zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Boże Narodzenie

Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi....

Stajemy przed ołtarzem tej nocy /dnia/, gdy zapełniają się wszystkie chrześcijańskie świątynie na całym świecie, a z każdego z nich słychać śpiew „Chwała na wysokości Bogu.”

Stajemy przy ołtarzu, a właściwie stajemy przy żłóbku. Wpatrujemy się w Świętą Rodzinę i próbu­jemy zrozumieć, że to małe, bezbronne Dziecko to Wszechmogący Bóg i Zbawiciel całego świata. Jak śpiewamy w jednej z kolęd:

„Ach ubogi żłobie

cóż ja widzę w tobie

droższy widok niż ma niebo

w maleńkiej Osobie.”

Oczekiwany przez tysiąclecia a jakże inny od tego wszystkiego, czego się spodziewano. Spodzie­wano się potężnego króla, wielkiego wodza, oczekiwano kogoś, kto wyzwoli Izraelitów spod rzymskiej okupacji. Może dlatego, gdy młoda kobieta spodziewająca się dziecka wraz ze swoim mężem szukała schronienia nikomu w Betlejem nie przyszło do głowy, że właśnie zamyka drzwi swojego domu przed samym Bogiem – Zbawicielem świata. I pewnie dlatego Jezus rodzi się w warunkach, w których normalnie żyły tylko zwierzęta.

Jezus przychodzi więc zupełnie inaczej niż my tego oczekujemy i jest zupełnie inny od wszystkich ziemskich władców, jakich znamy. Betlejemska grota nie była pałacem, którego strzegły uzbrojone straże – była miejscem do którego każdy mógł i może przyjść, miejscem w którym dla każdego były otwarte drzwi. I tak jest do dziś dnia, każdy może przyjść do Jezusa. Nie ma takiego człowieka, który by nie był tego godny, który byłby na to zbyt słaby czy zbyt grzeszny. Nie ma takiego człowieka, na którego Jezus w swoim żłóbku by nie czekał.

Można by powiedzieć, że tam, w Betlejemskiej grocie bije źródło Bożej łaski i Bożej miłości, źró­dło, które nigdy się nie wyczerpie i każdy może i będzie mógł zawsze z niego zaczerpnąć.

Może to chciał powiedzieć Pan Bóg wybierając takie właśnie miejsce i taki sposób narodzin swoje­go Syna. To, że On jest Bogiem ludzi prostych, zwyczajnych, Bogiem słabych i odrzuconych, Bo­giem tych wszystkich, którzy nigdy nie śmieliby przekroczyć bram królewskiego pałacu. Mesjasz w starotestamentalnych proroctwach był nazwany Emmanuelem, a to słowo oznacza „Bóg z nami”. Jezus jest więc „Bogiem z nami” a nie „Bogiem ponad nami” czy „Bogiem obok nas”. Bogiem, któ­ry nikogo nie onieśmiela, do którego nie musimy umawiać się na audiencje, który nigdy nam nie powie, że nie ma teraz czasu, aby się z nami spotkać.

Jak powiedział Jan Paweł II: „Narodziny Syna Bożego są największym obdarowaniem, największą łaską udzieloną człowiekowi, jaką można sobie wyobrazić. ”

Boże Narodzenie, które przeżywamy, to czas spotkań. W gronie rodziny, przyjaciół, znajomych. Ale przede wszystkim spotkania z Jezusem. To spotkanie nadaje sens tym świętom, nadaje sens tym wszystkim naszym przygotowaniom, naszemu oczekiwaniu, naszemu byciu razem. Bez tego spo­tkania pozostaną tylko puste tradycje i niezrozumiałe obrzędy, a z Jezusem możemy się gdzieś roz­minąć.

A Jezus przychodzi do wszystkich ludzi. Do tych, którzy Go oczekiwali jak Maryja, Józef, starzec Symeon czy prorokini Anna. Do tych, którzy się bardzo ucieszyli z Jego narodzenia jak Pasterze czy trzej Mędrcy ze Wschodu. Ale też i do tych, których Jego narodzenie zaniepokoiło i napełniło strachem – do Heroda, do Jego dworzan. Jezus przyszedł także i do tych, dla których to nie ma żad­nego znaczenia, którzy pozostają na to wydarzenie obojętni, jak choćby niegościnni mieszkańcy Betlejem.

A dzisiaj? Przychodzi także do każdego z nas. Do młodych i starych, bogatych i biednych.

Przychodzi do młodych, którzy może z niepokojem patrzą na swoją niepewną przyszłość.

