zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Cykl I - 2

II Niedziela Wielkiego Postu – Zdrada

„Z nastaniem wieczoru zajął miejsce u stołu razem z dwunastu (uczniami). A gdy jedli rzekł: zaprawdę powiadam wam jeden z was mnie zdradzi. Bardzo tym zasmuceni zaczęli pytać jeden przez drugiego: chyba nie ja Panie? On zaś odpowiedział: ten, który ze mną rękę zanurza w misie, on mnie zdradzi. Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi jak o Nim jest napisane, lecz biada temu człowiekowi przez którego syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził. Wtedy Judasz, który Go miał zdradzić rzekł: Czy nie ja Rabbi? Odpowiedział mu: Tak jest ty... oto nadszedł Judasz jeden z dwunastu, a z nim wielka zgraja z mieczami i kijami od arcykapłanów i starszych ludu. Zdrajca zaś dał im taki znak: Ten którego pocałuję, to On, Jego pochwyćcie. Zaraz też przystąpił do Jezusa mówiąc: Witaj rabbi i pocałował Go. A Jezus rzekł do niego: Przyjacielu po coś przyszedł? Wtedy podeszli, rzucili się na Jezusa i pochwycili Go... Judasz, który Go wydał widząc, że Go skazano, opamiętał się, zwrócił trzydzieści srebrników arcykapłanom i starszym i rzekł: zgrzeszyłem wydawszy krew niewinną. Lecz oni odparli: Co nas to obchodzi? To twoja sprawa. Rzuciwszy srebrniki ku przybytkowi oddalił się, potem poszedł i powiesił się.”
Tak przedstawia nam Ewangelia życiorys jednego z apostołów Jezusa Chrystusa – Judasza. Należał do najbliższego grona słuchaczy – do grona dwunastu – których Chrystus sam sobie wybrał i którzy mieli przejąć Jego dziedzictwo. Jezus wiedział kto i kiedy Go zdradzi.
Istniał zwyczaj, że mistrz i uczeń witali się po dłuższej rozłące uściskiem i pocałunkiem pokoju. Judasz używa tego samego znaku aby wskazać w ciemnościach oprawcom kogo mają pojmać – a więc do zdrady.
Brzydzimy się zdrajcą narodu, ojczyzny, rodziny, przyjaciela. Brzydzimy się gdyby nawet były ku zdradzie jakieś powody. A tu? Uczeń wobec pełnego dobroci swojego Mistrza używa pocałunku, który jest znakiem pokoju – jako znaku wojny. Symbolu miłości i przyjaźni – używa jako znaku zdrady i nienawiści.
Obrazilibyśmy się gdyby w gronie naszych znajomych ktoś nam powiedział: ty zdrajco, Judaszu. A gdyby Chrystus tak do nas powiedział? Zapewne też byśmy się oburzyli! Ale czy słusznie?
W 1839 r. katolicy w Chinach przeżywać musieli ciężkie chwile.
Kiedyś przed chińskiego mandaryna przyprowadzono matkę z piętnastoletnim synem. On idzie pierwszy na przesłuchanie. Na wszystkie zadawane pytania pada tylko jedna odpowiedź:
– Jestem chrześcijaninem!
Zapada zmrok. Rozciągają chłopca na ławie i sieką do krwi rózgami. Po pewnym czasie mandaryn nakazuje przerwać bicie i rzecze do stojącej Matki:
– Kobieto! Ty jesteś okrutną matką! Naprawdę jesteś straszną matką. Jednym słowem łamiąc upór tego chłopca, możesz uratować swoje dziecko i uczynić je szczęśliwym. A ty patrzysz z zimną krwią na męczarnie swego syna.
Ściśnięte przeogromnym bólem serce matki zaczyna się wahać. Syn zauważa wahanie matki. Z trudem przechyla się ku niej na katowskiej ławie i jęcząc z bólu mówi:
– Mamo, nie płacz! Niebo warte jest najwyższej ceny!
Słowa te podnoszą na duchu załamaną matkę. Wznosi swe oczy ku niebu i modli się:
– O Panie, wybacz mi, żem się zawahała. Nie jestem naprawdę godna takiego dziecka.
