zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

17 niedziela zwykła rok B - punkty do kazania

I Cudowne rozmnożenie chleba – Jezus zaspakaja głód cielesny…
1 Problem głodu istnieje do dziś. Zawsze byli ludzie głodni na świecie.
2 Dziś jest to dla nas przyczyna wielkiego wstydu, bo dziś jesteśmy w stanie bez większych problemów wykarmić wszystkich głodnych na świecie.
a) Ponad 800 milionów ludzi na świecie cierpi głód,
b) Około 12 milionów dzieci rocznie umiera z głodu, co daje ponad 32 tys. dziennie,
3 Co każdy z nas może zrobić, to już odpowiedzmy sobie sami . . .
4 Może powinniśmy sobie chociaż raz na jakiś czas uświadomić, że nie powinniśmy marnować jedzenia.
a) Czy nie kupujemy za dużo i potem musimy wyrzucać,
b) ,,Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba . . .,, (Norwid)
5 Specjaliści wyliczają, że problem głodu na świecie możnaby zlikwidować za cenę kilkudziesięciu dobrze wyposażonych samolotów bojowych – gdyby tylko była taka wola wśród bogatych. Ale takiej woli nie ma z różnych przyczyn.
II Ale głód fizyczny to nie wszystko. Każdy z nas nosi w sobie głód sensu, miłości i nadziei, bezpieczeństwa - długo by można wymieniać.
1 Próbujemy ten głód zaspokoić, ale niestety nie zawsze tam, gdzie się go da zaspokoić.
a) Gonimy za tym, żeby więcej mieć, żeby więcej znaczyć, żeby więcej móc. Agdy już mamy to wszystko okazuje się, że to wszystko nie to, o co chodziło.
b) Dziś bardzo wielu ludzi żyje z takim przeświadczeniem, że to nie tak miało być. . .
c) Dlaczego tak się dzieje - bo POTRZEBUJEMY JEZUSA, czy tego chcemy czy nie. To jest jedyna odpowiedź na nasze ludzkie poszukiwania i tęsknoty. Tu żadne podróbki się nie sprawdzają - POTRZEBUJEMY JEZUSA.
III O tym jest ta dzisiejsza Ewangelia. Jezus Chrystus jest tym, który może zaspokoić coś więcej, niż tylko głód fizyczny.
1 Ta Ewangelia może nam też przypomnieć, że są dobra duchowe, których wcale nie ubywa, gdy się nimi dzielimy, a wręcz przeciwnie.
2 6 VIII rusza kolejna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Każdy, kto był na pielgrzymce wie, że to jest niezwykłe wydarzenie, że to jest niezwykły czas w życiu człowieka.
a) Idą ludzie, którzy po ludzku patrząc nie mają szansy przejść jednego dnia a dochodzą do Częstochowy,
b) Młodzi ludzie uczą się już p jednym, czy dwóch dniach, że nie można myśleć tylko o sobie, że trzeba się zatroszczyć o tego, kto jest słabszy, mnie zaradny, bardziej zmęczony,
c) Nikt, kto był na pielgrzymce nie powie potem, że na tym świecie nie ma nic za darmo. Tak wiele doświadczamy dobra od innych ludzi i nic za to nie dajemy ani nie płacimy oprócz modlitwy.
d) Dobro, którym się dzielimy staje się jeszcze większym dobrem, wcale go nie ubywa...
3 Mogę powiedzieć, że nigdy i nigdzie tak wiele się nie nauczyłem, co podczas mojego pielgrzymowania.
4 Tym bardziej mnie smuci to, co widzę w ostatnich latach:
a) Poza grupą salezjańską z Płocka idzie tylko jedna mała grupa iało-czerwona,
b) Czyżby wszyscy w tym czasie pracowali, czyżby wszyscy wyjeżdżali za granicę, czy nikt nie ma za co dziękować Matce Bożej i o co prosić?
5 Pomyślmy o tym poważnie. Jeszcze mamy czas na decyzję.
,, Jezus swoją Matkę pozostawił,
byś w swym życiu miał do kogo iść.
Ona swą opieką cię otoczy,
Jeśli nie zwlekając pójdziesz dziś.

Do Jej stóp, do Jej stóp pochyl się
I pozostaw swoje troski Jej.
Ona z sercem swym matczynym
nieustannie czeka,
Abyś wyznał to, co gnębi cię.

Nikt tak serca twego nie zrozumie,
Nikt tak kochać nie potrafi też.
Nikt w miłości wytrwać tak nie umie
Jak Madonna - zresztą o tym wiesz!,,

Ks. Jacek Wichorowski


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643