zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Kazanie o historii Różańca św.

Na większą cześć i chwałę Pana Boga Wszechmogącego w Trójcy Świętej Jedynego, a nam na pożytek nasz zbawienny, czyta nam Kościół Święty Matka nasza na dzisiejszą,  XXVII niedzielę zwykłą, Ewangelię zapisaną u świętego Marka w rozdziale X-ym, której jako Słów Bożych z uwagą wysłuchaliśmy. Ewangelię o Chrystusie, który poucza o prawdziwej miłości mężczyzny do kobiety.

Bracia i Siostry. Niedziela znosi obchód świąt przypadających w dany dzień, lecz z racji na fakt, iż 7.X. jest dniem Matki Bożej Różańcowej, pragnę w pierwszą niedzielę tego maryjnego miesiąca powiedzieć Wam o miłości do tej wyjątkowej Kobiety, która jest pośredniczką łask, udzielanych nam przez Jej Boskiego Syna.

Kochani. Od wieków chrześcijanie próbowali odpowiedzieć na wezwanie św. Pawła do nieustannej modlitwy. Jednym ze sposobów było powtarzanie różnych modlitw.

Pierwszą i najstarszą modlitwą chrześcijan jest modlitwa, której nauczył sam Jezus - „Ojcze nasz”. Dlatego, np. reguła benedyktynów nakazywała braciom zakonnym codziennie odmawiać 150 razy „Modlitwę Pańską” na wzór 150 psalmów.

Od pierwszych wieków chrześcijaństwa odczuwano także potrzebę proszenia o wstawiennictwo Najświętszą Maryję Pannę. Dlatego w XII wieku utrwalił się w Kościele zwyczaj odmawiania pozdrowienia, którym w scenie zwiastowania Anioł przywitał Maryję. Z czasem dodano do nich słowa wypowiedziane przez świętą Elżbietę w czasie nawiedzenia i tak obecna forma „Zdrowaś Maryjo” została ostatecznie zatwierdzona przez św. p.p. Pius V w 1566 roku (to ten święty, w czerwonej pelerynie, którego portret znajduje się po prawej stronie naszego obrazu Matki Bożej).

Drodzy moi. Za ojca Różańca świętego uważa się, żyjącego na przełomie XII i XIII w. św. Dominika Guzmana (to znowuż ten święty po lewej stronie w czarnym płaszczu). Różaniec stał się dla niego skuteczną bronią w walce z heretykami. W czasie jednej z wypraw, w trakcie której zwalczał błędne nauki, zrodziła się modlitwa różańcowa. Pomimo postów i modlitw nauki św. Dominika nie przynosiły owoców. Wówczas objawiła mu się Matka Boża i poleciła, by nie tylko głosił kazania, lecz by połączył je z odmawianiem tzw. Psałterza Maryi, czyli 150 Zdrowaś Maryjo i 15 Ojcze nasz. Od tej pory św. Dominik przeplatał swoje homilie modlitwą różańcową, w której rozważał wraz ze słuchaczami treści zawarte w głoszonych naukach. Historia podaje, że w ten sposób nawrócił ok. 100 tys. odszczepieńców. Wszystko to za pomocą najskuteczniejszej artylerii przeciwko szatanowi i jego sługom: Różańca Świętego.

Umiłowani. Modlitwa różańcowa bardzo szybko zyskała aprobatę Kościoła i była traktowana jako oręż przeciw wrogom wiary. Jednym z przykładów skuteczności tej modlitwy była zwycięska bitwa morska pod Lepanto w 1571 roku.

Szesnastowieczna Europa była zagrożona napaścią muzułmanów. Ich imperium wybudowało ogromną flotę i planowało ruszyć na podbój Rzymu, a potem całej Europy (dziś również islam zalewa Europę, może warto sobie o tym przypomnieć?). Wtedy, znany już nam św. papież Pius V, dominikanin i gorący propagator różańca, wezwał wszystkich katolików do modlitwy różańcowej. 7 października 1571 roku w okolicach Lepanto miała miejsce decydująca bitwa morska, w której starły się ze sobą niewielka flota chrześcijańska i ogromna flota turecka. Zacięta walka trwała wiele godzin, a o zwycięstwie wyznawców Chrystusa przesądziła nieoczekiwana zmiana pogody — wiatr uniemożliwił manewry duchowym dzieciom Mahometa

Zwycięska bitwa zatrzymała inwazję czcicieli Allacha na Europę. W dowód wdzięczności Wenecjanie w nowowybudowanej kaplicy dziękczynnej napisali: „Non virtus, non arma, non duces, sed Mariae Rosiae victores nos fecit”, „Nie odwaga, nie broń, nie dowódcy, ale Maryja różańcowa dała nam zwycięstwo”. Św. p.p. Pius V, świadom, komu zawdzięcza cudowne ocalenie Europy, uczynił dzień 7 października świętem Matki Bożej Różańcowej.

