zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

3 maja

Witaj, Królowo maja!
Witaj nam Panno Święta!

Bez zmazy grzechu poczęta

Witaj Królowo!

Śpiewają Tobie słowiki,

Szemrzą srebrzyste strumyki,

Chwałę Tobie szepcą morza,

Drzewa Cię szumem witają,

Błyszczy Ci poranna zorza,

Wszyscy Tobie cześć oddają.

Witaj Królowo maja!

Tak woła dzisiaj za poetą cała wierząca Polska. Swojej Matce i Królowej w dniu Jej święta składając hołd.

Różne są dziś święta. Jedne przeżywają się z czasem i odchodzą w niepamięć razem z tworzącym je pokoleniem. Inne – nowe – powstają w zgiełku i hałasie, blasku reflektorów i kamer a potem równie szybko giną pozostawiając po sobie jedynie gorycz i rozczarowanie. Tylko twoje Święto – Matko trwa i trwać będzie. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Bogactwo łask, jakie zlałaś na nasz naród w historii, i nadal zlewasz jest tak ogromne, że nie pozwoli zapomnieć o Tobie wszystkim wdzięcznym sercom.

Niedawno prosiłem znajomego kapłana z pewnego sanktuarium Maryjnego by odprawił u nas sumę odpustową – 15 sierpnia w święto Wniebowzięcia Matki Bożej. Niestety odmówił. I to nie z tego powodu, że nie chciał przyjechać. „Nie mogę – powiada – nawet gdybym bardzo chciał, bo u nas w tym dniu jest tylu pielgrzymów, że nie nadążamy słuchać spowiedzi i rozdzielać komunii św. W tym właśnie dniu – tak wielu do nas przybywa z różnych zakątków naszego województwa i kraju”. Mimo tego, co widzimy, ludzie tęsknią do swojej Matki i Królowej. I przychodzą z różnymi sprawami przy każdej nadarzającej się okazji. A zwłaszcza w Jej święta. Tak jest od wieków i trwa nadal. Przychodzą bo wierzą, że o­na da zwycięstwo i zaradzi różnym dolegliwościom, które są naszym udziałem. Mówi nam o tym historia.

Zwycięstwo Maryi przychodzi w różnych: oczekiwanych i nieoczekiwanych sytuacjach. W 1571r. armia turecka Sulejmana Wspaniałego zagroziła chrześcijańskiej Europie. Papież Pius V wezwał wtedy Kościół do odmawiania różańca. Dowiedziawszy się o tym sułtan miał powiedzieć: „Nie lękam się chrześcijańskich królów, ich dział armii i generałów, obawiam się jednak ich modlitwy”. I jego obawy okazały się słuszne. W bitwie morskiej pod Lepanto flota chrześcijańska odniosła miażdżące zwycięstwo. Było to 7 października 1571r. październikazwycięstwo. Bujańska odniosła miażdżące zwyciestwo.wie morskiej pod Lepanto flota chrzedziawszy sie aKosciół ana Wspaniałego wanych sytuacjach.

u jest tyle pielgrzmów

Podobne zdarzenie miało miejsce w 1665r. Tym razem w naszej ojczyźnie. Gdy wszyscy zwątpili w możliwość obrony naszej niepodległości. Jedni sprzedali Polskę za nędzne srebrniki i przeszli na stronę wroga a inni zwątpili w swoje siły i możliwość skutecznej obrony. Stojący zaś pod bramami Częstochowy dowódcy szwedzcy kpili z „kurnika” jak nazwali siedzibę naszej Matki. Gdy wielu niedowierzało – o­na pokazała siłę i nie zawiodła tych, którzy Jej zawierzyli.

Już w notatkach Jana Długosza jest określenie „Królowa nasza” a w II poł XVI w. Grzegorz z Sambora nazywał Maryję „Królową Polski”. Jednak dopiero wydarzenie cudownej obrony Jasnej Góry a dokładniej 1 kwietnia 1656 roku, kiedy król Jan Kazimierz złożył śluby przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej we Lwowie sprawiło, że odtąd uważamy ją za swoją królową. Tak jak wiele narodów na świecie uznaje Ją też za swoją Matkę.

W naszych czasach były też dni, których musimy się wstydzić przed naszą Matką. Gdy kopia cudownego obrazu z Częstochowy wędrowała po Polskiej ziemi odwiedzając swoich poddanych została „uwięziona” bo zbyt wiele wywoływała entuzjazmu wśród ludzi. Prymas Tysiąclecia Kard. Stefan Wyszyński 21 czerwca 1966 w Warszawie w kościele Św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, po zaistniałym incydencie zatrzymania obrazu w Liksajnach na trasie między Pasłękiem i Ostródą, mówił: „Z tym właśnie Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej, który przewędrował już niemal pół Polski, związany jest szczególny znak łaski i dobroci Bożej. (…) Jestem zdania, że tego rodzaju czyny naruszają nasze prawa wierzącego Narodu. Godzą o­ne w nasze prawa religijne, ograniczające prawo do publicznej czci Matki Najświętszej. A ponieważ godzą w Obraz szczególnie czczony, dlatego też niewątpliwie łączy się to z jakimś świętokractwem i publiczną zniewagą. (…) Panom w białych rękawiczkach – przebaczam…” To też jest historia związana z naszą Królową, której nie możemy zapomnieć. I który to ból przynosimy też do naszej Królowej.

„Synu oto Matka twoja” – usłyszał Jan stojąc pod krzyżem. Słyszymy również te słowa my, zwłaszcza w tym świętym roku różańca ogłoszonym przez papieża Jana Pawła II. Pytam więc! Ilu z nas chwyta za tę modlitwę? Ilu bierze udział w nabożeństwach majowych? Dnia 18 maja na placu św. Piotra w Rzymie zostaną kanonizowani bł. Biskup Józef Sebastian Pelczar i bł. Matka Urszula Ledóchowska. Dwoje Polaków, dla których umiłowanie Królowej Polski nie było tylko pustosłowiem. o­ni rozumieli, co to znaczy, że „Bóg dał nam w Najświętszej Maryi Pannie przedziwną pomoc i obronę, abyśmy na ziemi z zapałem walczyli w obronie wiary”. Dziś lekcja prawdziwej mądrości w szkole Maryi jest nam szczególnie potrzebna. Uczestniczymy w ty cośmy sobie sami zgotowali, a my tylko narzekamy. Przed nami stoi nowe, które się boimy. I co dziś powiemy naszej Matce i o co ją poprosimy w przededniu tego co nas czeka. W przededniu tego, przed czym jedni nas ostrzegają a inni zachęcają. Poprośmy Ją o to, co dla nas powinno być najważniejsze.m.

Królowo Korony Polskiej z twarzą pociętą szablami,

Do Ciebie wznosimy czoła schylone bólu ciężarem.

Nie ma w nas szlochu rozpaczy. Zaciśniętymi wargami

Modlimy się głośno, śmiertelnie –

O łaskę wiary.

Opracował ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643