zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Kazanie dożynkowe

Bądź pozdrowiona
ziemio rodząca,
z dobroci Boga
świat odradzająca
tonami zboża,
chlebnymi kłosami,
wstęgami rzeki
wonnymi lasami….
…Bądź pozdrowiona
sadów mrokiem,
śpiewem pszczół roju
zachwyconym wzrokiem
pięknością kwiatów,
tęczą na niebie
i moim sercem
bijącym dla ciebie.
Tak możemy za poetką zawołać dziś, gdy świętujemy nasze parafialne dożynki – święto chleba powszedniego i tych, którzy go współtworzą – Boga i ludzi – rolników.
Miesiące letnie to dla ludzi pracujących na roli okres szczególnie ciężkiej i uciążliwej pracy. Gdy wielu wypoczywa na wakacjach i korzysta z uroków przyrody, na polach od świtu do nocy każdego dnia trwa walka o zebranie plonów z pola, walka o chleb stanowiący podstawę biologicznego życia człowieka. Bo rzeczywiście chleb jest wartością bezcenną.
Przy takiej okazji jak dzisiejsze dożynki obok świętowania odżywa dyskusja na temat pracy. Dzisiaj wszyscy w naszej ojczyźnie dyskutują o pracy i to w różny sposób najczęściej niestety przy budce z piwem, lub przy suto zastawionym i zakrapianym stole. Jedni mówią, że pracy nie ma, inni, że im się nie opłaca pracować, jeszcze inni, że nie mogą pracować, bo są chorzy, tylko nikt się nie przyznaje, że mu się nie chce pracować. Pracodawcy zaś pragną wykorzystać pracownika, którego traktują jak maszynę i do końca pragną wyeksploatować a później pozbyć się go jak zużytej rękawiczki. Owoce pracy zaś nie są szanowane przez innych współobywateli. Wszyscy mają złotą receptę na tę trudną sytuację, ale jak tylko dostaną trochę władzy postępują dokładnie tak jak ci, na których dziś narzekają.
Posłuchajmy, co o pracy mówił do nas nasz rodak papież Jan Paweł II na Zaspie w Gdańsku 12 VI 1987r.: „Prawda, że za pracę trzeba zapłacić, ale to jeszcze nie wszystko. Praca – to znaczy człowiek. Człowiek pracujący. Jeśli więc chodzi o sprawiedliwy stosunek pomiędzy pracą i płacą, to nie można go nigdy dostatecznie określić, jeśli się nie wyjdzie od człowieka – podmiotu pracy. Praca nie może być traktowana – nigdy i nigdzie – jako towar, bo człowiek nie może być dla człowieka towarem, ale musi być podmiotem. W pracę wchodzi o­n poprzez swoje człowieczeństwo i całą swoją podmiotowość. Praca otwiera w życiu społecznym cały wymiar podmiotowości człowieka, a także podmiotowości społeczeństwa, złożonego z ludzi pracujących.”
Jak żadna inna właśnie praca rolnika wydaje się tą, która podkreśla podmiotowość człowieka. Jakże, zatem boli, gdy o­na nie jest szanowana przez innych. Ale jeszcze bardziej boli, gdy nie jest szanowana przez współplemieńców w tym samym zawodzie. Ciągle jeszcze widać leżące na ulicach i w koszach kromki chleba, wysypywane ze złości na tory kolejowe ziarno; niszczone bezmyślnie wspólnym wysiłkiem zbudowane dobra materialne, domy, ulice i zakłady pracy. A coraz trudniej znaleźć człowieka, który wkłada w pracę całe swoje serce. Dlaczego tak jest? Wszyscy się przeciw temu buntujemy, ale nic z tego nie wynika pozytywnego! Dlaczego?
