zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Zmartwychwstanie Pańskie

Niech w święto radosne Paschalnej Ofiary
Składają jej wierni uwielbień swych dary.
Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja,
A miejscem spotkania będzie Galileja.
Wiemy, żeś zmartwychwstał, że ten cud prawdziwy,
O Królu Zwycięzco, bądź nam miłościwy.
Umiłowani w Chrystusie Panu, Siostry i Bracia!
Chrystus zmartwychwstał! A odpowiedź brzmi: Prawdziwie zmartwychwstał!
Najważniejsze święto chrześcijaństwa.
Przez całe Triduum Paschalne wracam myślą i przykładami do szkoły. Stanowi ona pokaźną część mojego życia i doświadczenia kapłańskiego.
Kiedy, przed wielu laty uczyłem w Technikum Mechanicznym w Cieszynie, na jednej z lekcji religii, gdy mówiliśmy o cudzie zmartwychwstania, moi uczniowie zaskoczyli mnie wyrażając powątpiewanie w zmartwychwstanie ciała ludzkiego. Owszem, zasadniczo przyjmowali fakt zmartwychwstania Chrystusa, ale nie umieli zgodzić się na powstanie z martwych ludzi po śmierci, ludzi pogrzebanych na cmentarzach całego świata.
Właściwie, to trudno im się dziwić. Świat, który nas otacza, wcale nie pomaga do wiary w zmartwychwstanie. Główny nurt prasy, radia, telewizji, czy Internetu zwraca naszą uwagę na całkiem przyziemne sprawy, w rodzinach natomiast nikną dobre tradycje modlitwy i wspólnego świętowania: czyli wspólnego uczestniczenia we Mszy świętej niedzielnej i świątecznej, jakiegoś oderwania się i wzniesienia ku górze, a na dodatek cała sfera wychowania wydaje się być mocno nadwyrężona i słabnie z każdym rokiem.
W takich warunkach cała nasza rzeczywistość zaczyna przypominać świat, który malują bracia Wachowscy w swojej Trylogii „Matrix”. Jesteśmy jakby zanurzeni w rzeczywistość, której sterowaniem zajmują się „inni” - w filmie są to maszyny - a ludzie nie mają już nic do powiedzenia, są jak zwykła bateryjka, dostarczają energię. I co ciekawe, wydaje się, że niektórzy chcą pozostawać w takim świecie, że wystarcza im to, co otrzymują w zamian za „bycie baterią”.
Dzisiejsza uroczystość ma nam uzmysłowić, co się stało wraz ze Zmartwychwstaniem Chrystusa.
Śmierć została ostatecznie pokonana.
Zwyciężyło Życie.
A to oznacza, że możemy cieszyć się wolnością dzieci Bożych. Że nie możemy się godzić na „bycie tylko bateryjką”. Nasza wolność otwiera nam możliwość podejmowania najlepszych decyzji wiodących do życia, do szczęścia, do pokoju.
Możemy skutecznie, oczywiście przy pomocy Łaski Bożej, zmieniać swoje życie, oddalać pokusy do złego i wytrwać w dobrym.
I przede wszystkim uwierzyć.
Wiara jest warunkiem spotkania z Chrystusem. Wiara otwiera oczy na rzeczywistość zmartwychwstania. A wiara to nic innego jak przekonanie o tym, że Bóg istnieje, przeświadczenie, że nas tak ukochał, iż dał swego Syna, by Ten wybawił nas od złego, od śmierci.
Dopełnijmy więc tradycyjne tylko, zewnętrzne przeżywanie Wielkanocy, jako Święta poświęconych pokarmów i „Lanego Poniedziałku”, dopełnijmy je prawdziwą wiarą w Zmartwychwstałego.
Opuśćmy ów świat „Matrixa” i we własne ręce weźmy Życie.
Wyrzućmy stary kwas, i stańmy się nowym ciastem (por. 1 Kor 5,7).
Dajmy się przekonać świadectwu uczniów, którzy sami tę drogę musieli przejść: uwierzyć, że zmartwychwstał.
To nie jest łatwe: dać wiarę słowu Pisma, które mówi, że On ma powstać z martwych (por. J 20,8b).
Dajmy wiarę, że uczniowie Go spotykali, rozmawiali z Nim, jedli z Nim i pili po Jego zmartwychwstaniu, dotykali Go - jak Tomasz, zwany Didymos…
Uwierzmy, że rzeczywiście jesteśmy powołani i zaproszeni, by powstać z martwych. By odrzucić to, co złe w naszym ziemskim życiu i w efekcie tego, po śmierci, przy zmartwychwstaniu ciał, razem ze Zmartwychwstałym Chrystusem, otrzymać życie w ciele uwielbionym, chwalebnym, nie podlegającym już starzeniu się, chorobie ani żadnemu innemu złu.
Życie wieczne w Niebie.
Życzę z serca każdej i każdemu z Was, abyście w to dzisiejsze Święto nabrali otuchy, żebyście mieli niewzruszoną wiarę w to, że Chrystus jest z Wami, że towarzyszy Wam na drogach Waszego życia, że idzie z Wami, jak kiedyś szedł z uczniami do Emaus, choć może Go nie rozpoznajecie wśród doczesnych spraw.
On właśnie po to zmartwychwstał, by nas uzdrowić, pokrzepić, obdarzyć pokojem, podzielił się życiem i oczekuje, że w wierze będziemy wytrwale podążać ku Niebu, ku niekończącemu się spotkaniu z Nim w wieczności.
Amen.
Ks. Ireneusz Kurkowski

Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643