zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Kazanie dożynkowe

„Błogosławiony jesteś, Panie Boże wszechświata, bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy chleb, który jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich; Tobie go przynosimy, aby stał się dla nas chlebem życia.” Tymi słowami kapłan ofiarowuje Bogu białą hostię podczas każdej Mszy św. gdy podnosi ją do góry na patenie, jakby pokazując Bogu to, co za chwilę stanie się ciałem Chrystusa a w tej chwili jest dziełem Jego błogosławieństwa oraz ciężkiej pracy człowieka.

Dziś gdy przynieśliście do świątyni wieńce żniwne, które są najpiękniejszą cząstką tego co zebraliśmy z naszych pól zastanówmy się przez chwilę nad sensem pracy rolnika oraz jej owocami.

Stanisław Harla w utworze pt. „Zagon” pisze:

„Mam własny zagon i na swojej ziemi

Wszystkie czynności znam agrotechniczne

I nie uciekam od słońca promieni,

Kiedy mnie prace na skwar gonią liczne,

Ale uparcie trwam dni i tygodnie,

Choć to męka, chociaż niewygodnie.

Jednak jak miło jest i radośnie,

Kiedy swojego nastawia się ucha

I gdy wyczuwa się, jak zboże rośnie,

Jak spontanicznie do życia wybucha,

Jak się pod kłosem chyli i kołysze,

To tego żadne pióro nie opisze.

I jeszcze jedno podkreśla godnie,

Że żyję z własnej, a nie cudzej pracy,

Że to na życie wygląda swobodne,

Co chce, tam sieję, tam siedzę, tam kopię,

Tam piasek mieszam i tam ostrze topię.

Nikt mi nie mówi, że mu chleb wykradam,

Że jestem trutniem albo gorzej jeszcze,

Na własnej ławie wyciosanej siadam,

Własnym ziemniakiem podniebienie pieszczę,

A nawet w czasie burz nie grzeszę strachem

Pod własnym, starym, chwiejącym się dachem.”

Wydaje się, że jest w tym utworze wszystko co można powiedzieć o pracy na roli, a jednak...

Mądrość ludowa starożytnego Wschodu opowiada o człowieku, który wyruszył w daleką podróż, aby znaleźć odpowiednie dla siebie zajęcie. Szedł drogami i gościńcami, zachodził do wsi i miast, ale nigdzie nie mógł znaleźć pracy, która by mu dawała pełną radość i szczęście. Pewnego dnia swojej podróży, zmęczony gorącym południem, usiadł w cieniu przydrożnego drzewa. Zobaczył człowieka pracującego z wielkim zapałem na swojej roli. Przez długie godziny przypatrywał się pochylonej ku ziemi postaci. Pełen podziwu podszedł do owego człowieka i powiedział: Widzę, że jesteś szczęśliwy ze swojej pracy, bo wykonujesz ją z wielkim zapałem. Pochylony mężczyzna wyprostował się i powiedział: Jestem szczęśliwy bo wykonując swą pracę myślę o Wielkim Władcy, Panu Nieba i Ziemi, o swoich najbliższych i o wszystkich, komu o­na może służyć. Wędrowiec zamyślił się i po chwili powiedział: Wiem dlaczego nie mogłem znaleźć dla siebie pracy: myślałem tylko o sobie.

Papież Jan Paweł II we wstępie do Encykliki „Laborem Exercens” napisał: „Stworzony na obraz i podobieństwo Boga samego wśród widzialnego wszechświata, ustanowiony, aby ziemię czynił sobie poddaną, jest człowiek przez to samo od początku powołany do pracy. Praca wyróżnia go wśród reszty stworzeń, których działalności związanej z utrzymaniem nie można nazwać pracą – tylko człowiek jest do niej zdolny i tylko człowiek ją wykonuje wypełniając równocześnie pracą swoje bytowanie na ziemi. Tak więc praca nosi na sobie szczególne znamię człowieka i człowieczeństwa.”

Praca na roli jest tym szczególnym powołaniem, w którym człowiek prawdziwie myślący stoi bardzo blisko Tego, który jest Panem wszystkiego. Tylko głupiemu człowiekowi, jak nazywa Pismo święte człowieka pysznego któremu wydaje się że poradzi sobie w życiu bez Boga, wydaje się, że to co urodziło się na polu to zasługa jego osobistego geniuszu, kombajnów i wszelkiej techniki a jedynym wyrazem jego radości jest uczta zakrapiana obficie alkoholem.

Przez wiele lat uczciwa i rzetelna praca nie była szanowana w naszej ojczyźnie ani ci którzy ją wykonywali. Bawiono się i ucztowano jak za czasów Nerona w starożytnym Rzymie a wódka lała się strumieniami. Na stadionach urządzano wielkie i kosztowne przedstawienia w których brali udział ludzie nie mający nic wspólnego z rolnictwem i z pracą na roli. Ludziom ogłaszano wyniki pracy, które nie miały nic wspólnego z rzeczywistością.

Skutki tego płacimy dziś wszyscy, a szczególnie Wy rolnicy. I to w płaszczyźnie zarówno materialnej jak i moralnej. Odbudowanie tego co niszczono przez dziesięciolecia będzie trwało jeszcze o długo. A i dziś nie brakuje takich którzy udając dobroczyńców chcą żyć kosztem waszej pracy oraz rozbić wartości duchowe, które reprezentujecie. Nie pozwólcie na to! To wasz święty obowiązek wobec Boga i ojczyzny!

Dlatego nasz Arcypasterz ksiądz Juliusz Paetz pisał w liście pasterskim z okazji diecezjalnego dziękczynienia za tegoroczne zbiory: „ojczyzna czeka jeszcze na coś więcej niż tylko [wasze] plony i hodowlę – czeka na wasze bogactwo duchowe... są nimi rodzina i wkład w życie społeczne i religijne. Stójcie na straży moralnie zdrowej, chłopskiej rodziny. Strzeżona trwałym małżeństwem, niech daje nadal Ojczyźnie i Kościołowi wspaniałych ludzi o niezwykłych charakterach i talentach.”

Składając dziś na ołtarzu wieńce żniwne jako podziękowanie Bogu za tegoroczne zbiory myślimy o tych, którym nie dane było zebrać tego co zasiali bo zabrał im to żywioł wody. Łączymy się z nimi nie tylko w modlitwie ale i w pomocy materialnej którą już przekazaliśmy (Caritas Polska 35 mln. złotych) a będziemy też zbierać dary płodów ziemi.

Chleb zaś, który mamy szanujmy jak najcenniejszy skarb od Boga pochodzący i z pracy ludzkiej, aby w naszej codzienności nadal spełniało się to do czego tęsknił Cyprian Kamil Norwid:

„ Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba

podnoszą z ziemi przez uszanowanie

Dla darów nieba...

Tęskno mi Panie...”


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643