zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

4 Niedziela

Kończy się Adwent.

Coraz bardziej wchodzimy w atmosferę Bożego Narodzenia.

W I czytaniu na 700 lat przed narodzeniem Jezusa podaje Betlejem jako miejsce narodzenia się oczekiwanego Mesjasza. „A ty, Betlejem Efrata, najmniejsze jesteś wśród plemion judzkich! Z ciebie mi wyjdzie Ten, który będzie władał w Izraelu, a pochodzenie Jego od początku, od dni wieczności.”

Ewangelia opowiada zaś o nawiedzeniu św. Elżbiety. Wydarzenie, które nie tylko było spotkaniem Maryi ze św. Elżbietą, ale również spotkaniem Jezusa z Janem Chrzcicielem, obydwu jeszcze nienarodzonych. Maryja nie tylko poszła, aby pomóc Elżbiecie w codziennych pracach domowych, ale także, a może przede wszystkim po to, aby podzielić się z Nią swoją radością z tego wszystkiego, co Pan Bóg dokonał w jej życiu.

Rozważanie tych wszystkich wydarzeń ma nas przygotować do rozważania i przeżycia tajemnicy Boga, który stał się człowiekiem.

Przeżywamy ostatnie dni przed świętami. Dni pełne zabiegania, sprzątania, stania w kolejkach, zakupów całego tego przedświątecznego bałaganu. Mniej więcej połowa mieszkańców Płońska tak też przeżyje i dzisiejszy dzień, korzystając z tego, że większość sklepów jest otwartych – na Mszę Św. nie znajdą czasu.

Już za 3 dni Wigilia. Chyba najpiękniejszy dzień w roku. Dzień, kiedy wszyscy jesteśmy razem; dzień, kiedy wszyscy jesteśmy jakby lepsi.

Nie ma lepszej okazji, aby się ze sobą pojednać, niż Wigilia. Aby zapomnieć to, co nas boli, co nas od siebie oddziela, co nam się nie udało, co między sobą zepsuliśmy…

Byłoby bardzo źle, gdyby ktoś z nas zasiadał do Wigilii z żalem, pretensjami czy nienawiścią w swoim sercu. Taki człowiek by na pewno przegapił coś ważnego z tych świąt, można nawet powiedzieć, że te święta by zmarnował. I nie jest w tym momencie najważniejsze, kto zawinił i kto powinien wyciągnąć rękę do zgody.

Kiedy będziemy dzielić się opłatkiem podzielmy się ze sobą miłością, życzliwością, kawałkiem siebie samego.

Kiedy będziemy siadać do Wigilii rozpocznijmy ją od opisu narodzenia Pana Jezusa. Może to będzie jedyna nasza wspólna modlitwa w ciągu całego roku…

Po Wigilii zaśpiewajmy kolędy. Sami. Tak, jak potrafimy, jak umiemy. Niech nie robi tego za nas telewizor czy magnetofon. Coraz więcej różnych kolęd – na kasetach, na płytach, kolędy tradycyjne, nowoczesne – a my coraz mniej śpiewamy…

Dbajmy o tradycję, szanujmy ją. To przecież nasza tożsamość i nasze dziedzictwo.

A nade wszystko pamiętajmy, dla kogo te święta, kto w nich jest najważniejszy i czyje narodziny świętujemy.

Bo może i tak się zdarzyć, że będzie opłatek, choinka, prezenty, wigilijne potrawy, Mikołaj – tylko Jezusa w tym wszystkim zabraknie.

A myśliciel Silesjus napisał kiedyś takie słowa: „Choćby Chrystus tysiąc razy rodził się w Betlejem a nie narodził się w nas jesteśmy zgubieni na wieki”.

Słowo „święta” i słowo „święty”. Jakże do siebie podobne; nieprzypadkowo. Bo święta to święty czas, to czas, który Pan Bóg mi daje po to, abym stawał się coraz bardziej święty.

On chce przyjść do nas jako gość oczekiwany i zapraszany. Jako ktoś dla nas bardzo ważny Jako ten, kto swoją miłością chce i może przemienić nasze serca, nasze rodziny, naszą społeczność.

Gdy Jezus rodził się w Betlejem, nie było dla Niego miejsca. Czy znajdzie miejsce wśród nas, gdy przyjdzie?

Adwentowy człowiek
ile zmarnowałem czasu
ile straciłem siły
w bezczynności mojej
nie widziałem Boga
tam gdzie o­n był
w zasięgu wzroku
na dotknięcie ręki
w bliskości drugiego
człowieka
ze swoim
uśmiechem
otwartością
pokojem
miłością
ile zmarnowałem czasu
przez pobłażliwość
samemu sobie
przez wygodę
przez bylejakość
ile zmarnowałem czasu ...
adwentowego czekania
ja człowiek adwentowy
(Ks. Piotr A. Faliński)


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643