zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

2 niedziela

Jan zobaczył Jezusa, nadchodzącego ku niemu, i rzekł: Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata. W dzisiejszej Ewangelii Jan Chrzciciel rozpoznaje w Jezusie Mesjasza i daje o Nim świadectwo. Działo się to 2000 lat temu. Jednak ta historia powtarza się w naszym życiu i do nas chce przyjść Jezus, aby nas umacniać, potrzeba jednak byśmy jego obecność dostrzegli w swoim życiu.

Człowiek może patrzeć na znaki Boże i równocześnie ich nie dostrzegać. Może rozminąć się z Bogiem, który przemawia poprzez znaki. Co więcej są ludzie, którzy wprawdzie widzą znaki, ale one ich nie zadawalają. I my dzisiaj stajemy wobec problemu rozpoznania obecności Jezusa w naszym życiu. Pierwszy najbardziej istotny element to budowanie więzi z nim. Z doświadczenia wiemy, że aby się z kimś zaprzyjaźnić musimy się z nim oswoić, poznać go, rozmawiać z nim.

W książce Antoine de Saint-Exupery "Mały Książe" opisana jest prawdziwa przyjaźń. Główny bohater, Mały Książę, zaprzyjaźnił się z dwoma postaciami: pilotem - narratorem oraz lisem. Właściwie to lis nauczył Małego Księcia przyjaźni. Tłumaczył mu, że najpierw trzeba nawzajem się "oswoić", czyli "stworzyć więzy". Muszę znaleźć przyjaciół i nauczyć się wielu rzeczy- odpowiedział Mały Książę - lecz nie mam dużo czasu. - Poznaje się tylko to, co się oswoi - powiedział lis. - Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół. Jeśli chcesz mieć przyjaciela, oswój mnie!

Na podstawie obserwacji zachowania między ludźmi, możemy powiedzieć, że jeśli, ktoś jest naszym przyjacielem, to wówczas chcemy przebywać w jego obecności. W analogiczny sposób przedstawia się nasza przyjaźń z Jezusem. Jeśli jest to prawdziwa miłość, to sprawia ona, iż chcemy być blisko Chrystusa, chcemy doświadczyć Jego obecności. Dzieje się to w czasie naszej modlitwy. Dzięki modlitwie chrześcijanin może cały czas pozostawać w obecności Chrystusa a równocześnie posługując się językiem autora Małego Księcia oswajać się z Nim. Przyjaźń przejawia się również w tym, iż pragniemy poznać jak najlepiej drugą osobę. W dzisiejszej Ewangelii Jan Chrzciciel poznał Jezusa, jako Mesjasza. Jak zatem my dzisiaj poznajemy Jezusa? Otóż Chrystusa możemy spotkać w Piśmie Świętym.

Czytając Ewangelie poznajemy, Kim Jest Jezus, w którego wierzymy. Wiemy, że nie można kogoś pokochać, jeśli się go najpierw nie poznało. Pismo Św. daje nam właśnie taką znajomość Chrystusa, dzięki czemu możemy pokochać Go z "całego serca, z całej duszy, ze wszystkich sił swoich Jesteśmy codziennie świadkami cudu, który dokonuje się w czasie Mszy św. Właśnie w Eucharystii można w najpełniejszy sposób spotkać Chrystusa, kiedy przychodzi do nas pod postacią chleba i wina. Słyszymy na każdej Mszy świętej słowa z dzisiejszej Ewangelii: Oto Baranek Boży.

W tym wyjątkowym miejscu Pan Jezus przez swoją Apostołkę siostrę Faustynę zachęca nas tak serdecznie, by każdy z nas jak najczęściej spotykał się z nim w komunii św. Nie ma nędzy, aby Cię wyczerpała wezwałeś wszystkich do tej krynicy miłości, do tego źródła Bożego zmiłowania. Tu jest przybytek Twego miłosierdzia, tu lekarstwo na nasze niemoce; do Ciebie, żywy zdroju miłosierdzia, ciągną wszystkie dusze: jedne – jak jelenie Twej miłości spragnione, inne – by Ach, jak Mnie to boli – mówił – że dusze tak mało się łączą ze Mną w Komunii świętej. Czekam na dusze, a one są dla Mnie obojętne. Kocham je tak czule i szczerze, a one Mi nie dowierzają. Chcę je obsypać łaskami – one przyjąć ich nie chcą. Obchodzą się ze Mną jak z czymś martwym, a przecież mam serce pełne miłości i miłosierdzia. Abyś poznała, choć trochę Mój ból, wyobraź sobie najczulszą matkę, która kocha bardzo swe dzieci, jednak te dzieci gardzą miłością matki; rozważ jej ból, nikt jej nie pocieszy.  To  słaby  obraz  i  podobieństwo  Mojej  miłości. Naszego miłosiernego mistrza spotykamy w sposób wyjątkowy w Sakramencie Spowiedzi. To kolejny cud, który staje się naszym udziałem. Potrzeba nam na nowo uświadamiać sobie jak wielki to cud. Siostra Faustyna tak pięknie w swoim dzienniczku zapisała: W trybunale miłosierdzia są największe cuda, które się nieustannie powtarzają. (...) Wystarczy przystąpić do stóp zastępcy Mojego z wiarą i powiedzieć mu nędzę swoją, a cud miłosierdzia okaże się w całej pełni. Choćby dusza była jak trup rozkładająca się i choćby już po ludzku (...) Wszystko było stracone (...) cud miłosierdzia Bożego wskrzesza tę duszę w całej pełni”.

Prośmy w czasie tej Mszy św o serce otwarte na zauważanie Boga w naszym życiu tak jak śpiewamy w dziecięcej piosence: Jak rozpoznać mam Chrystusa, gdzie Go szukać mam? Pomóż mi bym Go odnalazł i już nie był sam. Tak aby każdy z nas mógł powiedzieć za św. Janem Chrzcicielem: Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata. (…) On jest Synem Bożym.


Ks. Janusz Kościelniak


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643