zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

3 maja

Matko Człowiecza i Boża,

w wiosennych szelestach chorału –

w Tobie zachwyt rozmyślań

Nad ciszą obłoków białą.

Matko, Człowiecza i Boża,

W pieśni uwitej gwiazdami,

O, Litościwa, o Święta

Módl się za nami.

W Tobie głębia najgłębszej

Miłości – która przenika Serca...

Twoją miłość nam daruj,

Niechaj tli w nas, jak zorza,

Która serca rozpala.

O, święta! O, litościwa

Matko Boża!

Przychodzimy do Ciebie,

Pełni cichej pokory,

Ty nas zawsze wysłuchasz,

Ty nas zawsze usłyszysz.

Błogosławiąc trud życia

Pojednaniem i ciszą.

Wiosną pól i zieleni,

Hymnem serc nad sercami –

O, piękna – o, litościwa,

Matka Człowiecza i Boża

– módl się za nami.

Pełni egzaltacji – do której jesteśmy jako Polacy szczególnie skłonni – wołamy dziś słowami poety do naszej Pani i Królowej. Dziś, w święto religijno-patriotyczne – 3 maja. W święto naszej Matki i Królowej narodu polskiego – przychodzimy do Niej z pokorą i niepokojem w sercu. W czasie kolejnej zawieruchy na którą zanosi się w naszej ojczyźnie. „Tyś wielką chlubą naszego narodu.” – powtarzamy słowa psalmisty, odnosząc je do Maryi, naszej Królowej. Przychodzimy do Niej w miesiąc po śmierci umiłowanego Papieża Jana Pawła II i naszego rodaka. Tego, który przez prawie 27 lat wołał do Maryi – Totus Tuus – cały twój. Po śmierci Tego, który wyrósł u boku wielkiego Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego, który wołał: „Wszystko postawiłem na Maryję”. Z tego zaś zawołania wyrosło ślubowanie złożone Matce na Jasnej Górze 26 sierpnia w Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej w 1956 r – jako ponowienie ślubów Jana Kazimierza złożonych 1 kwietnia 1656r.

Dzisiaj zaś my stajemy przed Jej obliczem czując się trochę osieroceni i zatroskani o naszą ojczyznę i siebie nawzajem. I w jednym momencie przewija się przed naszymi oczyma cała historia Polski. A w niej to szczególne wydarzenie, jakim były Śluby Jana Kazimierza i wybór Maryi na Królową naszą po wsze czasy.

Przychodzimy jak co roku do Maryi, aby podziękować i aby poprosić. Ale może warto będzie w tym roku zrobić rachunek sumienia z tego, co ślubowali nasi ojcowie w sierpniu w 1956r., a czego my jesteśmy duchowymi spadkobiercami. I może bardziej niż dziękować i prosić, tym razem naszą Matkę i Królową przeprosić! Bo jak za chwilę sobie uświadomimy, jest za co!

Na Jasnej Górze pod tronem Królowej rozległy się wówczas następujące słowa: „Składamy u stóp Twoich siebie samych i wszystko, co mamy: rodziny nasze, świątynie i domostwa, zagony polne i warsztaty pracy, pługi, młoty i pióra, wszystkie wysiłki myśli naszej, drgnienia serc i porywy woli.” Czyli oddaliśmy w Jej władanie wszystko bez wyjątku – trochę tak jak Jan Paweł II siebie samego. Ale przyznaliśmy też z pokorą, że od dnia pierwszych złożonych Jej ślubów: „stajemy…, w poczuciu winy, że dotąd nie wykonaliśmy ślubów”.

A czy dziś – po upływie 49 lat – od ponowienia tych ślubów możemy powiedzieć inaczej. Czy staramy się wypełniać swoją codziennością to co ślubowaliśmy ustami naszych ojców? o­ni mówili wtedy:

1. „Pragniemy, aby każdy z nas żył w łasce uświęcającej i był świątynią Boga, aby cały Naród żył bez grzechu ciężkiego.”