Zwykliśmy uważać za zdrajcę kogoś kto odstępuje od jakiś poglądów, radykalnie zmienia swoje przekonania, kto sprzedaje tajemnicę jakiejś grupy ludzi czy oddaje się na usługi swoim nieprzyjaciołom. I mógłby ktoś powiedzieć: Ja Chrystusa nie zdradziłem, wierzę w Niego, jestem praktykującym katolikiem. Chrystus nie zażądał ode mnie ofiary krwi, a więc nie miałem okazji się wykazać, że do Niego przynależę. A więc Go nie zdradziłem. Ale czy rzeczywiście? Czy każdorazowy nasz grzech nie jest zdradą Chrystusa. Czy przez to, że opuszczam Mszę niedzielną, lekcje religii, że się upiję lub poświęcę dobrowolnie niedzielę na pracę zarobkową bo wtedy mi więcej zapłacą a ja tak potrzebuję pieniędzy, nie jest złożeniem na obliczu naszego Mistrza judaszowskiego pocałunku. Pocałunku, który ma oznaczać miłość do Chrystusa ale tak słabą, że ustąpi trzydziestu srebrnikom, za które Go sprzedamy przy najbliższej okazji. Czy to będzie chwila przyjemności czy też jakaś wartość materialna.
W 1920 r. w Nowym Jorku odbywał się głośny proces spadkowy po multimilionerze Menforcie. Jedyną spadkobierczynią była jego córka. Sędzia w obecności świadków otworzył kopertę z testamentem i odczytał tekst:
„Majątek mój przeznaczam jedynej mojej córce Gracji. Zanim jednakże stanie się prawną właścicielką żądam od niej wyrzeczenia się wiary katolickiej.”
Sędzia zwrócił się z zapytaniem czy wyrzeka się wiary. Na sali zapanowała cisza. Lecz ciszę tę przerwał głos córki:
– Wiary się nie wyrzekam
– Wobec tego – mówi sędzia – majątek przechodzi na skarb państwa. Zapytał ją jednak dlaczego tak postąpiła. Dziewczyna odpowiedziała:
– Utraty Boga nie powetuje mi żadne dobro, a dla tych kilku czy kilkunastu lat życia nie warto sobie przekreślać wieczności. Czymże jest majątek mojego ojca wobec tego majątku, który mi daje Ojciec Niebieski?
Owe trzydzieści srebrników za które Judasz sprzedał Chrystusa było sumą niższą nawet od ceny niewolnika jaką wtedy płacono. Nasza cena za jaką sprzedajemy Chrystusa jest także znikoma wobec tego co tracimy – wobec szczęścia nieprzemijającego. Tę trochę marnego luksusu, który dziś zachwyca nasze oczy a jutro zniknie. Moglibyśmy tak wyliczać długo katalog naszych zdrad wobec Chrystusa, ale chodzi przede wszystkim o to, byśmy sobie uświadomili, iż każdy nasz grzech jest taką właśnie obrzydliwą zdradą wobec naszego Boga bo jest odwróceniem się do Niego plecami.
Oburzamy się, gdy dowiemy się nieraz o drastycznej niewdzięczności dorosłych dzieci w stosunku do swoich rodziców, których chcą umorzyć głodem lub zamykają w komórce. Za to, że byli dla nich dobrzy: urodzili ich, przekazali im swój majątek. Takimi właśnie wobec Boga – naszego najlepszego Ojca – jesteśmy my wszyscy – bez wyjątku!
„...widząc, że Go skazano, opamiętał się, zwrócił trzydzieści srebrników arcykapłanom i starszym i rzekł: zgrzeszyłem wydawszy krew niewinną. Lecz oni odparli: co nas to obchodzi? To twoja sprawa. Rzuciwszy srebrniki ku przybytkowi oddalił się, potem poszedł i powiesił się.”
Taki był kres życia zdrajcy Judasza. Wpadł w rozpacz, a więc poznał co zrobił. Nie przeszły mu przez gardło tak zarobione pieniądze więc je zwrócił, ale największym jego grzechem było, że nie zaufał Bożemu miłosierdziu i nie błagał o wybaczenie lecz poszedł i powiesił się. Piotr przecież też zdradził Jezusa kiedy zaparł się Go na dziedzińcu Annasza a jednak zyskał przebaczenie.
Dla nas chrześcijan rozpacz nie jest także rozwiązaniem, bo ona nie wyjedna nam przebaczenia, ale po uznaniu naszej zdrady musimy ukorzyć się przed naszym Mistrzem i powiedzieć Mu: Panie zdradziłem Cię ale przebacz mi, bo teraz dopiero widzę com zrobił. Nie daj mi zginąć jak Judaszowi.
A On na pewno się nad nami pochyli i podniesie.
Chrystus czeka w konfesjonałach na swoich zdrajców, zdrajców a jednak synów, których nie przestaje kochać. Dlaczego tak rzadko do Niego przychodzimy?


Ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643