zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Kazanie na rocznicę poświęcenia kościoła

1.Dziś obchodzimy święto poświęcenia kościoła. Przy tej okazji zastanówmy się, jakie miejsce świątynia zajmuje w naszym życiu.
2.Gdziekolwiek na świecie byśmy nie pojechali, wszędzie są świątynie. W każdym miejscu, w każdej kulturze,w każdej religii i w każdym czasie. Najpiękniejsze, najwspanialsze budynki to świątynie. Ludzie zawsze wiedzieli, że to co najwspanialsze, najpiękniejsze należy się Bogu.

3.Dziś jest podobnie, tylko Bóg się zmienił dla wielu. Dziś dla wielu Bogiem jest pieniądz, a jego świątynie to banki i centra handlowe.

4.Dziś wiele świątyń stoi pustych. Smutne jest to, że na Wschodzie wiele świątyń zamieniono na kina, muzea i magazynya wiele innych wysadzono, bo próbowano zbudować świat bez Boga.

Jeszcze smutniejsze jest to, co stało się na Zachodzie, gdzie wiele kościołów zamknięto, albo nawet sprzedano, bo nie było komu do nich chodzić.

5.Może ktoś powiedzieć, że nas to nie dotyczy, u nas przecież Kościoły nie są puste. Dużo nowych kościołów powstaje, chociażby w Unierzyżu. Nasz kościół też konsekrowano nie tak dawno – 12 lat temu. Czy aby na pewno tak jest?

6.Kiedyś budowano świątynie z różnych powodów. Pewnie większość z pobożności, z miłości do Pana Boga. Ale często zdarzało się, że jakieś miasta rywalizowały ze sobą, które z nich zbuduje większą, piękniejszą i bogatszą katedrę. I niewiele to wtedy miało wspólnego z miłością do Boga, ale raczej z ludzką ambicją i pychą.

7.Czy dziś nie jest podobnie? Czy zawsze przychodzimy do kościoła po to, aby się modlić. Czy przypadkiem nie po to, aby się samemu pokazać, albo pooglądać innych, albo żeby mieć z kim, albo o kim pogadać. Tydzień temu obserwowałem zachowanie jednego z moich uczniów w czasie Mszy Świętej. Był taki zajęty rozmową, że nawet nie zdążył się przeżegnać.

8.Czy nie można do nas czasami odnieść słów Jezusa z dzisiejszej Ewangelii? Jeśli ktoś przychodzi do kościoła w jakimkolwiek innym celu niż po to, żeby się modlić, to może wcale nie powinien tu wchodzić? Może nie warto tracić godziny swojego czasu i do tego jeszcze przeszkadzać innym w modlitwie? Może trzeba by dziś się nad tym zastanowić, czym dla mnie jest świątynia, po co do niej przychodzę i jak się w niej zachowuję. Może ktoś powiedzieć, że to dotyczy dzieci. Zdarzają się, że dorosła osoba idzie do Komunii Świętej z gumą w buzi. Proszę popatrzeć w środę, gdy będziecie na cmentarzu – ile osób w czasie Mszy Świętej stoi nad grobem swoich zmarłych i pali papierosa, albo opowiada dowcipy.

9.Takie zachowanie świadczy o baku wiary. Wiary w to, że Msza święta to spotkanie z samym Bogiem a kościół jest Jego domem. Niestety coraz częściej zdarza się tak, że ktoś przychodzi na Mszę Świętą za swoich zmarłych, albo przy okazji chrztu, czy ślubu i z jego zachowania widać, że nie był w kościele od paru lat i zupełnie nie wie, jak się zachować.

10.W II czytaniu św. Paweł przypomina nam coś jeszcze ważniejszego. Przypomina nam, że najważniejszą i najpiękniejszą świątynią na świecie jest serce człowieka. Każdy z nas przez całe swoje życie buduje świątynię swojego życia i swojej wiary na tym fundamencie, którym jest Chrystus. Jak ta świątynia wygląda, to już zależy tylko od nas.

11. Bardzo ważne są świątynie, które budujemy, bo musimy mieć jakieś miejsce do modlitwy, ale najważniejsze jest, aby Pan Bóg znalazł miejsce w naszym sercu. Jeśli Bóg nie znajdzie miejsca w moim sercu i w moim życiu, to na nic się zdadzą wszelkie świątynie, choćby najwspanialsze. “Świątynia Boga jest święta a wy nią jesteście” Amen.


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643