– czy wypełnieniem tego zobowiązania jest to, że tak niewielu przystępuje do komunii św.?, niektórzy tylko na wielkie święta a inni w ogóle?

– czy nasze ciała są rzeczywiście świątyniami Boga?

– czy żyjemy bez grzechu skoro coraz częściej kwestionujemy jego istnienie?

– czy potwierdzeniem tego ślubu jest to, że młodzi żyją bez ślubu sakramentalnego a ich rodzice chodzą do komunii św. jakby wszystko było w porządku?

2. „Przyrzekamy Ci stać na straży nierozerwalności małżeństwa.”

– czy zatem wypełnieniem tego ślubu są kolejne rozejścia się małżonków i rozbicia małżeństw w naszej wspólnocie?

3. „Umacniać w rodzinach królowanie Syna Twego Jezusa Chrystusa, bronić czci Imienia Bożego, wszczepiać w umysły i serca dzieci ducha Ewangelii i miłości ku Tobie, strzec prawa Bożego.”

– czy w naszych rodzinach rzeczywiście króluje Jezus Chrystus skoro na co dzień nie liczymy się z Jego prawem?

– czy lekceważenie przykazań Bożych jest dobrym przykładem zaszczepienia ducha Ewangelii i miłości naszych dzieci do Chrystusa?

4. „Wychować młode pokolenie w wierności Chrystusowi, bronić je przed bezbożnictwem i zepsuciem i otoczyć czujną opieką rodzicielską.”

– czy wypełnieniem tych ślubów są zgorszenia na które patrzą nasze dzieci widząc swoich rodziców pijanych, nie szanujących niedzieli, w plotkach plujących na Kościół

– Czy to jest właściwa opieka rodzicielska jeżeli nie troszczę się o to czy syn lub córka jest na Mszy św. a nie na wagarach?

– czy wykonaniem ślubowania jest to, że dziecko przygotowujące się do I komunii św. nie wie czy przeżegnać się lewą czy prawą ręką?

– czy to jest normalne, że sakrament bierzmowania nazywa się uroczystym rozstaniem młodzieży z Kościołem?

5. Przyrzekamy wypowiedzieć walkę lenistwu i lekkomyślności, marnotrawstwu, pijaństwu, rozwiązłości.

– czy wypełnieniem tego zobowiązania jest to, że coraz więcej jest obiboków, którym do pracy niespieszno?

– czy wykonaniem tego ślubowania są chodzący wężykiem po naszych ulicach i pijących za sklepami

– co ślubują ci, którzy po kieliszku siadają za kierownicą lub ujeżdżają rowerami?

Trudny to rachunek sumienia, który przychodzi nam dziś zrobić. Jak każdy zresztą, bo jest przyznaniem się do tego co złe. Ale początek właściwego nawrócenia bierze się z dobrego rachunku sumienia. W ślubowaniach złożonych naszej Królowej czytamy: „Przyrzekamy zdobywać cnoty: wierności i sumienności, pracowitości, oszczędności, wyrzeczenia się siebie i wzajemnego poszanowania, miłości i sprawiedliwości społecznej”.

Jakże nam jeszcze daleko do tego! Taki jest niestety obraz naszej religijności i naszej miłości do Matki.

Prośmy Maryję, Patronkę dzisiejszej uroczystości aby mimo naszej niewdzięczności nie wypuszczała nas ze swoich Matczynych ramion. Aby była nam umocnieniem i pomocą w tak ważnej dla nas dziś chwili. I aby pomogła przemianie naszych serc. Wołajmy do Niej słowami pieśni:

Matko Boża z Betlejemu nad Dzieciątkiem pochylona

Każde dziecko polskiej ziemi w swe matczyne weź ramiona.

Matko Boża z Częstochowy, z Ostrej Bramy i z Warszawy

Uczyń Polskę ludem nowym Bożej chwały, Bożej sławy…

Opracował Ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643