zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Wielki Czwartek

Umiłowani w Chrystusie Panu, Siostry i Bracia!
Dzieci w klasie drugiej szkoły podstawowej przygotowują się do pierwszej Komunii świętej. Gdy rozmawiamy sobie o Ofierze Jezusa, jakiej dokonał w Wieczerniku i na Krzyżu opowiadamy krótką historię Mateusza i jego mamy:
Oto zbliżały się imieniny mamy Mateusza i chłopak od pewnego czasu oszczędzał pieniądze, wszystkiego sobie odmawiał, aby kupić mamie piękny bukiet kwiatów. Gdy przyszedł dzień imienin, mama, wracając z zakupów przyniosła do domu kwiaty, które postawiła w przedsionku. W pomieszczeniu zrobiło się piękniej. Wkrótce i Mateusz złożył mamie życzenia oraz dał swój bukiet. Mama postawiła go w pokoju na głównym miejscu i często ze wzruszeniem spoglądała na kwiaty.
Dzieci w klasie drugiej od razu, instynktownie wręcz, potrafią wyjaśnić różnicę między bukietami: kupionym przez mamę i ofiarowanym przez Mateusza. My też tę różnicę doskonale wyczuwamy.
Ofiarować można nie tylko przedmioty, rzeczy materialne.
Mateusz ofiarowując mamie swój bukiet obdarzył ją swoją miłością, wyraził wdzięczność za jej trud i poświęcenie.
W pierwszym dzisiejszym czytaniu słuchaliśmy przepisów o wieczerzy paschalnej. Od tamtych czasów Izraelici składali w ofierze Bogu baranka na pamiątkę wyjścia z Egiptu. Czynili to, aby wyrazić w ten sposób swoje uznanie, swój szacunek dla Boga, swego Pana, aby wyprosić sobie potrzebne łaski.
Pan Jezus, podczas Ostatniej Wieczerzy, również złożył Bogu, swojemu Ojcu, Ofiarę. Jest to ta sama Ofiara, którą złoży umierając na Krzyżu. Tą Ofiarą nie jest już baranek, lecz Ciało i Krew Syna Bożego. Jezus ofiarował Siebie samego, swoje życie za grzechy świata.
Ta ofiara Krzyża, ukryta pod zasłoną Chleba i Wina przed wzrokiem ludzi, trwa do dziś na każdym Ołtarzu, w każdym kościele. Dokonuje się w każdym Przeistoczeniu, na każdej Mszy świętej.
Jezus oddaje siebie Ojcu dla zbawienia ludzi. Przechyla się szala grzechu. Bóg Ojciec zostaje przebłagany i daruje ludziom winy.
Tę Ofiarę Pan Jezus nakazał uczniom czynić na swoją pamiątkę.
Dlatego wszyscy kapłani i biskupi, nawet ci, o których mówi się „pasibrzuchy”, składają tę właśnie Ofiarę za każdym razem, gdy stają przy Ołtarzu Chrystusowym.
My, kapłani, wszyscy składamy również ofiarę z siebie samych. Zostaliśmy w swoim życiu bez żon i dzieci. Nigdy nie poznamy z własnego doświadczenia czym jest radość ze wzrastania własnych dzieci, czym jest trud znoszenia „cichych dni” w małżeństwie, nie poznamy wielu innych radości i cieni życia we własnej, zakładanej przez siebie rodzinie.
Ofiarowaliśmy siebie Bogu.
Na wyłączną służbę Jemu i Bożemu Królestwu.
I może rzeczywiście niektórzy księża mają się materialnie lepiej niż inni. Lecz tak jak wszędzie, są i tacy, którzy mają się gorzej niż inni. Warto uświadomić sobie te prawdy właśnie dzisiaj, w Wielki Czwartek.
Myślą wróćmy jeszcze raz do szkoły.
W klasie szóstej z kolei, omawiane są poszczególne części Mszy świętej. Mówimy wtedy także o ofiarowaniu, o przygotowaniu darów. Do ołtarza przynoszone są Chleb i Wino.
Przynoszone bywają też inne dary.
Dla Kościoła.
Nie dla księdza.
Pamiętam wakacyjny pobyt w jednej z parafii w Koszalinie. W każdy pierwszy piątek miesiąca Mszę świętą przygotowywała inna grupa parafian związanych z Kościołem, z tą parafią. Przynosili też wtedy jakiś dar do ołtarza. Dla Kościoła. Dla tej parafii. A przez to dla Boga samego.
Czy więc i my podczas, gdy na Ołtarz przynoszone są Chleb i Wino, myślimy o tym, by Bogu coś oddać?
By w ofierze złożyć swoje życie: to, co trudne, co boli, ale również to wszystko, co cieszy, co się nam udaje w życiu?
Bez ofiary życie nasze jest bardzo puste.
Ludzie zawsze składali ofiary. Oddawali coś swojego.
Najwspanialszą Ofiarę złożył Jezus Chrystus, Syn Boży, gdy umarł na Krzyżu dla zbawienia ludzi. Tę Ofiarę ponawiamy na Ołtarzu. Ona trwa…
Jest tutaj i teraz...
W niej uczestniczymy…
Co dajemy Bogu?
Czy w ogóle coś dajemy?
Czy może przyzwyczailiśmy się tylko do brania? Do bycia porządnie i miło obsłużonymi… Również w Kościele…
Jezus obmył Apostołom nogi…
Służył…
Z miłości…
A my?
Ks. Ireneusz Kurkowski

Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643