądom nerwowej przedświątecznej gorączki, zabiegania, pośpiechu, musimy starać nad tym panować. Forma nie może przerosnąć treści. Tylko Bóg może być Panem naszego pośpiechu. Tylko dla Niego warto się spieszyć. Spieszmy się także kochać ludzi, tak szybko odchodzą. Niech ważniejsze dla nas będzie, aby sobie wzajemnie przebaczyć, niż to jak zdobyć ładniejszą choinkę od sąsiada.
Każde święta są czasem łaski dla ludzi. Wtedy płynie cała rzeka dobrych, serdecznych życzeń. Z okazji Świąt życzymy sobie zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności. Ksiądz Twardowski, którego już wspominałem, zauważył jednak, że trzeba jednak być ostrożnym z wszelką pomyślność. Pomyślność, czyli po mojej myśli jest bardzo niebezpieczna. Moje myślenie może obrócić się przeciwko nam. Życzmy sobie pomyślności Bożej, czyli tego, żeby wszystko działo się po myśli Bożej, także nasz pośpiech i całe nasze zbliżające się święta.


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643