zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Boże Narodzenie

Kochani Siostry i Bracia! Wsłuchując się w Słowo Boże odczytywane na dzisiejszej Mszy św., w dzień Bożego Narodzenia, można odnieść wrażenie, że czar nocy wigilijnej tak nagle prysł, że został nam odebrany. Nie słyszymy już opowieści o wędrówce Józefa i Maryi, o postoju w Betlejem, szopce, małym Jezusie położonym w żłobie i pasterzach oddających pokłon Temu, o którym anioł Pański mówił wielkie rzeczy.

Jest za to traktat teologiczny – hymn o Słowie, które jest Światłością. Aby go zrozumieć i zobaczyć, co ten fragment ewangelii św. Jana ma wspólnego z Bożym Narodzeniem, trzeba wrócić do początków. Pierwszym słowem, które wyszło z ust Boga nad bezładem i pustkowiem stworzonej ziemi, było słowo przełamujące ciemność unoszącą się ponad powierzchnią bezmiaru wód. „Niechaj się stanie światłość! – rzekł Stwórca. – I stała się światłość”.

Dobrze wiemy, co się stało później. Znamy opowieść o upadku i grzechu, utraconym raju i utraconym szczęściu obcowania z Bogiem. Tak często przecież na własnej skórze doświadczamy tego wszystkiego, zmagania się światła i ciemności, świętości i grzechu, pokoju i wojny, jedności i braku zaufania, blasku godności dzieci Bożych i pokładów lęku i zranień naszej duszy.

I to właśnie dlatego, kochani, mamy dzisiaj Boże Narodzenie i dlatego w ten radosny dzień słyszymy tekst o „Słowie, które stało się ciałem”. To nie jest tekst „oderwany” od dzisiejszej uroczystości. Bóg w małym Jezusie po raz kolejny wypowiada swoje: „Niechaj się stanie światłość!”. Przychodzi do nas, do każdego z nas, ze „światłością prawdziwą, która oświeca każdego człowieka”. Posyła Tego, który „jest odblaskiem Jego chwały i odbiciem Jego istoty”. Tak bardzo potrzebujemy tego Światła, które jest zdolne rozproszyć mroki naszych serc i przypomnieć nam, kim jesteśmy, co jest dla nas najważniejsze i dokąd zmierzamy. Tak bardzo potrzebujemy Bożego Narodzenia.

Kochani. Bóg posyłam na swojego Syna, aby niósł światło tam, gdzie w naszym życiu najwięcej ciemności, najwięcej grzechu, najwięcej zaniedbań. Każdy z nas, na własnej skórze, doświadcza tego bolesnego zmagania się świętości i grzechu, jedności i braku zaufania, tak dużo w nas lęku i innych zranień. Bóg spogląda na nas w małym Jezusie z miłością i mówi: „Niechaj się stanie światłość!”. Na jakie miejsca, momenty naszego codziennego życia spojrzy, gdy będzie wypowiadał te słowa? Pewnie każdy nas sam czuje i wie najlepiej gdzie tej Bożej Światłości w jego życiu brakuje. To bardzo ważne, żeby dzisiaj czy podczas najbliższego czasu spędzonego na modlitwie pomyśleć, pomodlić się i zapytać, gdzie tego Bożego Światła mi brakuje. Co chciałbym zmienić w swoim życiu, które relacje chciałbym poprawić, gdzie brakuje mi wierności Bogu, z zachowywaniem którego przykazania Dekalogu mam najwięcej kłopotu. Ja dzisiaj, chciałbym wspomnieć o jednej, ale ważnej rzeczy, słabości, która – tak myślę – w jakimś stopniu dotyka nas wszystkich.

Podczas naszych rekolekcji adwentowych tak dużo słuchaliśmy i rozważaliśmy temat świadectwa naszego życia, życia katolika – człowieka, który każdego dnia walczy i pragnie być wiernym Bogu. Tą słabością, o której wspomniałem, związanej z naszym świadectwem życia jest częsty brak odwagi w bronieniu tego w co wierzę i tego, co dla mnie jako wierzącej osoby jest ważne.

Doczekaliśmy i żyjemy w  takich czasach, w których przy każdej okazji, przy wielu publicznych – radiowych czy telewizyjnych – debatach i rozmowach, atakuje się Nasz Kościół i nas - katolików.

Doczekaliśmy i żyjemy w takich czasach, kiedy to bez żadnych konsekwencji, jakaś słaba piosenkarka, żeby przypomnieć o swoim istnieniu, może powiedzieć o Piśmie Świętym, że  - i tu cytat - spisał je jakiś człowiek  napruty winem i palący jakieś zioła.”

Doczekaliśmy takich czasów, kiedy to ktoś może powiedzieć na temat obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, tak przecież ważnego dla Polaków, że jest to „bohomaz” i „bałwochwalstwo”, a słowa te padają w związku ze sprawą usiłowania zniszczenia obrazu Matki Bożej w sanktuarium na Jasnej Górze.

Można się denerwować, można „przeklinać pod nosem”, ale co nam po tym. Brakuje dzisiaj odważnego głosu ludzi wierzących, którzy albo milczą w takich sytuacjach albo jeszcze sami do krytyki się przyłączają. Na temat Boga, Kościoła i nas wszystkich, nas ludzi wierzących, używa się dzisiaj kłamstwa. A kłamstwo jest jak fałszywy pieniądz, który wprowadza się do obiegu. I to są źle podrobione banknoty, ale wszyscy próbują nimi płacić, bo jest ich tak dużo, że nikt nie chce wycofać ich z obiegu. Wielu ludzi ich używa… ale jest również wielu, którzy powiedzieli, że nie będą posługiwać się fałszywą walutą. Do tego jednak potrzebna jest odwaga.

My również, kochani, możemy dołączyć do tych, którzy odważnie bronią Boga, Kościoła, tego w co wierzą. Nie pozwólmy obrażać naszych uczuć religijnych, wartości, za które wielu naszych przodków walczyło i oddawało życie. Naszym życiem, decyzjami i wyborami pokazujmy, co znaczy być człowiekiem wierzącym, co znaczy być katolikiem. Prośmy, aby Bóg nad naszym świadectwem, nad naszym brakiem odwagi mówił dzisiaj: „Niech się stanie światłość.”

Kochani! Przeżywamy Boże Narodzenia. Oto dziś możemy po raz kolejny oglądać „chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy”. Nikt dzisiaj nie odbiera nam ciepła opowieści wigilijnej, szopki, żłóbka i siana, na którym złożono małego Jezusa. Nie każe zapomnieć o choince, blasku świec, opłatku i prezentach. To sam Bóg mówi do nas w swoim Słowie i troszczy się o to, abyśmy nie przegapili tego, co najważniejsze. Spogląda na nas w małym Jezusie z miłością i mówi: „Niechaj się stanie światłość!”. Zależy Mu na tym, abyśmy znaleźli się wśród tych, którzy przyjęli to Słowo. Bo ono daje moc, abyśmy „się stali dziećmi Bożymi”.

ks. Maciej Szostak


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643