zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Wielka Sobota

„Weselcie się już, zastępy Aniołów, w niebie: weselcie się, słudzy Boga. Niechaj zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo. Raduj, się ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa!”
Umiłowani w Chrystusie!
Przez całe Triduum Paschalne odwoływałem się do moich szkolnych doświadczeń. W szóstej klasie omawiane są wśród wielu innych tematów przykazania kościelne, jako pomoc do pełniejszego realizowania przykazania miłości Boga i bliźniego. A więc przykazania, które w szczególny sposób zostawia nam Pan Jezus do abyśmy według nich postępowali na co dzień.
„W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy Świętej i powstrzymać się do prac niekoniecznych.
Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty.
Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą.
Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach.
Troszczyć się o potrzeby Kościoła.”
W każdą niedzielę więc mamy być na Mszy świętej, i oprócz tego jeszcze w sześć dni w roku. Najmniej raz przystąpić do spowiedzi. Najmniej raz w roku przyjąć Komunię Świętą, a mamy na to prawie sto dni, jeden kwartał roku. Zachowywać w dwa dni roku post, a w każdy piątek nie spożywać pokarmów mięsnych. W czasie Wielkiego Postu i w żaden piątek nie chodzić na zabawy, czy dyskoteki. Wreszcie troszczyć się o potrzeby Kościoła.
Ależ ogromne wymagania ma ten katolicki Kościół. Wręcz nie do spełnienia! Przecież każdy wie, że tak mało mamy czasu w tym dzisiejszym świecie…
Przeżywamy Triduum Paschalne…
Już za nami Wielki Czwartek, z Komunią Świętą pod dwoma Postaciami, z łamaniem się chlebem i kosztowaniem winogron… Jakie to wzruszające i pełne symboliki…
Już za nami wielkopiątkowa liturgia Męki Pańskiej, z jej, może przydługą dla niektórych, adoracją Krzyża naszego Pana Jezusa Chrystusa…
A dzisiejszego wieczoru – Liturgia Zwycięstwa Jezusa Chrystusa nad Śmiercią, nad Złem, nad grzechem…
On zmartwychwstał!
Czy zdajemy sobie sprawę z tego, co to oznacza?
Oto przed kościołem zapłonęło ognisko, poświęcone przez kapłana, od którego zapalony został Paschał, czyli Świeca będąca znakiem Chrystusa Zmartwychwstałego. To Światło rozświetliło mroki tej świątyni. Chrystus Zmartwychwstały przyniósł Jasność w każde ludzkie życie.
Odtąd możemy – jak Jezus – czuć się zwycięzcami w walce ze Złym Duchem, z mocami ciemności, z grzechem.
Tak jest od chrztu świętego, kiedy staliśmy się dziećmi Bożymi. Dziećmi Ojca w Niebie. Braćmi i Siostrami Jezusa Chrystusa.
Czy jednak ten fakt ma dla nas jakiekolwiek znaczenie w dzisiejszym świecie, w którym „koszula wydaje się być rzeczywiście bliższa ciału”? W świecie, w którym benzyna kosztuje prawie sześć złotych, podobnie zresztą jak olej napędowy? W świecie, w którym, jak mówi moja mama: „Poszłam do sklepu, prawie nic ze sobą nie przyniosłam, i wydałam trzydzieści złotych”? Czy w tym świecie, w którym lży się Krzyż, lekceważy wspaniałą - choćby charytatywną - działalność Kościoła, w świecie, w którym spycha się chrześcijaństwo, spycha się katolików, na margines życia publicznego i społecznego, czy w tym świecie fakt, iż my jesteśmy dziećmi Bożymi - ma jeszcze dla nas jakiekolwiek znaczenie? Dla nas, katolików, spadkobierców pięknej chrześcijańskiej i polskiej historii? Dla nas rodaków Jana Pawła II, Prymasa Tysiąclecia, Stefana Wyszyńskiego, i tylu świętych, żeby wspomnieć tylko Patrona Czechowic-Dziedzic św. Andrzeja Bobolę, czy św. Maksymiliana Marię Kolbe?
Czy ma jeszcze znaczenie fakt, że jesteśmy dziećmi Bożymi?
Że naszym życiem mają kierować przykazania Boże i kościelne, mają nim kierować Jezusowe błogosławieństwa i przykład Ewangelii?
Za chwilę, w naszej liturgii odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Wrócimy do tej chwili, gdy nasi rodzice, chcąc nam przekazać największy i najwspanialszy dar wiary, nadziei i miłości, dar przyjaźni z Bogiem, dar włączenia do wspólnoty Kościoła świętego, chcąc nam przekazać ten dar przynieśli nas do świątyni i prosili dla nas o chrzest święty.
Chcieli dla nas najlepszego.
I dali nam Boga.
Uczynili z nas dzieci Boże.
Niech więc ta chwila, będzie przez nas przeżyta w wyjątkowy sposób.
Odnówmy nasze przymierze z Bogiem, naszą umowę o życie chrześcijańskie, umowę, w której na początku naszego życia zobowiązani zostaliśmy do bycia Kapłanami - ofiarującymi Bogu swe życie, do bycia Prorokami - głoszącymi przykładem swego życia Dobrą Nowinę o Jezusie Zmartwychwstałym i bycia Królami, albo lepiej powiedzieć (pamiętając umywanie nóg Apostołom przez Jezusa w Wieczerniku) Sługami - którzy potrafią w swoim życiu wypełniać przykazanie miłości Boga i bliźniego. Potrafią naśladować Jezusa pełniąc Ewangelię wśród codziennych zajęć.
Odnówmy nie tylko umowę z Bogiem o nasze chrześcijańskie życie. Podejmijmy wytrwałą troskę o trwanie w łasce Bożej, o wytrwanie w świętym postępowaniu. Patrzmy na świętych, których imiona za chwilę wspomniane będą w Litanii do Wszystkich Świętych. Bierzmy z nich przykład, bo oni okazali się zwycięzcami w walce o niebo. Nie ustąpili, nie cofnęli się wobec trudności. Nie zrezygnowali.
I zapewne dużo częściej, niż tylko raz w roku, przystępowali do sakramentów świętych, i kochali prawdziwie Kościół, ich i nasz dom, w którym spotykali Jezusa i braci…
A kiedy zapalimy ponownie świece - na czas odnowienia przyrzeczeń chrztu, a potem na czas procesji rezurekcyjnej - niech płomień tych świec rozpali nasze serca, oświeci je i umocni do bycia prawdziwymi świadkami Jezusa Chrystusa, Tego, który prawdziwie zmartwychwstał.
Tylko, czy potrafimy to zrobić?
Czy potrafimy w to wszystko od nowa uwierzyć i od nowa podjąć w naszym życiu?
Ks. Ireneusz Kurkowski

Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643