zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

30 niedziela

Historia Bartymeusza z ewangelii św. Marka, którą przed chwilką usłyszeliśmy jest jak zakończenie trzymającego do końca w napięciu filmu… Coś się dzieje, nie wiadomo jak się zakończy, czy głównemu bohaterowi uda się uratować życie czy nie… A rozwiązanie sytuacji jest na samym końcu – również i tutaj… Bartymeusz był żebrakiem, niewidomym żebrakiem. Nie wiemy w jakich okolicznościach wzrok stracił, a może urodził się niewidomy… Jest jednak szczęściarzem, bo pojawia się przy właściwej drodze, we właściwym momencie. Spotyka Światło swojego życia, Swojego Mesjasza. Widzieliśmy to sercem jak spotyka Jezusa, a Ten go uzdrawia i przywraca mu wzrok.
Piękne zakończenie historii człowieka niewidomego, który tyle lat żył w ciemności nic nie widząc. Musiał uznać w końcu, że ma dosyć tak żyć, że ma dosyć ciemności i że sam sobie z nią nie poradzi.
I mimo tego, że ta historia Bartymeusza jest bardzo stara, to trudno nie zgodzić się z tym, że dzisiaj w naszym świecie, wśród nas, jest wielu takich ludzi, którzy utracili wzrok. Może nie dosłownie, bo widzą to, co się wokół nich dzieje… Jednak koncentrują się tylko na tym, co takie ziemskie, co tylko ludzkie… Zapominają lub nie wierzą, że życie człowieka to coś więcej niż tylko to co dzieje się tu i teraz na ziemi. Nie widzą czegoś, co jest głębiej, a co jest ważniejsze… Utracili taki Boży wzrok, Boże spojrzenie na pewne sprawy życia, zapomnieli, że tylko przez pryzmat Boga i z Bogiem można patrzeć na świat, obserwować go i przeżywać.
Myślę, że zgodzicie się Siostry i Bracia, że takimi niewidomymi Bartymeuszami, tymi, którzy utracili wzrok można nazwać tych wszystkich, którzy dzisiaj nie szanują życia ludzkiego. Tych, którzy bez przerwy, tak namolnie i nachalnie tłumaczą, że zabójstwo dziecka nienarodzonego to nic groźnego i złego. Ci, którzy tłumaczą, że zabójstwo człowieka starszego, schorowanego, tego, któremu najbliżsi tak wiele zawdzięczają, jest jak najbardziej dopuszczalne i poprawne.
Niewidomymi Bartymeuszami można nazwać tych, którzy mówią, że Bóg, owszem jest dla nich ważny, ale żyją, bez żadnych przeszkód, w związkach niesakramentalnych. To także ludzie, którzy zaplątali się w grzech oglądanie pornografii, innych grzechów przeciwko 6 przykazaniu, a którym wcale to nie przeszkadza i którzy nic z tym nie robią.
Niewidomi jesteśmy również my, w których życiu brakuje zwyczajnej i prostej uczciwości. Wymagamy od innych, denerwujemy się na innych, sami będą często nie uczciwi. Denerwujemy się, gdy ktoś o nas mówi nie prawdę, a sami robimy podobnie.
Pewnie można by było długo tak wymieniać przykłady ludzi niewidomych duchowo, lecz nie oto chodzi. Chodzi oto, aby każdy z nas dzisiaj powiedział i spojrzał na swoje życie i zapytała siebie… W których momentach mojego życia brakuje takiego Bożego spojrzenia, gdzie potrzeba mi Jezusowego uzdrowienia. Poczujmy jak Jezus dzisiaj, do nas kieruje to pytanie: „Co chcesz, żebym ci uczynił?”. Bartymeusz to zrozumiał, wiedział czego chce, choć na pewno dużo go to kosztowało. Czego ty chcesz Siostro i Bracia? Co chcesz, aby Jezus ci uczynił?! Jeśli już wiesz, jeśli odpowiesz sobie na to pytanie to módl się jak robił to ten niewidomy żebrak. Są sprawy, które przed Bogiem trzeba wykrzyczeć, bo tak często bolą, tak bardzo się z nimi nie godzimy. Nasze modlitwy nie muszą być zawsze miłe i grzeczne, przede wszystkim powinny być prawdziwe i szczere, powinny mieć źródło w naszych sercach. Bartymeusz modlił się prawdziwie, krzyczał głośno, niczego nie udawał.
W skarbcu Kościoła jest wiele postaci - świętych, które podobnie jak my miały swoje ograniczenia, swoje ludzie słabości… Osoby świętych, które podobnie jak Bartymeusz, w trudnych momentach swojego życia, kiedy trzeba było konkretnie decydować, krzyczały: „Jezusie, Synu Dawida ulituj się nade mną.” Dzisiaj kiedy tak wiele wokół nas krzyku tych ludzi, którzy nie szanują poczętego życia, może warto przypomnieć postać św. Joanny Beretty Molii. Kobiety, która mając do wyboru uratowanie własnego życia czy życia własnego dziecka oddała Bogu swoje życie.
Kiedy dzisiaj dla wielu ludzi grzechy związane z przykazaniem nie cudzołóż nie są już żadnymi grzechami, to postawmy sobie przed oczy postać bł. Karoliny Kózkówny. Święta dziewczyna, która żyła na początku XX wieku. Podczas I wojny światowej w walce o swoją czystość, nie pozwoliła, aby żołnierz rosyjski dokonał na niej gwałtu. Uciekła mu, a on ją zastrzelił. Młoda, kilkunastoletnia dziewczyna, która na pewno miała również swoje ludzkie, normalne słabości. Jednak w chwili walki o siebie, dzięki Bogu walczyła mężnie o swoją czystość.

W ostatnim czasie obchodziliśmy rocznicę śmierci człowieka, który robił wszystko, aby Bożego wzroku, Bożego spojrzenia nie utracić. Ks. Jerzy Popiełuszko to człowiek, którego życie do samego momentu męczeństwa nie było łatwe. Jeszcze przed święceniami kapłańskim okazało się, że jest chory. Na parafię p.w. św. Stanisława Kostki w Warszawie trafił do pomocy, bo uznano, że ze względu na słaby stan zdrowia tak będzie lepiej. Jednak ks. Popiełuszko nigdy nie zwątpił w to, że jest dla Boga kimś ważnym i że nawet z takim zdrowiem Bóg chce się nim posłużyć. Był uczciwy wobec ludzi z którymi był, z którymi się modlił. Mówił prawdę, nawet za cenę życia ziemskiego.
W historii naszego życia również może mieć miejsce taki moment jak w historii tego niewidomego żebraka. Jezus każdego z nas pyta: „Co chcesz żebym ci uczynił? Z czym sobie nie radzisz? Czego masz dosyć? Z czym tak bardzo ci trudno? Odpowiedz Mu Siostro i Bracie, tak szczerze, nawet gdyby cię to dużo kosztowało. Zaufaj Mu… Tak jak Bartymesz, tak jak św. Joanna, bł. Karolina. Sł. Boży ks. Popiełuszko… Oni się na Bogu nie zawiedli… Żyli z Bogiem… a On był z nimi, leczył i wspierał ich w najtrudniejszych momentach życia.

Ks. Maciej Szostak


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643