zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

11 Niedziela

Umiłowani w Chrystusie Panu!

W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego podczas kazania, które wygłosiliśmy wspólnie z Ks. Proboszczem, zaproponowaliśmy młodzieży naszej Parafii spotykanie się wokół idei Światowych Dni Młodzieży… Ponieważ oprawa tego kazania była dość niecodzienna - usłyszałem pytanie: „Co księża nam zaproponują następnym razem?”

Szukając sposobu na przekazanie informacji jednemu z księży, odnalazłem w Internecie nie tylko jego stronę WWW i adres e-mailowy, ale również komentarze internautów na jego temat… Włosy zjeżyły mi się na głowie, bo nie były to pochlebne słowa, a nie wiem, czy zawierały prawdę o tym kapłanie…

Takich sytuacji jest pewnie więcej… „Jakim autem buja się ów sługa Boży?” zadał kiedyś ktoś, skryty pod pseudonimem, pytanie na forum internetowym naszego miasta… Można by w nieskończoność podawać przykłady na to, jak często mówimy i piszemy o księżach, i jak często, niestety, źle mówimy i piszemy…

16 maja błogosławiłem związek małżeński mojej dobrej znajomej. Byłem później również na weselu. Moja obecność prowokowała wręcz rozmowy o naprawdę bolących problemach, czy sytuacjach życia rodzin gości weselnych…

Każdy z nas ma doświadczenia uroczystości przeżywanych w rodzinie. Rozmowy toczące się przy stole, często pełne emocji, poruszają sprawy codzienności, polityki, ekonomii, wydarzeń, które rozgrywają się w świecie… Ale wystarczy, że znajdzie się przy tym samym stole kapłan i już wszyscy - jedni życzliwie, inni z dystansem - zaczynają rozważać kwestie teologiczne, religijne, kościelne…

Arcybiskup Wojciech Ziemba, metropolita warmiński napisał w liście do swoich wiernych w jego diecezji:

„Dzisiaj w pewnych kręgach społeczeństwa poddanego sekularyzacji spotykamy się z obojętnością, rzadziej z kontestacją. W takich środowiskach nie ma „zapotrzebowania” na księdza. Dopiero w momentach przełomowych życia, w sytuacjach granicznych choroby i śmierci pojawiają się pytania o sens ludzkiego losu.”

„W świetle tajemnicy Eucharystii - pisze dalej hierarcha - okazuje się w sposób jakże wyrazisty, jak bardzo niezastąpieni są w Kościele Jezusa kapłani - szafarze Najświętszej Eucharystii, w każdym miejskim kościele i wiejskim kościółku - nawet w tym najmniejszym, w którym gromadzi się zaledwie kilku wiernych, ale bardzo szczerze pragnących spotkania z Chrystusem eucharystycznym.”

Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii opowiada: Królestwo Boże „jest (…) jak ziarnko gorczycy; gdy się je wsiewa w ziemię, jest najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi. Lecz wsiane wyrasta i staje się większe od jarzyn; wypuszcza wielkie gałęzie, tak że ptaki powietrzne gnieżdżą się w jego cieniu” (Mk 4, 31-32).

Królestwo Boże to rzeczywistość inna aniżeli królestwa ludzkie. Królestwo Boże rządzi się innymi prawami. Moc Królestwa Bożego nie zależy od nas, ona jest w nim samym. Natomiast my, kapłani i wszyscy ochrzczeni, jesteśmy dopuszczeni do współpracy nad budowaniem Królestwa Bożego. Na tym polega dobroć Pana Boga. Włącza nas do budowania Jego dzieła, abyśmy w tym Królestwie Bożym mieli także własny udział…

Wróćmy więc do pytania, które usłyszałem… „Co księża nam zaproponują następnym razem?”

Ojciec Święty Benedykt XVI ogłosił specjalny Rok Kapłański. Rozpocznie się on w piątek, 19 czerwca br., w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Patronem tego Roku został ogłoszony św. Jan Maria Vianney, święty proboszcz z Ars, w 150-tą rocznicę jego śmierci. Hasło Roku Kapłańskiego, wybrane przez Ojca Świętego, brzmi: „Wierność Chrystusa, wierność kapłana”. Rok Kapłański zakończy się w sobotę, 19 czerwca 2010 roku, i będzie to jednocześnie Światowy Dzień Kapłanów.

Papież Benedykt XVI chce, by duchowni jeszcze bardziej umocnili swoją wierność Chrystusowi poprzez pobożne rozmyślania i święte nabożeństwa oraz inne stosowne praktyki.

W tym celu otworzył Skarbiec Kościoła i z zasług Chrystusa, Matki Bożej i Świętych rozdziela odpusty kapłanom i wiernym świeckim.

Kapłani, którzy w skrusze serca w jakimkolwiek dniu pobożnie odmówią przynajmniej jutrznię lub nieszpory przed Najświętszym Sakramentem i - za przykładem świętego Jana Marii Vianney’a - oddadzą się duchem ochoczym i hojnym celebracji sakramentów, przede wszystkim sakramentu pokuty, uzyskać mogą odpust zupełny, pod warunkiem przystąpienia do sakramentalnej spowiedzi, przyjęcia Komunii Świętej oraz odmówienia modlitwy w intencjach Ojca Świętego.

Wszyscy wierni, którzy w pokorze serca będą uczestniczyć pobożnie we Mszy Świętej, ofiarując tego dnia modlitwy i dobre uczynki w intencji kapłanów, aby Jezus Chrystus Najwyższy i Wieczny Kapłan ich uświęcił i kształtował według swego Serca, mogą uzyskać odpust zupełny pod warunkiem przystąpienia do sakramentalnej spowiedzi i odmówienia modlitwy w intencjach Ojca Świętego w dniach, w których rozpoczyna się i kończy Rok Kapłaństwa, w dniu 150. rocznicy śmierci świętego Jana Marii Vianneya (4 sierpnia 2009 r.), w pierwsze czwartki miesiąca oraz w inne dni wyznaczone przez poszczególnych ordynariuszy dla pożytku wiernych.

Oto i propozycja! Módlcie się za nas, kapłanów! Szczególnie gorąco w tym Roku Kapłańskim. Począwszy od piątkowej Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa - a obchodzimy ją wyjątkowo w naszym mieście*, uczestnicząc we Mszy Świętej i idąc z procesją od kościoła św. Andrzeja Boboli do Rynku, do kościoła NMP Królowej Polski.

Zyskujcie za nas, kapłanów, odpusty w pierwsze czwartki miesiąca, przyjmując czystym sercem Komunię Świętą i modląc się przed Najświętszym Sakramentem.

Uczcijcie 150. rocznicę śmierci św. Proboszcza z Ars, która przypada 4 sierpnia br. - przychodząc na Mszę Świętą i polecając Bogu przez wstawiennictwo św. Jana Vianney’a swoich kapłanów, ich wierność Chrystusowi i Ewangelii dla rozwoju Królestwa Bożego i zbawienia nas wszystkich.

Proszę o tę wyjątkową i żarliwą modlitwę za nas, kapłanów. Proszę o to, byście byli po naszej stronie, byśmy mogli w Was mieć oparcie, czerpać siłę z Waszej wiary i pobożności - to nas, kapłanów, podnosi na duchu i pomaga lepiej jeszcze modlić się i pracować dla chwały Boga. To też, mamy nadzieję, pozwoli osiągnąć wieczne szczęście z Chrystusem, Najwyższym i Wiecznym Kapłanem.

Amen.

Ks. Ireneusz Kurkowski *- Czechowice-Dziedzice


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643