zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

4 niedziela

Słuchamy dzisiaj najpiękniejszej chyba przypowieści Jezusa. O miłosiernym Ojcu i synu marnotrawnym. W szkole, w klasie drugiej, w trwającym przygotowaniu do I spowiedzi i Komunii świętej, służy ona jako podstawa dla nauczenia dzieci pięciu warunków dobrej spowiedzi.

Spowiedź… Tyle razy byliśmy u spowiedzi. Warto dzisiaj pomyśleć jak te spowiedzi wyglądają w naszym życiu.

„Ostatni raz u spowiedzi byłem trzy miesiące temu… Spowiadałem się ostatni raz na Święta Bożego Narodzenia…” „Spowiadałem się na Wielkanoc, rok temu…” „Byłem w spowiedzi 5, 6, 12, 20 lat temu…”

U kaznodziei Domu Papieskiego, Raniero Cantalamessy, wyczytałem o kryzysie spowiedzi. Pisze on, że najbardziej niepokojącym elementem tego kryzysu było i jest zarzucenie przez wielu regularnych spowiedzi… Wydaje się, że ten fakt wynika z zaniku poczucia grzechu. Że nie dostrzegamy już, nie zwracamy uwagi na grzech w naszym życiu. Oswoiliśmy się ze złem i pozwalamy, aby ono żyło i rozwijało się w nas i wokół nas. O tym wspominał też już papież Pius XII, gdy mówił, że: „Największym grzechem naszych czasów jest to, że ludzie zatracili poczucie grzechu”.

Podczas rekolekcji parafialnych, z wielkim przejęciem słuchaliśmy nauk ks. dra Tomasza Jaklewicza. Wszystkie są dostępne na naszej stronie internetowej: www.wspomozenie.katolik.bielsko.pl  Mówił między innymi o tym, że Bóg jest Bogiem bliskim dla człowieka, że chce być blisko każdego z nas. Że każdego z nas woła po imieniu.

A my?

Znowu… Wydaje się, że wolimy trzymać się z dala od Boga. Odwlekamy i odkładamy każdą spowiedź… Unikamy łaski przebaczenia. Rezygnujemy z Bożej obecności, aby trwać przy naszym życiu, przy swoim własnym postępowaniu, przyzwyczajeniach i sposobach rozwiązywania różnych spraw… Mówimy, że Boga kochamy… Ale nic z tego tak naprawdę nie wynika. Jest to tylko słowna deklaracja, bez wewnętrznego przekonania.

Spójrzmy do przypowieści Pana Jezusa. Ów syn, który roztrwonił majątek swego ojca żyjąc rozrzutnie, jest w strasznej sytuacji: nie ma co jeść, pracuje przy wypasie świń - co dla Żyda musiało być zajęciem najbardziej wręcz nieprawdopodobnym. Przecież Żydzi nie hodują trzody chlewnej uznając te zwierzęta za nieczyste. Ohydne zajęcie.

Pan Jezus wskazuje, że człowiek, który odszedł od Boga, swojego najlepszego Ojca – przez popełnienie grzechu ciężkiego – jest właśnie w takim strasznym stanie ducha: głodny, spragniony i zajmujący się najbardziej ohydnymi rzeczami. Jest w chorobie duszy. Bez zdrowia, bez życia…

Warto teraz wyobrazić sobie siebie w tej roli syna marnotrawnego… W grzechu, w oddaleniu od Boga…

I pomyśleć, czy tak ma rzeczywiście być w naszym życiu?

Czy o to chodzi?

Gdy złapiemy jakąś chorobę – jak najszybciej staramy się iść do lekarza, żeby zbadał nas i wypisał odpowiednie lekarstwo… Mówimy przecież, że „zdrowie jest najważniejsze”…

Powinniśmy więc – konsekwentnie – dbać o zdrowie naszej duszy. Nie odkładać nigdy spowiedzi. Cieszyć się z Bożego przebaczenia i Bożej obecności w naszych sercach.

Wielki Post. Połowa już za nami. Czas, by przygotować dobrą spowiedź. Zrobić dokładny rachunek sumienia przy pomocy książeczki do modlitwy. Prawdziwie i z miłości do Pana Boga żałować za popełnione grzechy. Mocno postanowić poprawę postępowania, odwrócenie się od grzechu. Wreszcie przyjść do konfesjonału, aby szczerze wyznać swoje grzechy i prosić o łaskę Bożego przebaczenia i pojednania z Bogiem, ze wspólnotą Kościoła i ze sobą samym. Na koniec trzeba odprawić zadaną pokutę, zadośćuczynić Panu Bogu i bliźnim za wyrządzone zło.

W tych pięciu krokach powrotu do przyjaźni z Bogiem odnajdujemy bohatera przypowieści Jezusa: on też taką drogę przeszedł. Spotkał czekającego na niego kochającego Ojca, który wybaczył mu wszystko, który nie robił mu wymówek, nie krzyczał, ale uściskał go z radością mówiąc:  »Przynieście szybko najlepszą suknię i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi. Przyprowadźcie utuczone cielę i zabijcie: będziemy ucztować i bawić się…« »trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się«.

Życzę wszystkim dobrze przygotowanej i przeżywanej spowiedzi wielkanocnej.

W naszej parafii spowiadamy codziennie przed każdą Mszą świętą, a w sobotę od godz. 16.30 podczas cichej Adoracji Najświętszego Sakramentu. W piątki wieczorem od 19.00 zapraszamy młodzież na godzinę z Panem Jezusem, wtedy też można skorzystać z posługi kapłana w konfesjonale. Będą okazje do spowiedzi także przed Świętami Wielkanocnymi…

Nie czekajcie zbyt długo.

Nie odkładajcie spowiedzi.

Zawsze, jak najprędzej po grzechu ciężkim, wracajcie w ramiona kochającego Boga Ojca.

Amen.”

Ks. Ireneusz Kurkowski


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643