zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Kazanie na jubileusz 50-lecia małżeństwa

Poproszono pewną kobietę, żeby wstąpiła na członkinię do pewnego stowarzyszenia. Odrzekła:

– Jestem już w pewnym związku, który absorbuje wszystkie moje siły. Mój mąż jest jego prezesem, a ja piastuję większość urzędów. Proszę mi wierzyć mam ręce pełne roboty.

– A czym zajmuje się ten związek?

– Jego zakres działania jest olbrzymi. Zajmuje się pielęgnowaniem życia religijnego, zagadnieniami wychowawczymi, problemami wyżywienia, troską o zdrowie, wykształceniem, wypoczynkiem, rozrywką i wielu podobnymi.

– Ależ nigdy o podobnym związku niesłyszałem.

– To zupełnie niemożliwe – odparła kobieta – bo to jest moja rodzina.

Tak trochę humorystycznie drodzy Jubilaci rozpocząłem refleksję nad Waszym bardzo poważnym przecież związkiem, który trwa wobec Boga i świata już 50 lat. Pięćdziesiąt lat, pół wieku, ponad dwa razy więcej niż trwa moje kapłaństwo. I cóż ja mam wam dziś powiedzieć w tak uroczystym, dla was dniu. Do ludzi z takim doświadczeniem. Chyba pochylić z szacunkiem głowę przed Waszym małżeńskim, życiem i zdobytym w ten sposób doświadczeniem.

Powiedział kiedyś mądry filozof Platon: „Ten tylko cię kocha, kto kocha twoją duszę” Myślę że ta prawda sprawdziła się w waszym życiu skoro trwacie ze sobą tak długo a dziś pragniecie podziękować Bogu za to co było, oraz zapewnić siebie i nas tu wszystkich, że chcecie trwać nadal. A to trwanie myślę też, że zapewniliście sobie dlatego, bo zbudowaliście swój dom rodzinny „na skale”, tak jak to przed chwilą słyszeliśmy z Ewangelii. A skałą tą był i jest dla was Chrystus.

W psalmie 127 czytamy takie słowa:

„Jeśli Pan domu nie zbuduje,

na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą”.

Słowa te zawierają podstawową prawdę, że każde dzieło należy rozpoczynać przy pomocy Bożej. I tak stało się w waszym życiu przed 50 laty, gdy stanęliście przed ołtarzem Pana prosząc o błogosławieństwo na waszą wspólną drogę. I wytrwaliście z tym błogosławieństwem 50 wspólnie przeżytych lat.

Jan Waza, po przegranej walce z Erykiem, królem szwedzkim, skazany został na dożywotnie wiezienie. Wówczas żona Jana, Katarzyna Jagiellonka, udała się do Eryka i błagała go, by pozwolił jej wejść z mężem do więzienia i trwać z nim w ciężkiej niedoli. Gdy Eryk się sprzeciwił, klękła przed nim, błagając. Wreszcie zdjęła obrączkę i pokazała mu wyryty napis: „Sola mors” – tylko śmierć może nas rozdzielić. Oddana wierna kobieta spędziła z mężem w więziennej celi siedemnaście lat. Dopiero po śmierci Eryka oboje wyszli na wolność.

I w waszym małżeństwie na pewno były chwile trudne lub nawet bardzo trudne bo takie jest życie a jednak wytrwaliście w miłości i wierności 50 lat. Dziś otaczają was najbliżsi, którzy razem z wami dziękują za dobro, które otrzymali od Boga przez wasze życie.

Składając wam najlepsze życzenia na dalsze lata zakończę swoje rozważanie słowami Karola Wojtyły z poematu „Przed sklepem jubilera”:

„Ciężar tych obrączek (które nosicie na swoich palcach)

...to nie ciężar metalu,

ale ciężar właściwy człowieka,

każdego z was osobno

i razem obojga.”

Niech Bóg będzie z wami tak jak dotąd.opracował ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643