Odpowiedzi na powyższe pytanie możemy chyba poszukać w innej wypowiedzi Ojca św. skierowanej też do ludzi pracy podczas tej samej pielgrzymki do Polski – tym razem skierowanej do pracowników Uniontexu 13 VI 1987r.: „…nie chodzi tylko o to, by lepiej i wygodniej żyć oraz więcej mieć. Chodzi, bowiem o to, by w sytuacji większego, społecznego uszanowania człowieka, każdy mógł rozwinąć wartości osobowe i lepiej wypełnić swoje powołanie, jakie od Boga otrzymał… Praca ludzka służy celom doczesnym. Człowiek pracuje na chleb powszedni. Chrystus – Odkupiciel świata – uczynił ten chleb równocześnie znakiem widzialnym, czyli sakramentem życia wiecznego. I przez ten sakrament Chrystus stał się dla nas w sposób szczególny „drogą, prawdą i życiem.” To powołanie odkrywa się w swoim sumieniu, na modlitwie, w kościele, a nie pod budką z piwem lub przy stole suto zakrapianym alkoholem. Tam może się zrodzić się tylko, co innego. Co? Myślę, że wiemy…
Ziarno pszenicy ukryło się w stodole.
Nie chciało, by je zasiać.
Nie chciało umrzeć.
Nie chciało się poświęcić.
Chciało uratować swoje życie.
Nie chciało być chlebem
Nie pojawiło się na stole.
Nie zostało pobłogosławione ani podzielone.
Nie dało życia.
Nie podarowało radości.
Pewnego dnia przyszedł rolnik.
Razem z kurzem ze stodoły wymiótł również i ziarno.
Ten urywek poezji wprowadza nas w drugą myśl naszej uroczystości. Świat dzisiejszy jest podzielony na tych, którzy posiadają nadmiar środków do życia i na tych, którzy posiadają ich bardzo mało lub prawie nic.
W zachodnioeuropejskich gazetach, radiu i telewizji dziewięćdziesiąt procent reklam poświęconych jest jedzeniu, potrawom, przepisom kuchennym, przysmakom, słodyczom, zakąskom, piwu, przyprawom, napojom. Gdyby pewnego dnia nastąpiła katastrofa kosmiczna i jakimś cudem ocalałyby reklamy, przyszli badacze minionej epoki – może z innych planet – stwierdziliby, że nasza ludzkość zajmowała się tylko napełnianiem swojego żołądka. I zastanawialiby się, dlaczego jedni ludzie umierali z przejedzenia, a drudzy z głodu.
Klęska głodu nastała we Francji. Anna Austriaczka spotkała na schodach zamku Wincentego a Paulo. Szyję królowej zdobił drogocenny naszyjnik z kamieni szlachetnych. Apostoł ubogich spojrzał na klejnoty:
– Wasza królewska mość, czy może wasza wysokość sprawić, aby kamienie zamieniły się w chleb?
Królowa w lot pojęła intencje świętego, zdjęła naszyjnik z szyi i podała go Wincentemu. Cud zamiany kamienia w chleb dokonał się w ciągu godziny.
Czy dziś można zamienić kamienie w chleb dla głodnych? Chyba tak. I wcale nie trzeba być z królewskiego rodu a na szyi nosić drogocenny naszyjnik. Mało masz podziel się tym, co masz, bo jak będziesz miał więcej będzie ci trudniej. Chleb jest tym, co najbardziej nadaje się do dzielenia. Jak mówił brat Albert: „Trzeba być dobrym. Trzeba być dobrym jak chleb, który leży na stole. Każdy może podejść i ukroić sobie kawałek. Chleb jest dla głodnych” A ja bym jeszcze dodał, że ten chleb powszedni, który trzymasz w dłoniach otrzymałeś dzięki łasce Boga. I cokolwiek byś mówił czy myślał o swojej pracy o­n nie do końca jest twoją własnością i dlatego bądź dobry dla innych jak ten chleb, który trzymasz w rękach.
Kochani rolnicy – ludzie ciężkiej, ale pięknej pracy – tak jak wy dziękujecie dziś Bogu za błogosławieństwo w tegorocznych plonach, tak ja dziękuję wam za waszą pracę w imieniu swoim i wszystkich, którzy korzystają z owoców waszej pracy. I przepraszam was w imieniu tych, którzy nie potrafią lub nie chcą uszanować waszego trudu. Ale proszę też was o to abyście szanowali wzajemnie swoje owoce pracy a przede wszystkich siebie i pracę innych ludzi. I abyście tak wychowywali wasze młode pokolenie, o którym Ojciec święty mówi, że jest przyszłością i nadzieją świata i Kościoła. Szczęść wam Boże w dalszej pracy i Bóg zapłać za tegoroczny chleb i za wszystko!
Opracował ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643