zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Kazanie o krzyżu

“Umiłowani w Chrystusie Panu!
Słyszałem złośliwości wielu…” „Wszyscy przyjaciele czekają na moje potknięcie…” „Może da się oszukać, będziemy nad nim górą i zemścimy się na nim…
Takie słowa pisał prorok Jeremiasz, który głosił słowo Boże między 626 a 585 rokiem przed Chrystusem…
Wtedy Żydzi porwali kamienie, żeby zabić Jezusa. Ukazałem wam wiele dobrych dzieł - mówi Jezus - za które chcecie Mnie ukamienować?
Historia się powtarza.
Czyż te słowa nie mogą być opisem i naszej, współczesnej rzeczywistości? Czyż nie są aktualne? Czyż nie można ich odnieść do Kościoła, również Kościoła w Polsce?
W zaciszach gabinetów „wielkich tego świata”, na salach obrad, w stacjach telewizyjnych i radiowych, w prasie i Internecie zdają się pobrzmiewać słowa, które słyszymy od Jeremiasza, proroka z przełomu VII i VI wieku przed Chrystusem…
Będziemy nad nim górą…
Słyszymy, pełne obłudy, słowa przeciwników Jezusa: „Nie chcemy Cię kamienować za dobre czyny, lecz za bluźnierstwo; za to, że Ty, będąc człowiekiem, czynisz siebie Bogiem.
A Jezus konsekwentnie tłumaczy: „Jeśli nie wypełniam dzieł Ojca, to mi nie wierzcie. Skoro jednak je wypełniam, to nawet jeśli Mi nie wierzycie, uwierzcie moim czynom, abyście poznali i wiedzieli, że Ojciec jest we Mnie, a Ja w Ojcu.”
Ta konsekwentna i pełna prawdy postawa Jezusa doprowadziła do konfrontacji, w której „wielcy ówczesnego świata”: faryzeusze, uczeni w Piśmie, a później Poncjusz Piłat, skazali Go na mękę i śmierć krzyżową.
Tam, na Krzyżu, z przebitego boku Zbawiciela zrodził się Kościół. Wspólnota ludzi, którzy uwierzyli słowom Jezusa, którzy uwierzyli Jego czynom…
Ten Kościół - o którym w tym roku myślimy i mówimy jak o naszym domu - tak jak prorocy Starego Testamentu, jak sam Pan Jezus, musi stawiać czoła „wielkim tego świata”, owej GTW – Grupie Trzymającej Władzę. A jego zadaniem jest ogłoszenie swoim adwersarzom prawdy słowa Bożego, prawdy przykazania miłości.
Kościół.
Kościół, to znaczy my wszyscy, tak jak tutaj jesteśmy zgromadzeni na tej Eucharystii, to znaczy my wszyscy, którzy wyruszymy na ulice Czechowic-Dziedzic z Krzyżem naszego Pana i będziemy go nieśli, może nawet uginając się pod jego ciężarem… My wszyscy…
Błogosławiony Jan Paweł II uczył w Skoczowie, na Kaplicówce, w maju 1995 roku: „Na drogach ludzkich sumień, nieraz tak trudnych i tak bardzo powikłanych, Bóg postawił wielki drogowskaz, który życiu ludzkiemu nadaje kierunek i ostateczny sens. Jest nim Krzyż Pana naszego Jezusa Chrystusa.(…) Papież – wasz Rodak, nie przestaje was prosić, abyście to dziedzictwo Chrystusowego Krzyża na nowo z wiarą i miłością przyjęli. Abyście Krzyż Chrystusa na nowo, w sposób wolny i dojrzały wybrali, tak jak wybrał go kiedyś św. Jan Sarkander i tylu innych świętych i męczenników. Abyście podjęli odpowiedzialność za obecność Krzyża w życiu każdego i każdej z was, w życiu waszych rodzin i w życiu tej wielkiej wspólnoty, jaką jest Polska. Brońcie go! Mówi bowiem Apostoł: “przechowujemy ten skarb w naczyniach glinianych.
A w Zakopanem, w 1997 roku, pod Wielką Krokwią wołał: „Umiłowani Bracia i Siostry, nie wstydźcie się krzyża! Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych, szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie. Niech przypomina nam o miłości Boga do człowieka, która w krzyżu znalazła swój najgłębszy wyraz.
Przyjmijmy więc, jeszcze raz, z wiarą i miłością Chrystusowy Krzyż. A wraz z Nim - może wyśmianie, a może łatkę człowieka zacofanego, nie nowoczesnego. Niech ten Krzyż nam przypomina o tym kim jesteśmy, niech nadaje jedynie właściwy i słuszny kierunek naszemu życiu - niech kieruje do nieba.
Patrzę z podziwem na Asię Bibi, Pakistankę, katoliczkę, która została skazana na śmierć „za bluźnierstwo przeciwko Mahometowi”. Czytam ze wzruszeniem jej list do najbliższych i widzę nieugiętą wiarę i oczekiwanie na niebo. „Umrę bez lęku!” mówi ta Pakistanka.
Jeżeli więc ktoś myśli z obawą, że to jednak trudne, że dziś takie czasy, że jednak lepiej może się nie odzywać, że to ponad jego siły - niech patrzy na tę kobietę z odległego kraju, niech uważnie słucha proroka Jeremiasza: „Pan jest ze mną, jak potężny mocarz. (…) Śpiewajcie Panu, chwalcie Pana, bo wybawił ubogiego z rąk złoczyńców”. Niech słucha z uwagą zakończenia dzisiejszej Ewangelii: „Po raz kolejny usiłowano uwięzić Jezusa, lecz On uszedł z ich rąk. (…) Wiele osób przychodziło do Niego i stwierdzało, że wprawdzie Jan nie uczynił żadnego znaku, jednak wszystko, co powiedział o Nim, było prawdą. Tam też wielu uwierzyło w Niego.
Tak więc my, wierzący w Jezusa, ludzie Kościoła, nie mamy się czego bać. I nie możemy się zniechęcać…
Trzeba mieć nadzieję… Nadzieję na niebo… Amen.”
Ks. Ireneusz Kurkowski
Dziękuję!
I pozdrawiam, życząc obfitującego w łaski Wielkiego Tygodnia.
Ks. Ireneusz Kurkowski

Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643