zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

3 Niedziela

Pamiętam z dzieciństwa, opowiada pewien pan, jak byliśmy w harcerskiej drużynie skupieni wokół naszego drużynowego – druha Stanisława... – Był dla nas mistrzem. Potrzebowaliśmy go – nie tylko dlatego, że urządzał zbiórki a latem obozy wędrowne. Było w nim „coś”, jakaś siła przyciągająca nas, młodych ludzi. Czy tylko młodzi potrzebują mistrza? – Nie, dorośli także. W jednej z parafii, gdzie pracowałem był klub sportowy. Jego prezes był mistrzem nie tyle w kopaniu piłki, co raczej wzorem życiowej postawy. I to także dla dorosłych, i nawet „bardzo dorosłych” członków klubu. Dla innych ludzi też. W klasztorach wychowawcę (bądź wychowawczynię) zaczynających życie zakonne nie bez powodu nazywa się mistrzem nowicjatu.
Człowiek bardzo potrzebuje mistrzów w swoim życiu – najważniejszymi mistrzami naszego życia są (a na pewno powinni być) rodzice. Kto z nas miał ojca – mistrza, lub matkę – mistrzynię, ten potrafi w życiu nie tylko sobie radzić, ale cieszyć się życiem. Jest to bardzo naturalna potrzeba człowieka – ale, zapytajmy, czy to wszystko jedno, jaki mistrz? I jaka jego nauka? I jakie jego życie? Na tej tak bardzo naturalnej potrzebie budują swą rosnącą popularność sekty, zwłaszcza te wywodzące się z Azji. Proponują człowiekowi kierownictwo mistrza zwanego „guru”.
Przenieśmy się jednak nad Jordan – to dzisiejsza Ewangelia. Bród przez rzekę w okolicach Jerycha, Jan zwany Chrzcicielem, wokół tłumy ludzi... Kim Jan był dla tych ludzi? Było w nim „coś” takiego, że uważano go za autorytet. Nawet galilejski król, Herod, nie mógł oprzeć się jego wpływowi. Czy można zatem powiedzieć, że Jan był dla nich mistrzem? – Tak, on bez wątpienia był dla nich mistrzem. I właśnie dlatego musiało w pewnym momencie paść pytanie: Kto ty jesteś? Jest to pytanie, które człowiek stawia każdemu, kto miałby stać się jego mistrzem: Kto ty jesteś?
W tym pytaniu są dwa poziomy, dwie warstwy problemu:
• Pierwszy: Kogo ty reprezentujesz? W czyim imieniu przemawiasz? Czy tylko w swoim? Czy w imieniu innych ludzi? Jakich? W imieniu Boga? Udowodnij, wykaż się Bożym posłannictwem...
• Drugi: Kim ty sam jesteś? Jakie jest twoje życie? Jaka twoja przeszłość? Jakie swoje dokonania możesz nam pokazać? Co już zrobiłeś? A co przed nami ukrywasz?
Jak odpowiedział Jan znad Jordanu? Przede wszystkim nie uległ pokusie, aby własną osobę postawić na pierwszym miejscu. Odpowiada więc tak: Ja nie jestem tym, za kogo mnie uważacie, nie jestem Mesjaszem, nie jestem prorokiem – jestem tylko głosem... Po drugie: mówi o tajemniczej obecności Zbawiciela – Mesjasza. Tego dnia powiedział krótko: Pośród was stoi ten, który ochrzci was nie wodą, lecz ogniem i Duchem. Kilka tygodni później wskazał Jezusa wprost, mówiąc: „Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata...” (J 1,29).
Jan był niewątpliwym Mistrzem tamtych ludzi. Jednak Mistrzem wszechczasów jest Jezus. Bądźmy czujni, aby naszymi mistrzami nie stali się inni: ludzie źli i cwani, ludzie głoszący swoją „prawdę” w miejsce prawdy Bożej, ludzie wyrachowani, którzy chcą nas zamienić w swoje narzędzia. Jest to szczególne ostrzeżenie przed „mistrzami” różnych sekt. Nie przeczę, że w niejednej jest wiele dobrego. Ale dlaczego nie szukać dobra w sprawdzonej od 20 wieków Ewangelii? W wielu sektach jest jednak tylko pozór dobra. A stawka, o jaką toczy się gra jest wielka i niepowtarzalna: życie. I to obecne, i wieczne. Czy ten problem nie dotknął naszej wspólnoty? Dotknął. Sekty sięgają i do nas. I jesteśmy wobec nich bezradni. Może właśnie dlatego, że ciągle za mało mistrzów wśród nas.
Dlatego rodzice niech będą mistrzami dla dzieci. Oby mistrzami byli proboszczowie i katecheci dla parafian i swoich uczniów. Oby nauczyciele byli nie tylko instrumentami przekazywania wiedzy, ale i mistrzami dla uczniów. Rodzicom wybierającym chrzestnych i kandydatom do bierzmowania podpowiadam: wybierz na świadka bierzmowania kogoś, kto dla twego dziecka będzie, kto dla ciebie już jest mistrzem chrześcijańskiego życia.
A czego można nauczyć się w szkole Mistrza – Jezusa? Zapisał to w wielkim skrócie św. Paweł, a czytaliśmy przed kwadransem. Powtórzę jego słowa: Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie, w każdym położeniu dziękujcie. Ducha nie gaście i proroctwa nie lekceważcie. Wszystko badajcie – a co szlachetne zachowujcie. Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła. – czy trzeba więcej?


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643