zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Kazanie na dzień chorego

Ukochani chorzy i starsi!


Wy, którzy przez swój wiek i doświadczenie życiowe a często i dolegliwości ciała uczestniczycie szczególnie w misterium krzyża naszego Zbawiciela!

Światowy dzień chorego przypada od kilku lat – 11 lutego, w którym Kościół wspomina objawienie Matki Bożej w Lourdes. W tym roku był o­n obchodzony po raz dziesiąty w sanktuarium Matki Bożej Uzdrowicielki w Vailankanny w Indiach nazywanym „Lourdes Wschodu”. My w naszej parafii obchodzimy go dziś. Obchody Dnia chorego mają zwrócić uwagę świata, a dziś naszych parafian, na tę cząstkę Kościoła, jaką stanowią ludzie cierpiący, a więc najbliżsi Chrystusowi.

Czy to zwracanie uwagi jest potrzebne? Matka Teresa z Kalkuty w r. 1981 r. napisała „…już wiemy, że najokrutniejszym z bólów jest świadomość niepotrzebności. I ten właśnie rodzaj ubóstwa znajdujemy wokół nas… Społeczeństwo … żyje w dobroci, ale ja przemierzałam wieczorem nasze ulice, zachodziłam do waszych domów i spotykałam umierających, pozbawionych okruchu miłości. Istnieje pośród nas inny rodzaj ubóstwa – ubóstwo duszy, ubóstwo samotności i niepotrzebności. To najgroźniejsza choroba dzisiejszego świata, gorsza niż gruźlica czy trąd.”

Cierpienie, jedna z największych tajemnic ludzkości! Poszukiwanie nowych sposobów niesienia ulgi w cierpieniu jest słuszne i potrzebne jednak ani badania naukowe ani terapia nie wyjaśnią go do końca ani nie przezwyciężą. Po co jest cierpienie? Myślę, że m.in. po to, aby człowiekowi zwrócić uwagę na to, co w życiu jest najważniejsze. Oto proste doświadczenie. W minionym tygodniu widziałem w telewizji zapowiedź programu o człowieku, który żył bardzo długo na ziemi. Gdy otworzył usta sądziłem, że usłyszę coś mądrego od tak dojrzałego człowieka. o­n jednak prezentując receptę na swoją długowieczność powiedział: „Nigdy nie zastanawiałem się jak żyję dopóki mogłem żyć bez zastanawiania się.” Przerażające, ze przeżył tak długie życie swoje bezmyślnie, ale na szczęście i tchnące nadzieją, że dożył tej chwili, która pozwoliła mu zacząć zastanawiać się, po co żyje. Różne religie zawsze poszukiwały odpowiedzi na pytanie o sens cierpienia jak również uczyły i uczą potrzeby okazywania współczucia i pomocy. Jednak, aby odkryć istotny sens cierpienia trzeba się skierować na objawienie Bożej miłości. Odpowiedzi tej udziela Bóg w krzyżu Jezusa Chrystusa. Cierpienie, skutek grzechu pierworodnego zyskuje nowy sens w dziele zbawczym Chrystusa. Przez swoje cierpienie Chrystus zwyciężył zło a nas uzdolnił do jego pokonania. o­n wziął na siebie cierpienia całej ludzkości.

Przed modlitwą na Anioł Pański w Osnabrueck w Niemczech 16 XI 1980 Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział: „Bóg w Chrystusie pokazał, że kocha każdego człowieka i daje mu nieskończoną godność. I dlatego każdy cierpiący na ciele i na duchu może uznać się za przyjaciela Jezusa, kochany przez Niego w sposób szczególny. To, co ludziom wydaje się słabością i ułomnością, dla Boga jest motywem szczególnej miłości i życzliwości. I taki sąd Boga jest dla Kościoła poleceniem i ostoją. Dla chrześcijanina nie znaczy to wiele, czy jest zdrowy, czy chory. W ostateczności liczy się tylko, czy jesteśmy zgodni z sumieniem, czy z wiarą przezywamy nasze życie.”

Kościół niesie chorym i cierpiącym otuchę i nadzieję. Dzieje się tak przez kapelanów, lekarzy, naukowców, pielęgniarki, farmaceutów, personel paramedyczny i wolontariuszy. Sens takiej postawy wynika chociażby z przypowieści o miłosiernym Samarytaninie.

Ojciec Święty Jan Paweł II w liście do chorych na ten rok napisał m.in. „Przykazanie pozostawione nam przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy – „To czyńcie na moją pamiątkę” – odnosi się nie tylko do łamania chleba, ale mówi też o ciele wydanym i krwi wylanej przez Chrystusa za nas, innymi słowy – o darze z samego siebie, ofiarowanym drugiemu. Szczególnie wymownym wyrazem takiego daru z siebie jest służba chorym i cierpiącym.”

Nikomu nie życzy się cierpienia, ale skoro już jest z woli Bożej to umiejcie je wykorzystać dla ludzi zdrowych, którzy żyją nie zastanawiając się jak żyją. W tym duchu przyjmijcie to namaszczenie olejem, które za chwilę nastąpi. Niech o­no umocni siły waszego ducha i ciała, jeśli taka jest wola Zbawiciela, który cierpieniem odkupił świat.

Opracował ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643