zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

5 Niedziela

To nie była pomyłka. Kobieta, którą przyprowadzono do Jezusa naprawdę była cudzołożnicą. Naprawdę grzeszyła i był do grzech, za który powinno się w myśl Prawa kamienować. Nie znamy motywów tego grzechu, nie wiemy czy był on czymś wymuszony, np. jakąś życiową sytuacją. Fakt pozostaje faktem – Jezus w dzisiejszym fragmencie ewangelii staje w obliczu grzechu.

Znamy doskonale Jego reakcję, to jeden z najbardziej znanych fragmentów Pisma Świętego: „Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień.” Jezus zawstydza uczonych w Piśmie i faryzeuszy, a kobiety, która i tak jest bardzo skrępowana, przestraszona i zawstydzona - nie potępia, ale jej przebacza.

Jezus daje najlepszy dowód i potwierdzenie swojej boskiej mocy. Bierze udział w przemianie tej kobiety na lepsze. My często myślimy, że pokazujemy swoją siłę czy wielkość jako człowieka wtedy, gdy kogoś możemy pokazać swoją wyższość, zdeptać, opluć, obgadać, wyśmiać lub potępić. Wtedy jesteśmy tacy silni, bo mamy niby nad kimś władzę. Tymczasem łatwo jest burzyć i deptać, trudniej tworzyć i budować. Jezus pokazuje nam na czym polega prawdziwa wielkość człowieka.

W dzisiejszym fragmencie Ewangelii Jezus daje dowód swojej wszechmocy, stwarza na nową tę kobietę, stwarza ją czystą i świętą. Nie oznacza to, wyraźnie to słyszeliśmy, zachęty do powrotu do grzesznego stylu życia. Przeciwnie. Jezus mówi: „I ja ciebie nie potępiam. Idź, a od tej chwili już nie grzesz.” A co jeszcze ważniejsze i warte zauważenia, on potrafi uczynić to z każdym z nas, bez wyjątku. Potrafi „stworzyć” człowieka na nowo.

Kochani. Tydzień temu słuchaliśmy ewangelii, a potem rozważania, którego motywem przewodnim były powroty. Powroty do Boga, jako „coś” w czym my powinniśmy być dobrzy, w czym powinniśmy dążyć do doskonałości. Dzisiaj Słowo Boże zwraca naszą uwagę na coś co często nas blokuje w tych naszych powrotach. Tak mówi Bóg do proroka Izajasza:

Tak mówi Pan, który otworzył drogę przez morze i ścieżkę przez potężne wody; który wiódł na wyprawę wozy i konie, także i potężne wojsko; «Nie wspominajcie wydarzeń minionych, nie roztrząsajcie w myśli dawnych rzeczy. Oto Ja dokonuję rzeczy nowej: pojawia się właśnie. Czyż jej nie poznajecie? Otworzę też drogę na pustyni, ścieżyny na pustkowiu.”

Nie wspominajcie wydarzeń minionych, nie roztrząsajcie w myśli dawnych rzeczy.” Jezus w dzisiejszej ewangelii nie patrzy na cudzołożną kobietę, nie przypatruje się jej. Schyliwszy się, pisał palcem po ziemi. Św. Hieronim twierdzi, że Jezus pisał na ziemi grzechy tych, którzy tę kobietę oskarżali. On jednak patrzy na ziemię i pisze po niej również dlatego, żeby nie przyglądać się, nie wpatrywać się w tę kobietę. Widząc, że ona omdlewa ze strachu, ale przede wszystkim ze wstydu, nie patrzy na nią. Są bowiem takie chwile w życiu człowieka, i On o tym wie, kiedy największym miłosierdziem jest nie widzieć go. Cała miłość Chrystusa do grzesznego człowieka wyraża się w tym odwróconym wzroku.

Czymś co utrudnia nasze powroty do Boga, do życia w łasce, jest wspominanie tego, co złe się wydarzyło, wspominanie i takie „babranie” się w grzechu, który w życiu miał miejsce. Bóg wybacza i nie przypatruje się człowiekowi, który zgrzeszył, ale za to sam człowiek nad tym swoim grzechem rozmyśla i rozpamiętuje go. Często takie zachowanie związane jest również z brakiem wiary, że Bóg przebacza nam to, co w naszych oczach i po ludzku jest nie do wybaczenia. On wie, że dobrze w takich chwilach jak ta, kiedy człowiek sam przed sobą wstydzi się swojego upadku, nie patrzeć na tego człowieka. Za moment mówi do kobiety „idź i nie grzesz więcej”. My jednak często sami mamy kłopot z tym, żeby sobie samemu wybaczyć, Bóg wybacza, a człowiek często sam sobie nie potrafi, nie może.

Wśród sześciu grzechów przeciwko Duchowi Świętemu, które wymienia Katechizm Kościoła Katolickiego są dwa takie blisko ze sobą związane. Pierwszy brzmi: „Grzeszyć zuchwale w nadziei Miłosierdzia Bożego” i dotyczy tego, że ktoś grzeszy z taką myślą i nastawieniem, że i tak Pan Bóg mu wybaczy. Myśli: „Mogę robić najgorsze rzeczy, mogę ranić siebie i innych, bo i tak Bóg mi wybaczy”. Takie myślenie, ta zuchwałość jest grzechem. A drugi grzech brzmi tak: „Rozpaczać albo wątpić o łasce Bożej” i dotyczy właśnie tej sytuacji o której mówimy. Sytuacji, gdy ktoś mimo tego, że był u spowiedzi, szczerze się wyspowiadał, uważa, że dla niego nie ma już nadziei po popełnieniu takiego grzechu, albo że to nie możliwe, żeby Bóg tak okropny grzech „w ludzkich oczach” mu wybaczył. Taki człowiek grzeszy przeciwko Duchowi Świętemu i zamyka sobie w ten sposób drogę do nieba.

Kochani. Św. Paweł mordował chrześcijan, zabijał i przyglądał się ich śmierci… Żałował i obiecał poprawę. Jezus uczynił go Apostołem Narodów.

Św. Augustyn nie licząc się z żadnymi przykazaniami korzystał z życia, nie licząc się z krzywdą żadnego człowieka, nawet swojej matki. Żałował i obiecał poprawę. Jezus uczynił go biskupem i doktorem Kościoła.

Sługa Boży, Jacques Fesch, jako młody człowiek zabił w Paryżu policjanta i w 1957 roku został skazany na śmierć. Podczas swojego pobytu w więzieniu nawrócił się w tak radykalny sposób, że w 1993 roku ówczesny arcybiskup Paryża - kardynał Jean Marie Lustiger - zaczął ubiegać się o jego beatyfikację.

Nie wspominajcie wydarzeń minionych, nie roztrząsajcie w myśli dawnych rzeczy. Oto Ja dokonuję rzeczy nowej: pojawia się właśnie.” – mówi Bóg przez Izajasza do każdego z nas. On nie przygląda się naszym grzechom, nie delektuje się widokiem człowieka zawstydzonego, skrępowanego swoją słabością. Mówi po prostu: „I ja ciebie nie potępiam. Idź, a od tej chwili już nie grzesz.”

Ks. Maciej Szostak


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643