zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Zesłanie Ducha Świętego

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego Słupia 2008 R. A.


Bracia i siostry. Nieraz może narzekamy na brak efektów naszej pracy. Rodzic, mimo wielkiej troski i czasu, jaki poświęca dziecku, nie zawsze widzi spodziewane owoce wychowawcze. Nauczyciel, mimo doboru różnych metod przekazu treści, narzeka na brak postępów u uczniów w nauce. Rolnik nieraz narzeka na słabe plony czy zyski, mimo wielu zabiegów i kalkulacji. Wkładamy nieraz wiele wysiłku, wykorzystujemy potencjał ludzki i materialny, jaki mamy, a jednak nie zawsze cieszymy się z końcowych efektów naszej pracy.
Jaka może być tego przyczyna? Może to być zwykła ludzka niedoskonałość, ułomność natury, czy inne przyczyny, na które nie mamy wpływu. Ale też może być działanie okrojone do naszej własnej wizji, ufanie tylko naszym możliwościom. Może nie rzadko pomijamy ten wymiar nadprzyrodzony, sądząc, że do spraw codziennych, bieżących nie ma co Pana Boga przywoływać, bo sądzimy, że sami sobie poradzimy. Boga wezwiemy, gdy będzie konieczność, gdy nieuleczalna choroba, gdy śmierć w oczach, czy jakaś nagła tragedia. Ale czy Pan Bóg jest tylko od spraw nadzwyczajnych, czy ma zadziałać tylko wtedy, kiedy sami jesteśmy bezradni, i to jeszcze tak ma zadziałać jak my chcemy?
Dzisiejsza uroczystość Zesłania Ducha Świętego aż woła, aby pozwolić Bogu działać w całym naszym życiu, nawet w najbardziej prozaicznych zajęciach, w każdej naszej chwili życia. Trzeba pozwolić poprowadzić się Duchowi, jak on tego chce, nie upierając się przy swoich własnych planach.
Duch Święty, którego Jezus zapowiedział i posłał do nas, nie ogranicza się do działania czysto religijnego Kościoła, do jego nauczania i uświęcania przez sakramenty, choć to jest istotny wymiar Jego działania. Ale Duch Święty ma także nas
poderwać, ma nas prowadzić, ma przenikać naszą myśl, nasze działanie, a przede wszystkim winien stanąć u początku nasze-go działania, zanim podejmiemy decyzję. Mówimy nieraz, że trzeba to przemyśleć, a czy nie należałby powiedzieć, „trzeba to przemodlić”, czyli poddać całą sprawę pod Boży osąd, czy to jest zgodne z wolą Bożą. Bo często liczymy się z prawami rynku, z normami unijnymi, mamy wzgląd na ludzką opinię, ale czy liczymy się z Bogiem.
Tak więc, jeśli chcemy, aby zesłanie Ducha Świętego dokonało się w naszym życiu, to trzeba pozwolić Mu zadziałać. Słyszeliśmy w pierwszym czytaniu, jak to w Wieczerniku nagle „spadł z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom”. Ten obraz działania Ducha jako uderzenie może sugerować potrzebę takiego uderzenia w nasze życie zamknięte przed Bogiem. Metafora wiatru może oznaczać potrzebę wymiecenia i oczyszczenia naszych działań oderwanych od Bożego działania. Czasem potrzeba coś zburzyć, by powstało nowe w mocy Bożej. Tylko czy my tego chcemy? Czy chcemy, by Bóg poprowadził nasze życie, nasze interesy, naszą naukę, naszą pracę. Jakże często słyszy się, nie chodzę do Kościoła, bo się uczę, bo pracuję. Mówimy tak, jak by pracy i nauki nie dało się pogodzić z życiem sakramentalnym, z życiem religijnym. Te drogi w życiu chrześcijanina nie powinny się rozchodzić. Inaczej Boga wypychamy z naszego życia, czynimy go wielkim nieobecnym, wezwiemy go może, jak karetkę pogotowia, dopiero wtedy, gdy będzie zagrożone nasze czy bliskiej osoby życie. To nie jest styl uczniów Chrystusa. To nie jest życie w mocy Ducha Świętego.
Bracia i siostry. Apostołowie dziewięć dni trwali na modlitwie oczekując zesłania Ducha Świętego. Potrzeba więc czasu, wyciszenia i modlitwy, potrzeba wejścia w głąb siebie, wielkiej zadumy nad słowem Bożym, medytacji, kontemplacji.
Najpierw modlitwa, a potem czyn. I taki czyn będzie sensowny, będzie skuteczny i owocny. Ten Boży namysł to furtka, a może brama, którą wchodzi w nasze życie i działanie Bóg.
Jeszcze raz wróćmy do apostołów, do wydarzeń w dniu Pięćdziesiątnicy. Zwróćmy uwagę, jacy oni wyszli z wieczernika. Nie ci sami ludzie! Czy stać by ich było na taką odwagę, na tak umiejętny przekaz Ewangelii, gdyby nie Duch Święty, nie moc Boża, na którą się otworzyli? Pewnie by coś mówili, ale kto by ich słuchał. A dzięki Bożej mocy każdy z obecnych doskonale rozumiał to, co mówili mimo bariery językowej. I nie tylko rozumieli, ale sami zaczęli głosić wielkie dzieła Boże. Czy podobni do nich wyjdziemy z kościoła, czy otworzymy się na działanie Ducha, czy pozwolimy się mu prowadzić?
Jeśli tak, to rzeczywiście, powiało Duchem Świętym. A umysł i serce nasze nie było obojętne na ten Boży powiew. Amen.

Ks. Zbigniew Załęcki


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643