zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

3 Niedziela

„Co to za stacja?” W pociągu to takie banalne pytanie. Ale w człowieku, który pytał, było coś intrygującego. Wywiązała się rozmowa. O czym? O więzieniu. Bo on wracał w swoje strony po wielu latach więzienia. Zapytałem, jak można najkrócej nazwać życie więzienne. Nie zastanawiał się. „CZEKANIE” – odparł. Najpierw na dzień, który jest niewyobrażalnie daleki: „25 lat! I ta abstrakcyjna data: 15 grudnia 2016. A ja tak właśnie czekałem. Potem czekałem na decyzję skrócenia wyroku. Potem na amnestię. I tak zostało bardzo dużo. Potem czekałem na nową datę. A gdy już został mi tylko tydzień – czekałem całkiem tak samo, jak na początku. Bo wie ksiądz, dodał, człowiek to jedno wielkie czekanie. Tak jest chyba zawsze?” – zapytał.

Były, i będą, w historii epoki szczególne. Epoki oczekiwania. Może i my w takiej żyjemy? Ale przełom stuleci pierwszego i pierwszego – ery przedchrześciajńskiej i ery nowej – to szczególny czas oczekiwania. Powiada Ewangelista: Lud oczekiwał z napięciem. W innym zaś miejscu: Czy Ty jesteś tym, który ma przyjść, czy innego mamy oczekiwać? (Łk 7,19). To przemawiający przez proroków Bóg budził te tęsknoty i oczekiwania. W prorockich wystąpieniach często wracał wtedy motyw radości, pociechy, nadziei – tak, jak to czytamy dziś u proroka Sofoniasza: Wyśpiewuj, krzycz z radości, ciesz się!

Czy narodziny Jezusa, czy Jego zmartwychwstanie zakończyły epokę Wielkiego Oczekiwania? Nie. Zaczęło się jeszcze Większe Oczekiwanie: na Jego powrót, na powszechne zmartwychwstanie. Pisma apostołów są jednym wielkim tego świadectwem (np. Tt 2,11-15). Krótko mówiąc: Adwent się nie kończy. Adwent trwa! Bo człowiek to jedno wielkie czekanie. Nie sposób być człowiekiem z krwi i kości, z ducha człowieczego, nie czekając. Tak, jak nie można żyć po ludzku bez nadziei. Nadzieja i czekanie to dwa imiona tej samej rzeczywistości. Na co człowiek czeka? Na kogo? Czekać jutra? Tak, ale czy chodzi jeno o kolejny dzień życia? Czy nie raczej o to, co jutro przyniesie? Inaczej: kogo jutro spotkam? Co przyniosą jutrzejsze spotkania? W tych wszystkich pytaniach kryje się zawsze KTOŚ, druga osoba. Radość jest najpełniej przeczuwana w oczekiwaniu wtedy, gdy kieruje się ku komuś, ku drugiej, bliskiej, kochanej osobie. A człowiek dlatego ciągle musi czekać, że wciąż nie może spotkać tego KOGOŚ, kto nasyciłby go bez reszty. Bo całkiem po prostu czekamy na Boga.

Od dnia, a właściwie nocy rozbłyśnięcia betlejemskiej gwiazdy jest to czekanie na Jezusa: Boga – Człowieka. W czasie Wielkiego Oczekiwania przychodzili do Jana nad Jordan ludzie i pytali: Cóż mamy czynić? Jak mamy czekać? Jakże proste, nieoczekiwanie proste odpowiedzi dawał! Nie kazał szukać Oczekiwanego w świątyni. Nie kazał iść na pustynię (choć jemu samemu pustynia domem była). Nie kazał rozczytywać się w świętych księgach, nie kazał pościć (choć sam żył postem). Odpowiadał: Kto ma dwie suknie, niech jedną da temu, który nie ma. A kto ma żywność, niech tak samo czyni. Nie czekaj z założonymi rękoma, a nawet nie ze złożonymi, choćby do modlitwy, dłońmi. Bądź dobry, czyń dobro, skoro pytasz, co czynić. Pytali i żołnierze. Nad nikim się nie znęcajcie – usłyszeli. Bądźcie ludźmi dla ludzi. Bądźcie uczciwi i sprawiedliwi. Tylko tyle? Aż tyle! Kilka lat później, gdy Oczekiwany sam już stanął wobec rzesz ludzkich, wołał: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, mnieście uczynili” (Mt 25,40). Takie jest to ludzkie i chrześcijańskie czekanie: wyjść naprzeciw Bogu, idąc ku człowiekowi, dzieląc z nim chleb i odzienie.

Radujcie się zawsze w Panu! Radość oczekiwania – czyli nadzieja. Radujcie się. Niech wasza łagodność będzie znana wszystkim ludziom: Pan jest blisko! Radość oczekiwania – czyli radość dawania, a nie brania (Dz 20,35). Przypomnij sobie twarze ludzi, którzy tak potrafią czekać: twarz bł. Matki Teresy z Kalkuty, twarz brata Rogera z Taize, twarz – taką ją zapamiętali świadkowie – św. brata Alberta z Krakowa... Twarze tylu innych. Także z twego otoczenia. Ileż głębokiej radości na ich twarzach... Oni umieją czekać. I wiedzą na Kogo.


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643