Przychodzi do zapracowanych i przemęczonych rodziców, którzy starają się z całych sił zapewnić przyszłość swoim dzieciom.

Przychodzi do tych rodzin, które żyją całymi miesiącami w rozłące, bo trzeba gdzieś w dalekich stronach szukać chleba.

Przychodzi i do tych samotnych, często zapomnianych nawet przez swoich najbliższych, do tych, którzy bezskutecznie czekają na jakiś znak pamięci od swoich bliskich.

Przychodzi do wszystkich chorych, do wszystkich smutnych, do ludzi zniechęconych, załamanych, tych, którzy już nie mogą w sobie znaleźć siły do życia.

Przychodzi i do tych, którzy wcale na Niego nie oczekują, do tych, których drogi życia się popląta­ły, którzy gdzieś się Panu Bogu zagubili i może nie wiedzą, jak do Niego wrócić.

Jezus przychodzi do wszystkich z tym samym przesłaniem: Ja jestem Twoim Zbawicielem, ja się dla Ciebie narodziłem, ja nigdy Cię nie odrzucę, nawet gdyby wszyscy cię opuścili ja zawsze będę przy tobie”.

Chrystus zaprasza każdego z nas do wspólnoty ze sobą. A więc do tego, aby być z Nim na co dzień, nie tylko od święta. Starać się żyć po Bożemu we wszystkich sytuacjach, w których się znajdzie­my... Czasami zastanawiamy się nad tym, dlaczego nie potrafimy żyć we wspólnocie ze sobą w ro­dzinach, w szkole, pracy, w sąsiedztwie? Może właśnie dlatego, że nie żyjemy we wspólnocie z Bo­giem, który przecież jest Źródłem miłości, zrozumienia, przebaczenia, nadziei. Człowiek nie może dawać tego, czego nie ma. Jeśli nie będzie dobra w nas, to nie będzie też i wokół nas.

„Ach czemuż Jezu na świecie

tyle łez, jęków, katuszy

Bo nie ma miejsca dla Ciebie

w niejednej człowieczej duszy.”

Kościół, który tworzymy musi być wspólnotą miłości. Tylko wtedy może być tym, co oznacza, a więc świadkiem i znakiem obecności Boga w tym świecie.

Wspólnota to inaczej Komunia. I tak się składa, że w tym roku w Kościele w Polsce rozważamy te­mat: „W komunii z Bogiem”. Zapytajmy siebie, jak wygląda moja Komunia z Bogiem, jak wygląda moja wspólnota z Jezusem?

Żyjmy więc tak, aby tę wspólnotę z Jezusem zachowywać na co dzień. Aby te święta uświęciły nas i nasze życie.

Widzimy napis nad ołtarzem: „Zostań wśród nas”. Niech Jezus pozostanie pośród nas także i po tych świętach. Każda Msza Św. To czas, gdy Jezus rodzi się na ołtarzu. Dla mnie i dla mojego zba­wienia.

Oby tylko nasze serca były nie takie, jak zamknięte drzwi domów w Betlejem. Czasami to serce może być zimne i brudne jak betlejemska grota, ale to przecież w grocie narodził się Bóg.

Na koniec posłuchajmy „Orędzia z groty betlejemskiej”:

„Narodziłem się nagi, mówi Bóg,

abyś Ty potrafił wyrzekać się samego siebie.

Narodziłem się ubogi, abyś Ty mógł uznać

Mnie za jedyne bogactwo.

Narodziłem się w stajni, abyś Ty

nauczył się uświęcać każde miejsce.

Narodziłem się bezsilny, abyś Ty

nigdy się Mnie nie lękał.

Narodziłem się z miłości, abyś Ty

nigdy nie zwątpił w Moją miłość.

Narodziłem się w nocy, abyś Ty uwierzył

iż mogę rozjaśnić każdą rzeczywistość

spowitą ciemnością.

Narodziłem się w ludzkiej postaci, mówi Bóg,

abyś Ty nigdy nie wstydził się być sobą.

Narodziłem się jako człowiek, abyś Ty mógł

się stać synem Bożym.

Narodziłem się prześladowany od początku,

abyś Ty nauczył się przyjmować wszelkie trudności.

Narodziłem się w prostocie, abyś Ty nie był

wewnętrznie zagmatwany.

Narodziłem się w Twoim ludzkim życiu,

mówi Bóg, aby wszystkich ludzi zaprowadzić

do domu Ojca.”

Ks. Jacek Wichorowski


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643