zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

4 Niedziela

„Czy ty zbudujesz mi dom na mieszkanie?”
„Budujemy Kościół Boży

W naszych sercach, w naszym kraju
Budujemy Kościół Boży na całym świecie”.
(piosenka religijna)
„Ja mieszkam w pałacu cedrowym, a Arka Boża mieszka w namiocie”
Taką refleksją króla Dawida rozpoczyna się dzisiejsza liturgia Słowa. Zazwyczaj w naszym życiu bywa trochę inaczej. Do Boga zwracamy się prosząc Go, aby nam pomógł osiągnąć różne rzeczy, które w naszym mniemaniu są nam niezbędnie konieczne. Wręcz czasami próbujemy Mu wmówić, że bez dobrego samochodu, mieszkania, dobrej oceny itp. nie jest możliwe wypełnianie Jego woli. Przyjrzyjmy się uważnie treści naszych modlitw. Ile miejsca w nich zajmują prośby? To prawda, że sam Jezus zachęcił nas do proszenia Ojca o konieczne dobra. Więcej, jedyna zostawiona nam przez Niego, modlitwa „Ojcze nasz” nazywana jest także Modlitwą Siedmiu Próśb”. Czy jednak stać nas na postawę króla Dawida i zadanie sobie pytania: „Czego Bóg mógłby oczekiwać ode mnie?”
Dobiega końca Adwent, czas który symbolizuje w liturgii okres w dziejach ludzkości, kiedy oczekiwała o­na obiecanego Zbawiciela, Mesjasza. Rozpoczynaliśmy ten czas z nadzieją na jak najlepsze przygotowanie się na czekające nas za kilka dni uroczystości Bożego Narodzenia. Zapewne wszyscy znają praktykę postanowień adwentowych i wielu z nas ją i w tym adwencie podjęło. Co było głównym motorem tych postanowień? Kiedy podczas katechezy prosiłem o podzielenie się swoimi postanowieniami adwentowymi bardzo często z ust zwłaszcza dziewcząt padały słowa o odmawianiu sobie spożywania czekolady, cukierków, ciasta, mięsa. Trochę mnie zdziwiła ta jednomyślność i zapytałem, co tak naprawdę leży u podstaw ich decyzji. „Chcę zrzucić trochę zbędnych kilogramów” – padła odpowiedź. Tak już chyba jest, że zawsze kiedy ja jestem najważniejszy, kiedy moje zdanie musi się zawsze liczyć, kiedy ja muszę być w centrum – dla innych, w tym i dla Boga, pozostają resztki. Dlatego właśnie uczeń Jezusa powinien ciągle zadawać sobie pytanie co tak naprawdę ważne jest dla Boga?
„Budujemy Kościół Boży”
Cytowana na wstępie krótka piosenka religijna może pomóc w znalezieniu recepty na owocne przeżycie swojego czasu na ziemi. Wydarzenia, które niebawem będziemy świętowali – tajemnica Bożego uniżenia się stanowią wypełnienie obietnic danych między innymi królowi Dawidowi. Ważne jest jednak patrzeć na nie w szerszej perspektywie. To nie tylko ubogi żłób, mędrcy ze Wschodu, nienawiść Heroda. To także Jezusowe nauczanie, Jego śmierć i zmartwychwstanie i skierowany do uczniów przed Wniebowstąpieniem nakaz: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”. To także przekazanie władzy jednania ludzi z Bogiem i uobecniania Jego ofiary na ołtarzach całego świata. Królestwo Izraelskie, które za rządów króla Dawida rozkwitało miało być w Bożym planie tylko zapowiedzią królestwa obejmującego swym zasięgiem ludzi wszystkich czasów i narodów. Do budowania takiego Królestwa został w szczególny sposób włączony każdy ochrzczony człowiek, a więc i Ty i ja. Nie da się wywiązać z tego zadania w sposób zadowalający, kiedy całą uwagę skupimy na sobie i swoich problemach. Każde budowanie musi przebiegać według jakiegoś planu, bo inaczej powstanie jeden, wielki bałagan. Trzeba więc włożyć trochę wysiłku, aby zapoznać się z tym planem. Jego celem jest doprowadzenie każdego człowieka do takiego stanu, aby odkrywszy i rozwinąwszy w sobie wszelkie otrzymane od Boga dary mógł nimi ubogacać innych. Nie na darmo przysłowie ludowe mówi: „Radość dzielona na dwóch jest podwójną radością, a smutek dzielony na dwóch jest połową smutku”. Przecież Bóg w swoim planie wychodzi naprzeciw odwiecznym pragnieniom człowieka: pragnieniu życia i pragnieniu szczęścia. Budować Królestwo Boże to nic innego, jak ukazywać człowiekowi drogę do prawdziwego życia i prawdziwego szczęścia. Trzeba wreszcie uzmysłowić sobie podstawowy fakt, że to Bóg jest zawsze inicjatorem i podstawowa przyczyną wszelkich działań, które otwierają przed człowiekiem nową rzeczywistość.
