zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

3 maja

Niegdyś Cię Mario, w świętej Częstochowie,
O lud swój polscy błagali królowie,
Niegdyś Cię Polska, jeszcze wielka, cała,
Królową swoją przed zgonem obrała.
Naród ten niegdyś służył Ci orężno,
Bój Chrystusowy tocząc z poganami –
Królowo Polski i Litewska Księżno,
Zmiłuj się nad nami!


Tak wołał w XIX wieku poeta Zygmunt Krasiński.
A jakie dziś płyną głosy z Polski? Narodu poświęconego i zaprzysiężonego Maryi? Choć rządzący naszym krajem gdzie indziej się „modlą” i w inny sposób, a już na pewno nie o polski lud lecz raczej o własne interesy, myśli polskiego narodu biegną do tronu Tej, która nadal jest naszą Królową. Królową wszystkich bez wyjątku!
Tych co są jej wiernymi synami, i tych, którzy się Jej wyrzekli.
Tych co mieszkają blisko Jej tronu, i tych co są daleko od ojczyzny ojców.
Tych co chodzą do kościoła, i tych co mówią, że nie mają na to czasu.
Tych którzy poszukają Boga szczerym sercem, i tych, którzy Go nie potrzebują.
Tych, którzy wierzą całym sercem Jej Synowi, i tych, którym się wydaje, że wierzą.
Tych którzy pomagają Kościołowi i tych, którzy na niego plują.
Wszystkich bez wyjątku!
Tylu przecież z nas, pewnie i tu obecnych podczas tej Mszy św., jak również mówiący te słowa, zawdzięcza wiele – właśnie Jej – naszej Matce i Królowej. I dlatego to jest Jej, ale i nasze święto. Wszystkich tych, którzy uważają się za Jej dzieci i do Niej się przyznają.
Matka Boża od tronu z Częstochowy rozdawała naszej ojczyźnie i światu wiele darów. Mówi o tym nasza historia i tysięczne wota. Te spisane i uwiecznione na murach Jej świątyni, jak i te rozdane bezpośrednio do milionów ludzkich serc przez wieki, które nie koniecznie są powszechnie znane. Pielgrzymujący do Jej tronu najczęściej i najgoręcej proszą o uzdrowienia z różnych chorób fizycznych ale dokonują się tam też cuda o wiele bardziej zadziwiające i większe.
W 1963 r. przyjechał na Jasną Górę 70-letni mężczyzna. Przybył jako delegat i przywiózł soborową księgę z dobrymi uczynkami swej parafii na rzecz soboru. Przed odjazdem, płacząc z radości, opowiadał wszystkim na dziedzińcu klasztornym swoje przeżycie. Jako chłopiec zataił na spowiedzi grzechy śmiertelne. Nigdy nie miał odwagi tego wyznać. Chodził do spowiedzi, uważano go za dobrego człowieka, ale wszystkie spowiedzi i komunie św. były świętokrackie. Nikt o tym nie wiedział, tylko o­n sam. Proboszcz okazał mu zaufanie, jego wybrał na delegata, wręczył soborową księgę. To go poruszyło do głębi: Gdyby o­ni wiedzieli, jaki ja naprawdę jestem – myślał. W Częstochowie już nie wytrzymał. Poszedł do spowiedzi, wyznał wszystko. A potem – jaka radość! Nie umiał się powstrzymać, opowiadał wszystkim dookoła.
Tak oto Matka pomogła swojemu dziecku! Ta, która jest Królową przede wszystkim naszych serc!
„Oto Matka Twoja” – usłyszał pewnie król Jan Kazimierz i dlatego 1 kwietnia 1656 ślubował słowami: „Ciebie za Patronkę moją i za Królową państw moich dzisiaj obieram”.
Od tego czasu upadło w Europie wiele królestw i odeszło wielu królów. Jednych w glorii chwały, innych w niesławie i pogardzie. Upadło wiele systemów: często niesprawiedliwych, zaborczych, totalitarnych. Działających rzekomo w imieniu ludzi i dla ludzi. Tyle w historii naszego narodu wydarzyło się dobrego ale i złego. A o­na – nasza Królowa – nadal trwa na swoim tronie w Częstochowie zatroskana o nasze przyszłe losy w nowym XXI wieku. Bo jak powiedział Ojciec Święty: „to tu bije serce narodu”.
Dzisiaj, gdy tak wielu jest w naszej ojczyźnie ludzi zalęknionych, zniechęconych, załamanych i zagubionych. o­na nadal spogląda z wielką troską w naszą stronę jak wtedy pod krzyżem w stronę swojego Syna. Przypomina swoją obecnością, że nadal jest naszą Królową. Jest ciągle dla nas „Wielkim znakiem na niebie” choć wielu naszych rodaków próbuje sobie zbudować szczęście na ziemi bez Chrystusa i Jego Matki.
W starożytnym społeczeństwie indyjskim były cztery aśramy, czyli fazy życia. Pierwszą była faza brahmaćari, terminatora, czy „poszukiwacza Boga”, który musi nabyć wiedzę niezbędną zarówno dla życia na tym świecie jak i dla tego, które ma nadejść. Następny etap to stan gospodarza, który zakłada rodzinę i buduje miasto oraz państwo. Ale po tym następuje etap wanaprastha – wycofania się do lasu i wreszcie – sannjasin – rezygnacja ze świata dla przygotowania się do „wyzwolenia”... Świat nowoczesny stracił tę orientację na stan transcendentny. Zatrzymał się przy drugim aśramie. ... W dawnych Indiach były cztery „cele” życia — rozkosz (karna), bogactwo (artha), obowiązek (dharma) i wyzwolenie (moksza). Nowoczesny świat uznaje trzy pierwsze, ale stracił z oczu ostatni, a jednak bez tego celu, ostatecznego wyzwolenia, ostatecznej transcendencji, wszystkie inne prowadzą do rozczarowania.
„Dziwny jest ten świat” śpiewał przed laty Czesław Niemen i tak chyba jest nadal.
Mimo tego wszystkiego co wokół nas się dzieje dzień 3 maja każdego roku pozostanie dla naszego narodu największą świętością i jedną z najważniejszych dat. I nie zaćmi jej żadna inna data. Kiedyś próbowano wykreować 22 lipca, potem 1 maja… Dziś znowu 1 maja – tylko w zupełnie innym znaczeniu. Żadna jednak data dla wiernych Maryi Królowej nie zastąpi nam 3 maja.
A we wszystkich naszych obecnych wątpliwościach i trudnościach prośmy dziś razem z poetą naszą Matkę i Królową


Matko Boska ciemnolica
Przybyła z dalekich stron
Spraw by nikt tu nie był obcy
Każdy żeby miał tu dom
Matko Boska ze szramami
Rany ducha zaszczep nam
Krwawe rowy dzielą ludzi
Niech się ściągną na kształt szram
Matko Boska taka ludzka
Naszą słabość sercem znasz
Tyle unieść trzeba w życiu
Jak udźwignąć naucz nas


Opracował ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643