zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

6 Niedziela

W dzisiejszej ewangelii Chrystus zapowiada swoim uczniom przyjście Ducha Świętego, nazywając Go Pocieszycielem. Zapowiada przyjście Tego, który już od ponad dwudziestu wieków prowadzi Kościół.

Chrystus zapowiada swoje wniebowstąpienie, ale nie pozostawia swoich uczniów samych wśród ziemskiego życia - zsyła im Pocieszyciela. Jezus zapowiada swoje odejście.           On nie odchodzi do nikąd. On odchodzi do Ojca.„Niech się nie trwoży serce wasze (…) Gdybyście mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca”.

Chrystus odchodząc z tego świata – wstępując do Ojca daje swoim uczniom i wszystkim wierzącym nadzieję, że takżei my kiedyś z Nim się spotkamy. On nie nas nie opuszcza. Odchodzi tam, skąd przyszedł. Misja, którą zapoczątkował Duch Święty trwa nadal, aż po dzisiejszy dzień. Możemy zatem stwierdzić, że wędrując ścieżkami naszego życia nie jesteśmy sami – jest z nami Duch Święty – Pocieszyciel.To On ma być naszym przewodnikiem.

To On zaprasza nas do swojej szkoły. Szkoły, która pomaga nam zrozumieć Słowo Boże. Szkoły, która usuwa wszelki lęk. Szkoły, która napełnia pokojem – o którym także mówił Chrystus w ewangelii. Dzięki Duchowi Świętemu Słowo Boże może dotrzeć do naszych serc. To dzięki niemu możemy korzystać z owoców Eucharystii. Chleb i wino staje się Ciałem i Krwią Pańską – to Duch Święty sprawia. Teologowie śmiom twierdzić, że Duch Święty jest najbardziej tajemniczą osobą spośród całej Trójcy Świętej. To dzięki Duchowi Świętemu nasze eucharystyczne spotkanie może stać się owocne i może przemieniać nasze życie. Duch Święty jest więc prawdziwym Pocieszycielem, który zapowiedział przed swoim wniebowstąpieniem Jezus Chrystus. Ducha Świętego nazywa się także przyjacielem, bo to dzięki Niemu możemy w pełni poznać tajemnicę Boga, tajemnicę niezgłębioną, bo tak jak tajemnicę Trójcy Świętej nie możemy w pełni zrozumieć ludzkim rozumem, tak też tajemnicę Boga i tajemnicę wszystkiego tego, co od Boga pochodzi w pełni zrozumieć nie możemy. Tajemnicę Eucharystii także w pełni nie zrozumiemy. Do jej zrozumienia potrzebna nam jest wiara, której w dzisiejszym czasie tak bardzo jest nam brak. Niekiedy jest ona taka płytka, że Mszę św. traktujemy jako spotkanie ze znajomymi a może niekiedy jako spotkanie z Bogiem; a przecież jest to spotkanie z prawdziwym Zmartwychwstałym Panem. To dzięki Duchowi Świętemu podczas każdej Mszy św. Chrystus jest obecny wśród nas w swoim Ciele i w swojej Krwi, a także obecny jest w swoim Słowie. Dlatego do zrozumienia Bożego Słowa i zrozumienia Eucharystii potrzebna nam jest wiara.

W życiorysach najstarszych świętych Kościoła i w starochrześcijańskich pismach możemy wyczytać, że pierwsze spotkania eucharystyczne odbywały się w katakumbach – podziemnych pomieszczeniach; często z obawy o życie, jeżeli komuś udowodniono udział w tych spotkaniach groziła kara śmierci. Nam obecnie za udział we Mszy św. nic nie grozi, wręcz przeciwnie możemy wynieść obfite owoce, ale często z własnej wygody wolimy pozostać w domu lub spotkać się ze znajomymi czy gdzieś wyjść; gardząc spotkaniem ze Zmartwychwstałym Chrystusem. Pierwsi chrześcijanie nie bali się śmierci, za wszelką cenę chcieli się spotkać z Chrystusem. A nam nie chce się niekiedy uklęknąć do porannej czy wieczornej modlitwy, nie chce nam się publicznie przyznać do Chrystusa czyniąc znak krzyża przed i po posiłku, albo przechodząc obok kościoła czy przydrożnej kapliczki; a przecież pierwszym chrześcijanom za przyznanie się do Chrystusa groziła kara śmierci, a oni nie ugięli się w mocnym wyznawaniu wiary. Potrzeba nam więc wiary. (Szczególnie teraz w przeżywanym Roku Wiary) musimy się głęboko i usilnie o tą wiarę modlić.

Odchodzę i przyjdę znów do was”. W naszym życiu nie jesteśmy sami. Cały czas towarzyszy nam orędownictwo i opieka Ducha Pocieszyciela – Tego zesłanego od Boga. Niech ten Duch nas prowadzi przez ścieżki naszego życia. Niech on będzie dla nas światłością oświecającą każdą drogę. Niech ten Duch umacnia nas w wyznawaniu wiary i niech pomaga nam w pełni zjednoczyć się z przychodzącym Panem w darze Eucharystii.

Ks. Maciej Żywot


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643