zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

3 maja

Przeżywając jednocześnie uroczystość NMP Królowej Polski i 222. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja możemy siebie zapytać: Co zmieniło się w życiu naszego narodu odkąd król Jan Kazimierz ogłosił Maryję Królową Korony Polskiej? Maryja od wieków wspomagała naród polski w trudnych chwilach. Świadomość, że Maryja jest naszą Królową w trudnych momentach naszej historii dawała ogromną nadzieję, mobilizowała do poświęcenia, do walki o własną godność, do dawania z siebie tego, co najlepsze.

Właśnie dzisiaj 3 maja Kościół przywołuje dzieje naszego narodu, przypomina nam, że życie naszej Ojczyzny ściśle wiązało się z kultem Bogurodzicy. To Ją przyzywali nasi praojcowie, prosili Ją, aby nasz naród broniła zwłaszcza w trudnych jego chwilach. Dzisiejsza uroczystość jest więc świadectwem wiary naszych przodków, którzy nie wstydzili się i nie wahali się zawierzyć swój los i los Polski Maryi – Matce Bożej. Nie wahali się Jej zawierzyć podczas walki o niepodległość w czasie wojen, powstań, okupacji, niewoli; a także swoje nadzieje wiązali z Królową Polski.

Liturgia Słowa przywołuje nam scenę z Golgoty.

„Oto Matka twoja” – te słowa wypowiedziane z ust konającego Chrystusa odnoszące się do ucznia odnoszą się także do nas: synów i córek tego narodu, którego losy naznaczone są cierpieniem powierzanym zawsze Matce Chrystusa. Maryja staje pod krzyżem każdego z nas i pragnie być naszą Matką, ale jak my tą Matkę często odrzucamy, jak my tym Chrystusowym Krzyżem – znakiem zwycięstwa nad śmiercią często gardzimy!, jak często Chrystusowym Krzyżem gardzimy mówić, że jest on tylko symbolem. Jeżeli więc krzyż jest tylko symbolem, to jak mówi św. Paweł: „Próżna jest nasza wiara i bez sensu”. Ta Maryja, której nasi ojcowie powierzyli przyszłość narodu polskiego i której zawierzyli jego losy w dzisiejszym świecie wraz ze swoim Synem jest coraz częściej odrzucana. Gardzimy Matką Chrystusa zabijając jeszcze nienarodzone dzieci mówiąc, że to jest tylko aborcja, zasłaniając tym słowem prawdę, która brzmi: zabójstwo; produkujemy ludzi – bo jak można inaczej nazwać metodę ‘in vitro’, która oznacza dziecko bez miłości, która powoduje o decydowaniu o życiu, które jest darem Bożym i to Bóg jest Panem życia.

Gdzie jest Polska, o którą walczyli nasi ojcowie, gdzie jest Polska, której jedyną królową jest Maryja – Matka Boża?

Gdzie się podziała prawdziwa Polska?

Gdzie się podział naród oddany Matce Najświętszej?

Gdzie się podziała młodzież ufająca Chrystusowi i Jego Matce?

Współczesna Polska ucieka od wiary i ucieka od prawdy. Polska, której synowie i córki jeszcze kiedyś gotów byli oddać życie za wiarę i ojczyznę staje się krajem pozbawionym Boga. Ojciec Święty bł. Jan Paweł II tak mówił o Ojczyźnie: Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. (…). Jest matką, która wiele przecierpiała. Potrzeba nam szczególnej modlitwy w intencji Ojczyzny. Ojczyzny, której dzieje nie były łatwe, ale ta Ojczyzna przetrwała dzięki szczególnej opiece Królowej – Maryi. Musimy tą Królową zaprosić do naszego życia, aby Ona w nim królowała, a także, aby nadal królowała w naszej Ojczyźnie. Zapraszając Maryję do naszego życia, tak jak w 1656 roku król Jak Kazimierz oddał losy Polski Jej – Królowej, tak i my również powierzając się Jej zapraszamy ją do naszego życia, ale z tym zaproszeniem wiąże się również i deklaracja, bo chociaż powrócimy do naszych obowiązków to Ona nadal otaczać nas będzie swoją Matczyną opieką, to Ona nieustannie nam będzie towarzyszyć, tak jak towarzyszyła naszemu narodowi od dawien dawna.
„Z dawana Polski Tyś Królową Maryjo” śpiewamy w jednej z przepięknych pieśni maryjnych. Maryja nasza Matka i Królowa nie ustaje się wciąż wstawiać za swoim narodem, który Ją właśnie wybrał za Matkę i Królową. To Ona broni nasz naród, tak jak obroniła Jasną Górę przed Potopem Szweckim w 1655 roku; i jak pozwoliła się cieszyć upragnioną wolnością po długim okresie niewoli i okupacji; „Oto Matka Twoja” – mówi nam konający Chrystus w dzisiejszej Ewangelii. Oto nasza Matka i Królowa do której możemy się uciekać w każdej naszej niedoli i potrzebie, bo jak doskonale wiemy, Ona zawsze nas wysłucha i przyniesie upragnioną pomoc. Niech Maryja nadal będzie naszą Matką i Królową, niech nam pomaga, tak jak czyniła to dotychczas.

Tak o Ojczyźnie pisała Maria Konopnicka:

„Ojczyzna moja - to ta ziemia droga,
Gdziem ujrzał słońce i gdziem poznał Boga,
Gdzie ojciec, bracia i gdzie matka miła
W polskiej mnie mowie pacierza uczyła.”

Ks. Maciej Żywot


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643