zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Kazanie na 11 listopada (1)

Kazanie na Święto Niepodległości –11 listopada

(Czyt. I 1 Krl. 8,55-61; czyt. II Kol. 3,12-17; Ew. Łk. 17,11-19)Biało-czerwony sztandar powiewa

A nad nim orzeł srebrzysty lśni –

Tu moje miejsce na tej ziemi,

Gdzie słowo Polska wspaniale brzmi.Ziemio ojczysta, tyleś przeżyła,

Byłaś ty mokra od krwi i łez –

Byłaś i jesteś dla mnie kochana,

Tu moje miejsce na ziemi jest. (Cecylia Korban)Nasze myśli, jak słowa poetki, biegną dziś – w tym szczególnym dniu – ku naszej ziemskiej matce, jaką jest Ojczyzna – Polska. Najstarszemu pokoleniu staje w tym momencie przed oczyma historia ich życia, z przykrymi niestety przeżyciami ostatniej wojny. Młodszemu pokoleniu przypominają się lata zniewolenia powojennego i służba obcej ideologii. A najmłodszym to, co zobaczą w telewizji lub usłyszą od dorosłych na temat Polski. I to niestety nie zawsze pochlebnego. Wszystkich nas jednak łączy troska o ten wspólny dom, który ma na imię Ojczyzna – skoro spotykamy się na Mszy św. w jej intencji.

Cofamy się dziś myślą do roku 1918 gdy po latach niewoli Polska odrodziła się jako niepodległe państwo. Cofamy się również do roku 1989 kiedy w tym pełnym odrodzeniu przestali nam przeszkadzać nasi najbliżsi sąsiedzi. Czy jednak w to miejsce nie zaczęliśmy przeszkadzać sobie sami we własnym domu? Jak rozumiemy wolność, którą otrzymaliśmy i jak ją realizujemy? Czy jesteśmy wdzięczni za ten dar i czy wiemy komu? To są pytania, które przychodzą nam do głowy przy dzisiejszym święcie.

Polska niepodległość roku 1918 rodziła się w trudnych warunkach: zagrożenia zewnętrznego i rozbicia wewnętrznego. Nikt wtedy nie mógł, ale też i nie chciał, wziąć na siebie odpowiedzialności dźwignięcia naszego państwa z gruzów. A ten, który się odważył – Józef Piłsudski – był najpierw chwalony, a później przez lata powojenne zapomniany i opluwany. Sam pamiętam jak do jego sarkofagu na Wawelu nie mogła oficjalnie podejść żadna zorganizowana wycieczka – chyba indywidualnie i po kryjomu... „prywatnie”! Tak okazywano wdzięczność narodowemu bohaterowi!

Historia jednak lubi się powtarzać. Podobnie odradzała się pełna niepodległość naszej ojczyzny w latach 80-tych. Stan wojenny i tysiące ofiar, choć mówi się tylko o górnikach z kopalni Wujek. Próbuje się równocześnie usprawiedliwić tych, którzy ich pozbawili życia. W tej nieodległej nam przecież historii też nie było komu wziąć odpowiedzialności za kraj. A ten, który ją wziął – Lech Wałęsa jest dziś w swojej ojczyźnie też, tak jak inni, opluwany i obwiniany o wszelkie zło. Dziś wszyscy są mądrzy i odważni! I wiedzą jak to należało lepiej zrobić. Szkoda, że nie byli nimi wtedy! Niektórzy z nich często dziś występują w telewizji, niemal jak bohaterowie tamtych lat, i swoimi opowieściami robią „wodę z mózgu” młodemu pokoleniu. Ale bądźmy spokojni! Prawda w historii zawsze się obroniła to i tym razem tak będzie. To nic – choć smutno – że dziś mało flag biało-czerwonych na naszych domach. Że niewielu młodych pamięta datę odzyskania przez Polskę niepodległości, jak również to co działo się w naszej ojczyźnie w latach 80-tych i dlaczego. To nic. To wszystko minie! A prawda pozostanie. I miłość do ojczyzny też!

