zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

10 Niedziela

KAZANIE NA X NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ „C”

 

            Są takie momenty w życiu każdego człowieka, kiedy ma wrażenie, że cały świat „wali mu się na głowę”. Może pamiętasz takie chwile Siostro i Bracie, bo już takie chwile nie raz przeżywałeś, a może dzieje się to właśnie teraz. Chwile, które może dla innych wydają się być błahe i nic nie znaczące, a w naszym życiu wprowadzają duże zamieszanie… Wydarzenia, które rzucają nowe światło na nasze codzienne życie… A nawet takie, kiedy naprawdę jesteśmy, czujemy się bezradni i nikt nam tego co nas spotkało nie zazdrości. Właśnie o takich chwilach w życiu ludzi opowiada dzisiaj Słowo Boże. Przyjrzyjmy się tym opisanym historiom.

            Kobieta, u której gości prorok Eliasz ma do niego pretensje, bo właśnie w jego obecności zmarł jej syn. Ona sama widzi w nim męża Bożego i właśnie jako do męża Bożego kieruje następujące słowa:  „Czy po to przyszedłeś do mnie, aby mi przypomnieć moją winę i przyprawić o śmierć mego syna?”. Jakże często i my zachowujemy się podobnie, gdy przychodzi jakieś cierpienie, kłopoty. Pierwszą myślą jest wtedy: Panie Boże, czym tak bardzo zgrzeszyłem? Czym zawiniłem, że tak dotkliwie mnie doświadczasz? Owszem, czasami tak jest, że cierpienie, niekoniecznie fizyczne, przychodzi po prostu jako konsekwencja grzechu. Ale jak bardzo trudno jest zrozumieć cierpienie, gdy człowiek się stara żyć dobrze. Nawet Eliasz, mąż Boży przecież, nie bardzo rozumie to co się wokół jego osoby dzieje. Mówi: "O Panie, Boże mój! Czy nawet na wdowę, u której zamieszkałem, sprowadzasz nieszczęście, dopuszczając śmierć jej syna?". Każdy z nas ma prawo nie rozumieć, dlatego również Eliasz pyta Boga. Ale przy tym używa całej swojej bliskości z Bogiem. W jego ustach nie pojawia się szantaż, wystawienie Boga na próbę. Z jego ust płynie modlitwa błagalna: "O Panie, Boże mój! Błagam cię, niech dusza tego dziecka wróci do niego!". Bóg wysłuchuje modlitwy Eliasza.

            Druga historia, ta opisana dzisiaj w ewangelii, jest również historią bardzo dramatyczną. Warto zaznaczyć, że nie znajduje się ona w żadnej innej ewangelii tylko u św. Łukasza. Według informacji św. Łukasza, Jezus, po uzdrowieniu sługi setnika niebawem udaje się do Nain, które znajdowało się niedaleko Nazaretu, na południe od Góry Tabor. W bramie miasta Jezus spotyka się z konduktem żałobnym. Trumny w owych czasach były rzadkością. Ze względu na gorący klimat Palestyny, pogrzeb odbywał się jeszcze tego samego dnia po zgonie. Najważniejszym momentem rytuału pogrzebowego był płacz i lament. Przed marami szły kobiety, które niezależnie od swych więzi ze zmarłym, głośnym zawodzeniem i płaczem dawały wyraz swojemu bólowi po jego stracie.

  Św. Łukasz, żeby pokazać dramatyzm sytuacji pisze, że umarł jedyny syn matki, a ta była wdową. Gdy Jezus widzi co się dzieje i mówi do matki: „Nie płacz”. Następnie do nieżyjącego chłopca mówi: „Młodzieńcze tobie mówię wstań.” Słowo Jezusa ma tak wielką moc, że jest zdolne wyrwać człowieka ze szponów śmierci. Kiedy syn usiadł i zaczął mówić, Jezus oddał go matce.

Myślą, która łączy w całość dzisiejszą Liturgię Słowa jest myśl o uznaniu ponad wszystkie autorytety, władzy i potęgi Boga, władzy nad życiem i śmiercią. W Piśmie Świętym spotykamy szereg historii, które mają nam pokazać właściwą hierarchię wartości. Kiedy Abraham będący już w podeszłym wieku dowiaduje się, że nie umrze bezdzietnie, błogosławi Boga za Jego miłość. Okazuje się jednak szybko, że Izaak – jego syn, staje się dla ojca kimś ważniejszym od Boga, dlatego Bóg poddaje Abrahama próbie. Kiedy okazuje się, że Abraham jest gotów poświęcić syna dla Boga, zostaje uratowany. W historii ubogiej wdowy z Sarepty Sydońskiej, prorok Eliasz prosi ją: „Daj mi twego syna”. Dzięki zaufaniu, które wdowa okazuje prorokowi, jej syn powraca do życia. Wdowa z Nain, straciła już wszelką nadzieję, ale kiedy pozwala Jezusowi dotknąć ciała swojego syna, odzyskuje swoje dziecko żywe. Te i inne historie pokazują nam, że aby coś ocalić, musimy to Bogu ofiarować. Te i inne historie pokazują nam, że Bóg jest przy każdym człowieku, który Go potrzebuje.  Wzmianka o miejscowości Nain nie występuje nigdzie więcej w Starym i Nowym Testamencie tylko właśnie w tym fragmencie ewangelii św. Łukasza. Może to sugerować, że była to niewielka i mało znacząca osada w Galilei. I św. Łukasz chce nam przez to pokazać, że Bóg dociera również do takich miejsc, dociera do naszego Nain, czyli do tego wszystkiego w naszym życiu co jest trudne, co jest naszą porażką czy osobistym dramatem. Jezus dotyka noszy pogrzebowych, aby zatrzymać kondukt żałobny, chociaż według Prawa wszelki kontakt ze zmarłymi narażał człowieka na nieczystość rytualną. Świadczy to również o tym, że dla Niego nie ma sytuacji bez wyjścia, że nie ma nic, co mogłoby Go zatrzymać w byciu bliżej człowieka.

Kochani. Każdy człowiek przeżywa w swoim życiu takie chwile, kiedy ma wrażenie, że cały świat „wali mu się na głowę”. Pamiętasz takie chwile ze swojego życia? Trudno jest człowiekowi odgadnąć, czasami również zrozumieć wolę Boża. Nawet najbardziej święci ludzie mieli z tym problemy. Zawsze jednak okazywało się, że im bliżej jest się Boga, tym łatwiej – może nie zrozumieć – ale zaakceptować to wszystko, co Pan Bóg dla nas przygotował. To jest możliwe tylko wtedy, kiedy na serio, prawdziwie, z własnej woli chcemy się z Bogiem spotykać. Kiedy słowa z Modlitwy Pańskiej: „bądź wola Twoja, jako w niebie tak i na ziemi” będą naszą zgodą i przyzwoleniem, by Boże myśli spełniały  się w naszym życiu. Bóg zawsze był, jest i będzie blisko człowieka. Tak jak był blisko przez osobę Eliasza wdowy z Sarepty Sydońskiej. Tak jak był blisko wdowy i jej zmarłego syna w dzisiejszej ewangelii. Tak jest dzisiaj blisko każdego z nas.

ks. Maciej Szostak


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643