„W naszych sercach, w naszym kraju”
Historia ludzkości zna wielu reformatorów, którzy chcieli za wszelką cenę zbudować człowiekowi raj na ziemi. Zazwyczaj kończyło się to krzywdą i cierpieniem wielu ludzi. Jak zatem budować Królestwo Boże? Przede wszystkim zacząć od samego siebie. To najpewniejszy, a kto wie czy nie najlepszy sposób zbawiania świata. W głębinach ludzkiego serca każdy znajdzie wiele do zrobienia. Zawsze można lepiej, zawsze można bardziej święcie, zawsze znajdzie się grzech, słabość, wada, którym można będzie wypowiedzieć swój sprzeciw. Tam, w ludzkim sercu ważą się dzieje świata. Nikt nie przypuszczał, że w ciszy nazaretańskiego domku historia świata zmieni swój bieg. Wystarczyło, aby dziewicze usta Maryi wypowiedziały słowa: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa”. Na wieść o tym moc struchlała, zakrzepł ogień, ściemniał blask – jak będziemy już niedługo śpiewać. A więc i w moim życiu mogą dokonać się zmiany, które w jakiś przedziwny sposób mogą wpłynąć na losy świata. Trzeba jednak ZACZĄĆ DZIAŁAĆ.. Niedawno zmarła Matka Teresa z Kalkuty mawiała, że nie ważne jest czy dokonujemy czynów wielkich, czy małych; ważne ile w nie wkładamy miłości. Każdy z nas dysponuje wystarczającym arsenałem środków potrzebnych do budowania Bożego Królestwa. Nie wolno mazać sobie rąk krwią swoich wrogów jak król Dawid, ale też nie wolno stać z boku i czekać aż ktoś inny za nas coś zrobi. Słowo Boże ma ogromną moc zobowiązującą i każdy kto je słyszy będzie musiał kiedyś z tego zdać sprawę. Czyste, otwarte na Bożą miłość serca to droga do zdrowego narodu, a zdrowe narody to... Boże!, to prawie raj na ziemi!
Żyjemy w wyjątkowym czasie. Oto na naszych oczach pomału zamyka się księga drugiego tysiąclecia. Już niedługo Kościół ogłaszając Rok Święty otworzy przed nami nowe szanse i nowe perspektywy. Jak wykorzystasz ten dar? Teologia poucza nas, że istnieje także odpowiedzialność człowieka za otrzymane przez niego dary, których nie wykorzystał. Czy chcesz aby i Ciebie kiedyś o to zapytano? To nie może ograniczyć się tylko do huku petard i rozbłysku fajerwerków. Za tym musi iść solidny rachunek sumienia i wytyczenie sobie konkretnego zakresu działania. Po prostu musisz mieć jakiś plan na to, jak wykorzystać otrzymane od Boga dary. Dlatego niech z naszych ust nie znikną słowa modlitwy o dobre przeżycie roku, który ma nas wprowadzić w trzecie tysiąclecie. Jeżeli przyjrzymy się dokumentom papieskim, to prawie wszystkie kończą się modlitwą do Bogurodzicy. Pójdźmy i my śladami papieża i wołajmy:
Maryjo! To dzięki Twemu słowu świat zmienił swój bieg. Ty odważyłaś się na krok w nieznane mając za oparcie jedynie wiarę w Przedwiecznego i w Jego Mądrość. Pomóż nam z odwagą i zaufaniem wkroczyć w ten Rok Łaski. Pobudź naszą nadzieję i umocnij wiarę abyśmy każdą łaskę potrafili wykorzystać. Pomóż nam Maryjo wejść w trzecie tysiąclecie odnowionymi i pełnymi miłości do Boga i drugiego człowieka. Niech świat stanie się prawdziwym domem Boga i Twoim. Amen.


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643