Jednak to trochę dziwne, że tak jak kiedyś inne części świata uczyły się miłości do ojczyzny od narodów Europy, tak dziś Europa musi się tego uczyć od krajów, które trochę pogardliwie nazywa fanatycznymi. A dlaczego tak się stało? Odpowiedź jest tyleż prosta co trudna zarazem. To wszystko przez wartości na których się opiera rozumienie ojczyzny. Nasz kontynent zanegował dotychczasowe dwu tysiącletnie wartości i szuka nowych. „Europa nie może odciąć się od swoich korzeni” – przypomina nieustannie papież. Ale kto go słucha? A te korzenie to chrześcijaństwo a nie parlament europejski tworzący prawo według zasad, które zmieniają się jak w kalendarzu, w zależności od ilości oddanych głosów. Miłość do ojczyzny musi się opierać na wartościach trwałych, uniwersalnych, których istnienia i niezależności niektórzy władcy tego świata w Europie nie chcą już przyjąć. Dlatego wszystko zaczyna się walić a „mądrzy tego świata” nie wiedzą dlaczego.

Król Salomon – który w historii zasłynął z niezwykłej mądrości – jak słyszeliśmy w dzisiejszym I czyt. do swojego narodu rzekł: „Niech będzie z nami Pan, nasz Bóg, jak był z naszymi przodkami! Niech nas nie opuszcza i nie odrzuca nas, ale nakłoni do siebie nasze serca, abyśmy chodzili Jego drogami, strzegąc Jego poleceń, praw i nakazów, do których zobowiązał naszych przodków.” I na tym budował swoje państwo. Dlatego był wielki, bo nie upatrywał wielkości w sobie lecz w Bogu. Każdy zaś, kto stawia się na równi z Bogiem staje się przegranym – podobnie jak szatan.

Wszystkim, którzy chcieliby głębiej zamyśleć się nad losami naszej ojczyzny, jej przeszłością i przyszłością, polecam utwór zatytułowany „Myśląc Ojczyzna…” który został napisany w roku 1974, a jego autorem jest Karol Wojtyła obecny papież Jan Paweł II. Jest trochę trudny ale bardzo głęboki w swej treści. Dla naszych rozważań wyjąłem z niego tylko kilka wierszy. Papież pisze o ojczyźnie tak:

„Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam,

Mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica, która ze mnie przebiega ku innym,

Aby wszystkich ogarniać w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas:

Z niej się wyłaniam… gdy myślę Ojczyzna – by zamknąć ją w sobie jak skarb.

Pytam wciąż, jak go pomnożyć, jak poszerzyć tę przestrzeń, którą wypełnia.”

Kto z nas rozumie siebie jako osobę zakorzenioną w całej przeszłości Polski jako swojej ojczyzny? Kto rozumie Ojczyznę jako swój skarb największy? A kto stara się ten skarb pomnożyć? Przecież nas nauczono, że skarb należy spożytkować – najlepiej dla siebie. Mówiła o tym cała poprzednia epoka naszej historii a dzisiejszy styl życia i bycia podkreśla to na każdym kroku.

Z wdzięcznością zaś naszą za otrzymaną wolność jest trochę tak jak z tymi uzdrowionymi z dzisiejszej Ewangelii. Jeden z dziesięciu wrócił się tylko aby podziękować! A reszta? Reszcie wydawało się pewnie, że to im się słusznie należało. Jakże trudno jest być wdzięcznym.

My chcemy dziś modlitwą wyrazić wdzięczność Bogu i naszym przodkom za wolność. I prosić Boga, abyśmy umieli ją z pożytkiem dla naszej ojczyzny zagospodarować. Abyśmy umieli być dobrymi patriotami. Bo:Patriotyzm! – To nie tylko Ojczyzny kochanie,

Słowa wielkie, szlachetne serca wzruszające;

To nie tylko wśród bitwy na polu konanie

To nie serca na wyrok losu czekające.Patriotyzm! – To codzienna i mozolna praca,

Perlona kroplami z czoła płynącymi,

Ta co naród i państwo wzbogaca

I daje im byt wynikami swymi.Patriotyzm! To miłość codzienna w rodzinie,

W której wzrastają młode pokolenia,

To czas nauki, co wśród trudów,

Umysły i serca na lepsze odmienia.Patriotyzm! – To zgoda wśród ludzi,

To wspólna praca, dla wspólnego celu,

To myśl, co serca i umysły budzi.

Pamiętaj o tym, … przyjacielu!. (S. Komoniewski)

Opracował ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643