zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

3 Niedziela

Liturgia Adwentu bardzo dyskretnie kreuje nastroje, które mają nas przygotować do wielkiej świątecznej radości. W wystrojonych supermarketach i na ulicach już od końca listopada panuje wielki ruch. Kiedy jednak przyjdą święta, sklepy będą puste, a pełne śmietniki. W Kościele natomiast dopiero po upływie dwóch tygodni przygotowania liturgia dopuszcza różowy brzask w mrok adwentowej nocy i dopiero u progu świąt nieśmiało wzywa do radości, która swe apogeum ma osiągnąć w święta Bożego Narodzenia.
Naszą duchową sytuację w Adwencie dobrze ukazują odpowiedzi tego, który jest głosem wołającego na pustyni. Jan Chrzciciel głosi przyjście Mesjasza. On już jest między nami. Już działa moc Jego przyjścia, bo przez chrzest z wody, udzielany przez Jana, obmywane są grzechy. My jednak ciągle czekamy na Tego, który chrzci Duchem Świętym. Radość z przybycie Chrystusa już porusza nasze serca, ale ciągle czekamy na przyjście, które serca nie tylko poruszy, ale je napełni. Przeżywając chwile radości ciągle oczekujemy na spełnienie proroctwa o ogromnym weselu i czekamy na to, że spełnią się starania Chrystusa aby nasza radość była pełna.
To stopniowanie i dorastanie do radości obejmuje wszystkie dziedziny życia ludzkiego, a przede wszystkim nasze życie duchowe. Dziś zwróćmy uwagę na dopełnienie radości w życiu rodzinnym. Na kilka dni przed świętami, coraz częściej myślimy o rodzinie Maryi i Józefa, w której narodził się Zbawiciel świata. Na pole naszego życia, na którym z kwiatów miłości rodzą się owoce w postaci życia rodzinnego, wskazuje prorok Izajasz, który cieszy się, że Pan przyodział go w szatę sprawiedliwości jak oblubieńca, który wkłada zawój, jak oblubienicę strojną w swe klejnoty (Iz 61, 10).
Oblubieniec i oblubienica to najczęściej ludzie młodzi, którzy już wiedzą, co to jest miłość, ale ciągle jeszcze oczekują tego dnia, kiedy ich miłość osiągnie pełnię w sakramencie małżeństwa. Ci, którzy chcą mieć wszystko od razu, są właśnie jak supermarket wypełniony reklamowanym, ale zbędnym towarem; gdzie wiele się dzieje przed weselem, a w czasie zaślubin w sercu jest tylko pustka, albo i śmietnik, na którym są tylko opakowania i zepsuty towar. Szczęśliwi są ci, którzy przeżywają swą oblubieńczą miłość w duchu adwentowej tęsknoty: wstrzymując się z pełnym eksploatowaniem swojej miłości, czekając na ten święty dzień, kiedy dojrzała miłość zostanie pobłogosławiona przez Boga.
Ten adwentowy nastrój może być również owocnie przeżywane we wspólnocie małżeńskiej. Wprawdzie oczekiwanie na ślub zostało już uwieńczone wielkim weselem i małżonkowie obchodzą kolejne rocznice ślubu i jubileusze, to przecież życie w rodzinie jest również ciągłym oczekiwaniem. Czkamy na narodzenie się kolejnych dzieci, a potem wnuków. Czekamy na ważne wydarzenia w życiu (coraz mniej na to, co stanie się w życiu rodziców i dziadków, a coraz bardziej na te w życiu dzieci i wnuków). Nastrój Adwentu może w małżeństwie czasem przybrać szczególną formę. W Adwencie oczekujemy nie tylko na Boże Narodzenie, lecz również na powtórne przyjście Pana. W sytuacji, gdy wszystko powszednieje i stygnie, tak bardzo potrzebny jest powrót tej pierwszej świeżej miłości. To powtórne przyjście czystej miłości jest szczególnie potrzebne, gdy zostanie ona w jakiś sposób zraniona. Boże Narodzenie bardzo dobrze służy takim powrotom.
I młodzi i starsi mogą się już cieszyć swoją miłością, ale też wszyscy winniśmy oczekiwać na miłość jeszcze większą i dążyć do niej.
Dzisiaj jesteśmy wezwani do radości Zawsze się radujcie. Pełna radość ma jednak nas ogarnąć dopiero za parę dni. Teraz mamy jeszcze Adwent. Jak więc mamy przeżywać go w kościele i w rodzinie? Bardzo cenne pouczenie znajdujemy w drugim czytaniu dzisiejszej liturgii słowa.
W każdym położeniu dziękujcie (1 Tes 5, 16). Czekając na pełnię trzeba cieszyć się tym, co mamy i za wszystko dziękować Bogu.
Ducha nie gaście (1 Tes 5, 19). Nie można zawężać swego widzenia i swoich starań wyłącznie do spraw ciała. Jeżeli miłość gasi ducha, to sama szybko zgaśnie.
Proroctwa nie lekceważcie (1 Tes 5, 20). Prawdę o sobie odczytujemy nie tylko w swojej naturze i w słowach i postępowaniu ludzi. Pełną prawdę o człowieku zna i mówi tylko Bóg.
Wszystko badajcie (1 Tes 5, 21). Z różnych powodów (najczęściej z chęci zysku) chcą nas oszukać i otumanić. Nie bądźmy naiwni. Trzeba dokładnie przemyśleć to wszystko, co mówi propaganda i zaleca reklama.
Najważniejsze jest ostatnie wskazanie: Co szlachetne zachowujcie. Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła.


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643