zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Wniebowzięcie NMP

Bracia i siostry. W apsydzie Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie, wśród wielu cudownych mozaik poświęconych życiu Matki Najświętszej, znajduje się również scena przedstawiająca Wniebowzięcie. Niełatwo było trzynastowiecznemu artyście wyrazić prawdę wiary, która zawsze pozostanie bardziej bliska ludzkiemu sercu aniżeli oczom, wyobraźni i umysłowi. Uczynił to jednak z niezwykłą intuicją. Nad martwym lub, jak woli tradycja, uśpionym ciałem Maryi umieścił Chrystusa trzymającego w swoich ramionach malutką ludzką postać. Nie budzi wątpliwości, iż jest to postać symbolizująca duszę i ciało Matki Bożej. Matka w ramionach Syna!

Czym jest zatem Wniebowzięcie Maryi? Jest odpowiedzią Syna na matczyne ramiona, które przyjęły Go po raz pierwszy w betlejemską noc. Boskie Macierzyństwo Maryi jest bowiem fundamentem wszystkich przywilejów, jakie Maryja otrzymała od Boga poczynając od Niepokalanego Poczęcia, poprzez wieczyste dziewictwo i wolność od grzechu, a na Wniebowzięciu kończąc. Ramiona Maryi otwarte na przyjęcie Boskiego Syna już w chwili Zwiastowania stały się dla Niej otwartą bramą do chwały nieba. Chwała Maryi jest odtąd zapowiedzią i obrazem szczęścia każdej kobiety, która otwierając się na nowe, rodzące się życie, przyjmuje w swoje ramiona nie tylko własne dziecko, ale i Tego, który utożsamia się z każdym przychodzącym na świat człowiekiem.

Wniebowzięcie jest dalej odpowiedzią Syna na wspomnienie matczynych ramion, które przyniosły Go do Świątyni, aby Go ofiarować Bogu. Niewiele ziemskich matek mogło przeżyć to, co czuła Maryja w dniu ofiarowania.

Wsłuchując się uważnie w proroctwo starca Symeona, doświadczała po raz pierwszy, że Jej Syn nie jest Jej własnością i że nie ona zadecyduje o Jego losie. Chwała Maryi Wniebowziętej jest więc zapowiedzią chwały wszystkich matek, które wspaniałomyślnie oddały swoje dzieci na służbę Bogu i ludziom, nie zastanawiając się, kto je na starość przygarnie.

Wniebowzięcie Matki Bożej jest również podzięką za ramiona, które tuliły Go podczas ucieczki do Egiptu. Wydaje się rzeczą najbardziej naturalną matczyna troska o życie i zdrowie swojego dziecka. Jezus, będąc prawdziwym człowiekiem, potrzebował tej troski i jej doświadczał przez cały okres życia ukrytego. Wystarczy wspomnieć, z jakim przejęciem Maryja szukała dwunastoletniego Jezusa w świątyni. Chrystus wynagrodzi troskę każdej matki, która bardziej niż własne, kocha życie swojego dziecka.

Wniebowzięcie Maryi jest wreszcie wynagrodzeniem za matczyny uścisk martwego Ciała Zbawiciela. Całe życie Matki Bożej naznaczone było cierpieniem. Nic jednak nie da się porównać z cierpieniem, które przeszyło serce Maryi w chwili, gdy trzymała w swoich ramionach martwego Syna. Nawet stojąc pod krzyżem, jak każda matka, mogła mieć nadzieję, że jeszcze ktoś zainterweniuje lub Bóg upomni się o życie Sprawiedliwego. Teraz już tej nadziei nie miała. To prawda, że wierzyła w zmartwychwstanie, ale była tylko człowiekiem. Jedynie matka, która opłakuje śmierć dziecka, zaczyna rozumieć tajemnicę piekła, to znaczy wiecznej Nieobecności.

Życia Matki Bożej i Jej chwały, na jaką przez nie zasłużyła, nie można jednak rozważać w oderwaniu od życia Kościoła, który jest Mistycznym Ciałem Jej Boskiego Syna.

Wniebowzięcie Maryi jest więc również ukazaniem chwały całego Kościoła, który na ziemi oddany jest opiekuńczym ramionom Matki Bożej i który przeżywa wszystkie etapy życia swojego Boskiego Założyciela w ciągu roku liturgicznego, łącząc je niekiedy ze wspomnieniem życia swoich członków na czele z Najświętszą Bogurodzicą Dziewicą.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest uwieńczeniem wszystkich uroczystości maryjnych roku kościelnego. Jest logicznym dopełnieniem tego wszystkiego, co Kościół od najdawniejszych czasów rozpoznawał i czcił w Osobie i życiu Maryi. Jest synowskim uściskiem Matki, która jak kiedyś swojego Syna, tak dzisiaj Jego Kościół, ma stale w swoich ramionach.

Ufni w Jej wstawiennictwo, prośmy Boga, "abyśmy nieustannie troszczyli się o dobra duchowe i wysłużyli sobie udział w Jej chwale".
ks. Zbigniew Załęcki


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643