Papież Klemens XI po zwycięstwie odniesionym nad Turkami pod Belgradem, w 1716 roku, rozszerzył święto Matki Bożej Różańcowej na cały Kościół. W roku 1885 papież Leon XIII polecił odmawiać Różaniec przez cały październik i wprowadził do Litanii Loretańskiej wezwanie „Królowo różańca świętego módl się za nami”.

Do rozpropagowania Różańca przyczyniła się też sama Maryja. W swoich objawieniach w Lourdes, Fatimie i w polskim Gietrzwałdzie wzywała do modlitwy różańcowej.

Najdrożsi. Znane są również we współczesnej historii cuda związane z modlitwą różańcową. Jednym z nich jest uratowanie niewielkiej grupy osób w Hiroszimie i Nagasaki. Na sześć miesięcy przed atomowym atakiem lotnictwa USA w tych miastach pojawiło się dwóch mężczyzn, którzy trzem milionom katolików głosiło konieczność nawrócenia i odmawiania Różańca jako jedynego ratunku przed zbliżającym się nieszczęściem. Nawoływali do życia w stanie łaski uświęcającej, częstego przyjmowania sakramentów, do trzymania w swoich domach wody święconej oraz gromnicy i codziennego odmawiania Różańca.

Po ataku atomowym okazało się, że w Hiroszimie i Nagasaki prawie wszystko zostało zrównane z ziemią — z wyjątkiem dwóch budynków. W jednym było 12 osób, a w drugim 18. Oni przeżyli. Podwórka otaczające owe domy, ani jedna szyba czy dachówka, a nawet trawa pozostały niezniszczone. Specjaliści Armii Stanów Zjednoczonych przez kilka miesięcy obserwowali ten niezwykły fenomen. W końcu doszli do przekonania, że nie było tam niczego, co po ludzku mogłoby ocalić te domy przed zburzeniem. Stwierdzili, że musiała tam zadziałać jakaś siła nadprzyrodzona. W tych domach, podczas ataku bombowego zebrani odmawiali Różaniec.

Ukochani. Kolejnym przykładem mocy modlitwy różańcowej może być sytuacja Portugalii w czasie II wojny światowej. Większość mieszkańców przejęła się objawieniami w Fatimie i orędziem przekazanym przez Matkę Bożą i Portugalia prawie nie ucierpiała w czasie II wojny światowej.

Moc modlitwy różańcowej objawiła się także na Filipinach. W 1986 r. dyktator Ferdynand Marcos rozwiązał parlament i rozpoczął aresztowania. Część ludzi zbuntowała się i odmówiła mu posłuszeństwa. Wiedzieli jednak, że sami nie mają szans. Poprosili o pomoc prymasa Filipin. Kardynał Sin po długiej modlitwie wezwał ludzi przez katolickie radio, aby wyszli na ulicę i bronili przyjaciół. W ciągu kilku godzin w Alei Objawienia stanęły 2 mln. ludzi. Przyszli całymi rodzinami z różańcami w rękach. Po 4 dniach na ulicę wyjechały czołgi, które ruszyły wprost na tłum. Zebrani modlili się głośno na różańcu. Czołgi zatrzymały się, a po chwili sami żołnierze przyłączyli się do modlitwy. Gdy nadszedł rozkaz rozpędzenia tłumu gazem, zmiana wiatru sprawiła, że ci, którzy go wykonali, sami zaczęli kaszleć i uciekać. I tak w dniach 22-25 lutego 1986 r. w stolicy Filipin Manili, w Alei Objawienia się Świętych dokonała się pokojowa rewolucja, a moc modlitwy przyczyniła się do pokonania dyktatora.

Kochani. św. Ludwik de Montfort żyjący na przełomie XVII i XVIII w. wielki apostoł Maryi, pisze: "Najświętsza Dziewica objawiła bł. Alanowi, że po Najświętszej Ofierze Mszy Świętej (…) nie ma praktyki wspanialszej i wyjednującej większe łaski od Różańca Świętego (…).”

Ostatni święty papież, św. Pius X, papież Eucharystii, jak go nieraz określamy, który swa posługę spełniał na początku XX w. pisał: "Różaniec jest najpiękniejszą i najcenniejszą ze wszystkich modlitw do Pośredniczki wszelkich łask i modlitwą najbliższą sercu Matki Bożej. Módlcie się na nim codziennie."

Świadkiem mocy tej modlitwy jest też bł. Jan Paweł II, który chociażby w Ludźmierzu w czasie wspólnej modlitwy różańcowej powiedział: „Zawsze mogłem na nią liczyć, szczególnie w momentach trudnych bardzo jej potrzebuję i nadal was o nią proszę”.

Umiłowani. Zachęceni przykładami historii i nauczaniem świętych Pasterzy, z różańcem w ręku wypraszajmy potrzebne łaski dla nas, naszych rodzin, Ojczyzny i całego Kościoła. Amen.

ks. Grzegorz Ślesicki


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643