zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Chrystusa Króla

Umiłowani w Chrystusie Panu!
Pod koniec roku liturgicznego czytamy w Kościele Księgi Machabejskie. Opisują one walkę Żydów o niepodległość w latach 175 – 134 przed Chrystusem. Współcześni Żydzi traktują te księgi jako cenne świadectwo bohaterskiej walki ich przodków z wrogami.
I tak słyszymy o hellenizacji Judei i powstawaniu gimnazjów stosownie do zwyczajów obcych narodów.
Słyszymy o męczeństwie Eleazara, nauczyciela Pisma, człowieka w podeszłym już wieku, który był zmuszany do jedzenia wieprzowego mięsa. On jednak, wybierając raczej śmierć ze sławą, aniżeli życie z hańbą, podszedł dobrowolnie do narzędzia tortur i wypluł mięso. Namawiany zaś do udawania, podjął uczciwą decyzję i pozostawił młodym szlachetny przykład, jak należy odważnie i z honorem umierać za czcigodne i święte prawa.
Słyszymy o schwytaniu siedmiu braci razem z ich matką i zmuszaniu ich do jedzenia wieprzowego mięsa. Wszyscy odmówili złamania przepisu prawa i zostali zabici. Do wytrwania w wierności Prawu zachęcała ich matka.
Słyszymy o dzielnym Matatiaszu, który rozpoczął powstanie przeciw Antiochowi IV Epifanesowi.
Umiłowani w Chrystusie!
Każdy z nas u początku swojego życia został przyniesiony do kościoła i przyjął chrzest święty. Każdy z nas został w ten sposób włączony w wielką wspólnotę ludzi wierzących w Jezusa Chrystusa zmartwychwstałego, jednocześnie stając się Dzieckiem Bożym i bratem czy siostrą samego Chrystusa. Przyjęliśmy też wtedy na siebie ogromne zobowiązanie do życia jak dzieci światłości, do podtrzymywania w sobie światła wiary.
To wtedy Chrystus stał się dla każdego z nas Pasterzem, Dobrym Pasterzem, który sam troszczy się o swoje owce, który sam ich dogląda, uwalnia je z miejsc, gdzie zostały rozproszone, sam je pasie i sam prowadzi na legowisko. Który szuka zaginionej, zabłąkaną zawraca, skaleczoną opatruje, chorej przywraca siły a tłustej i mocnej strzeże.
To wtedy też dostaliśmy wezwanie na sąd, sąd, który rozstrzygnie o naszej wieczności.
Jedni z nas staną po prawej stronie i zdziwieni radować się będą niebem wraz z Chrystusem. Inni staną po lewej stronie zdziwieni, że werdykt skazuje ich na wieczne potępienie.
Chrystus, który nas powołał, uświęcił przez chrzest i bierzmowanie, który oczyszcza nas z grzechów w sakramencie pojednania i pokuty, który przychodzi i zamieszkuje w naszych sercach w Eucharystii, ten Chrystus nakazał nam życie według przykazania miłości. To On nałożył na nas to zobowiązanie. I On też nas, z wykonania tego przykazania, rozliczy.
I nie bądźmy zdziwieni…
Św. Paweł pisał, że wiara rodzi się ze słuchania, a tym co się słyszy jest słowo Boże.
Słuchamy więc wspaniałych przykładów wierności Prawu Starego Przymierza.
Znamy znakomite przykłady świętych i błogosławionych, choćby tych z poprzedniego tygodnia:
Św. Elżbiety Węgierskiej, która widząc jak nikłe są i zawodne ponęty świata, oddała się wychowaniu dzieci, modlitwie, uczynkom pokutnym i miłosierdziu;
Bł. Karoliny Kózkówny, która od najmłodszych lat ukochała modlitwę i pracę, nie rozstawała się z różańcem, który dostała od matki, a swoje obowiązki wykonywała najlepiej jak tylko potrafiła, która w wieku siedemnastu lat, podstępnie uprowadzona z domu, poniosła męczeńską śmierć w obronie swojego dziewictwa;
czy Św. Rafała Kalinowskiego, powstańca, zesłańca syberyjskiego, kapłana, karmelity, odnowiciela zakonu karmelitańskiego, który służył rodakom swoją wiedzą wojskową i umiejętnościami podczas powstania 1863 roku, któremu bliska była idea pracy dla dobra Ojczyzny, który podczas pobytu na Syberii oddziaływał na współtowarzyszy głęboką religijnością, zadziwiał niezwykłą mocą ducha, ujmował cierpliwością i delikatnością, wspierał dobrym słowem, modlitwą, czuwał przy chorych, pocieszał i podtrzymywał nadzieję.
Drodzy Bracia i Siostry!
Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata ukazuje Jezusa, który ma władzę…
Który zasiada na sąd…
Jest Sędzią miłosiernym dla tych, którzy są Bogu wierni, którzy wypełniają przykazania…
Jest Sędzią surowym dla tych, którzy Go odrzucili, którzy zlekceważyli życie według prawa miłości…
Po której stronie stanie każdy z nas?
Decyzję podejmujemy my sami..
Każdego dnia…
Amen.
Ks. Ireneusz Kurkowski.

Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643