zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

3 Niedziela

Obserwowałem z młodzieżą w czasie wakacji pewnego człowieka – zawsze był smutny, wręcz ponury. Dociekaliśmy dlaczego. Różne „teorie” mieli moi wychowankowie, którzy sami tryskali radością. Dobrze czułem się z nimi – właśnie dlatego, że tak dużo żywiołowej radości było w nas. Któregoś słotnego wieczoru rozgorzała dyskusja właśnie na temat radości i smutku, wesołości i powagi. Tak właśnie zestawili, w dwie przeciwstawne pary, te cztery stany ludzkiego ducha. Bo – mówili – wesołość nie jest radością, a powaga smutkiem. I jeszcze coś orzekli: powagi i wesołości mogło by nie być, smutek jest przeciwny naturze, a radości człowiek potrzebuje jak powietrza.

Czy jednak dzisiejszy świat potrafi się radować? Ten świat którego cząstką jesteśmy i który sami tworzymy? Jeśli by była prawdziwa radość – czy byłby potrzebny cały „przemysł rozrywkowy”? Może przesadziłem – ów „przemysł” potrzebny jest z wielu względów. Ale popatrzcie, jak ogromne zyski przynosi! Czy nie jest to następstwo smutku ogarniającego człowieka na przełomie tysiącleci? A narkotyki? A alkohol? Czy nie są tym samym: szukaniem zapomnienia w ogarniającym człowieka smutku? A głośna i miażdżąca człowieka współczesna muzyka czy nie to samo ma na celu? Zagłuszyć pustkę i smutek?

Apostoł Paweł woła dziś do nas: Radujcie się zawsze! Jeszcze raz powtarzam: radujcie się! Zachęta? Czy nakaz? Skoro miłość, tę najgłębszą potrzebę człowieka, trzeba było ująć w formułę przykazania – i to zarówno w Starym, jak i w Nowym Testamencie (Mt 22, 37.39 por. Pwt 6, 5 i Kpł 19,18; J 13, 24), to czyż nie można i nie trzeba człowiekowi nakazać radości? Choćby dlatego, by nie pomyślał sobie, że radość jest jakimś zbędnym luksusem w życiu. Że można się bez niej obejść. Że – może nawet z głębokich pobudek – byłoby stosowniej radość zostawić tylko dzieciom i wariatom. Czyż nie trzeba nakazywać radości, aby ci zbyt dostojni i poważni ludzie, którzy sami zagubili radość, nie mieli za złe tym, którzy radość w sercu noszą, i nieraz są samą radością?

A mamy szczególny powód do radości. Mówi dziś o tym prorok Sofoniasz: Pan, twój Bóg jest pośród ciebie... On uniesie się weselem nad tobą, odnowi swą miłość, wzniesie okrzyk radości, jak w dniu uroczystego święta. – Skoro Bóg jest pełen radości, nie przystoi, by człowiek chodził smutny. Skoro o Bogu można powiedzieć, że wzniesie okrzyk radości, dlaczegóżby człowiek nie mógł i nie powinien swej radości wypowiadać na różne sposoby?

Co się okazało z owym smutnym człowiekiem? Mieszkał obok naszego ośrodka, mieliśmy sporo czasu na obserwacje. Takie to zwykłe, a takie naprawdę smutne. Jak ów człowiek potrafił krzywdzić swoich bliskich... Ta prawidłowość sprawdza się bardzo często: smutek i zło, zło i smutek idą w parze.

Św. Łukasz opowiada w Ewangelii, jak to przychodzili do Jana ludzie i pytali... O co pytali? Czy nie o to, jak mają być szczęśliwi? Cóż mamy czynić? – mówili. Jaka była odpowiedź proroka znad Jordanu? Tak prosta, że aż zaskakująca. Po prostu bądźcie dobrzy dla siebie nawzajem. Zmieńcie się – tak zwyczajnie, na codzień, bez żadnego bohaterstwa i bez żadnej pozy. Tylko tyle.

Może i dzisiejszemu człowiekowi bardziej od wszystkich komików, kabaretów, lunaparków, filmowych komedii potrzebna przemiana? Zmień się, stań się dobrym dla innych – znajdziesz radość.

Czy mamy być dobrzy tylko dlatego, że widzimy w tym zysk: naszą radość? Nie. Chrześcijanin chce być dobrym ze względu na Jezusa, aby być do Niego podobnym i aby Jemu samemu dobroć okazać. Bo może w Wigilię swoich urodzin On chce właśnie do mego domu i do mojego serca zapukać?...


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643