zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Matki Bożej Gromnicznej

Grupa turystów zwiedzała słynne groty w Nowym Meksyku. Gdy znaleźli się w jednym z olbrzymich pomieszczeń podziemnych grot – zgasło światło. Wśród zwiedzających było dwoje dzieci: ośmioletni chłopiec i młodsza dziewczynka. Przerażona dziewczynka ujęta strachem zaczęło głośno płakać. Pociesza ją straszy chłopiec: ,,Nie płacz! Tam na górze jest człowiek, który wie, że trzeba ponownie włączyć światło”. W naszym życiu bywają chwile, kiedy ogarnia nas zwątpienie, bezsens, moc cierpienia – wszystko nas przeraża. Warto wtedy sobie przypomnieć, że na górze jest Ktoś, kto może ponownie zapalić nam światło.
Chrystus ofiarowany w świątyni, według Prawa Mojżeszowego staje się według słów Symeona "światłem na oświecenie pogan". Albo jak mówi św. Jan w swojej Ewangelii (J 1,9) – Chrystus jest "światłem prawdziwym, które oświeca każdego człowieka na ten świat przychodzącego ". Co znaczą jednak te bardzo teologiczne i okrągłe sformułowania w moim codziennym życiu? Czy Chrystus rzeczywiście oświeca coś w mojej codzienności, w moim zmaganiu się z kłopotami, chorobą, problemami, w mojej pracy, rodzinie, w moim domu, w szkole, w pracy? Co znaczy, że Chrystus ma być światłem mojego życia?
Światło nie jest po to, aby w nie patrzeć, bo można oślepnąć, oczy bolą i łzawią, a po takim seansie wpatrywania się w światło człowiek nie widzi nic. Światło jest po to, aby nam oświetlało, to co dookoła nas, abyśmy przy jego pomocy mogli widzieć wyraźnie, poruszać się, czytać, wykonywać nasze codzienne zajęcia, żyć normalnie. Bez światła żyjemy w ciemności i nic nie jest widoczne. Nawet najpiękniejsze przedmioty nie są dostrzegane, nie mogą być podziwiane, giną w mroku i ciemności.
Światło jest więc po to aby oświecało, abym lepiej widział, abym lepiej i sensowniej żył. Aby moje oczy ujrzały sens i znaczenie mojego życia i mojej śmierci, abym dostrzegł, że na świecie nie jestem sam, że są na nim także inni ludzi, moi bracia. Ale światło jest także po to abym dojrzał, gdzie jest ostateczny sens i cel mojego życia, aby przy pomocy tegoż światła "moje oczy ujrzały Zbawienie." Aby ono mnie oświeciło, abym nie był ciemny i zacofany. W przeciwnym wypadku będę błądził po omacku i żył w ciemnościach.
Dziś przynosimy do kościołów świece – gromnice, by poświęcone zanieść z zapalonym światłem do swoich domów. Świeca znajdująca się w każdym chrześcijańskim domu, jako ochrona na różne, złe chwile zagrażające człowiekowi. Gromnica! Już sama ta nazwa mówi, że świeca ta chroni od gromów. Gdy groźne pomruki burzy przeszywają człowieka trwogą, ręka chrześcijanina zapala gromnicę i stawia ją przed obrazem Bogurodzicy a z ust wydobywają się błagalne słowa: „Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko”.
Szczególnie rzewny i chwytający za serce jest motyw podań ludowych o Matce Bożej Gromnicznej, która pod płaszczem swej przemożnej opieki bierze wszystkie sieroty, a zwłaszcza te, których matki pomarły trzymając w stygnącej dłoni zapaloną gromnicę.
Pragnieniem każdego człowieka było i jest umierać z gromnicą w dłoni, z tą szczególną świecą uzdalniającą do walki ze złem, z szatanem, bo duch ciemności nie lubi światła. Ludowy poeta Józef Strug, tak pisał:
„Gdy życie nasze dobiegnie do końca,
Gdy Bóg ostatnie godziny policzy,
Niech nam zaświeci, jak promienie słońca,
Światło gromnicy...”
Trwa Rok Eucharystii od października ub. roku wprowadzony przez Ojca św. Jana Pawła II. To czas przypomnienia nam, że Pan Jezus jest w naszych rękach, dostępny nam na wiele sposobów. Jego obecnością możemy się cieszyć i z niej jak najlepiej korzystać. W ołtarzu, w tabernakulum bije dla nas niewyczerpane źródło życia, rozbudzające w nas miłość Bożą. Znakiem jest ta czerwona lampka przypominające o obecności Pana Jezusa wśród nas. Z Nim w świątyni obecna jest dla nas Jego Matka zjednoczona z Synem świętymi więzami, pełnią łaski. Obecna nie tylko przy swoim Synu, ale i przy nas. Spokojna, promieniująca miłością opiekuńczą, myśląca z nami i o nas, pamiętająca słowa przepowiedni Symeona. Dzieli z nami trudy i boleści, pomaga i napomina w wielu miejscach świata wzywając do nawrócenia, do pokuty ostrzegając przed kataklizmami, zagładą świata. Nie tak dawno nasza telewizja przekazała zdjęcia z kościołów w Tajlandii. Powiedziano głośno: ,,ludzie gromadzą się w kościołach, trwają na modlitwie, dziękują za ocalenie”. Dobrze czynią – ale tysięcy ludzi zginęło może bez pojednania z Bogiem, może odpoczywając zapomnieli o Bożym Narodzeniu? Módlmy się z Maryją także i za nich, zaskoczonych nagłą, a niespodziewaną śmiercią. Stało się to w blaskach grzejącego słońca po raz ostatni. Jest zawsze z nami Ta, która nas kocha miłością wierną do końca. Jest z nami Jej Syn oddający w ofierze za nas swoje życie. oni są zawsze z nami, mimo, że my czasem oddalamy się zupełnie niepotrzebnie. Ten Jezus oddany w ludzie ręce razem ze swoją Matką pomagają nam przetrzymać życiowe próby, nie załamać się wobec uderzających fal ludzkich doświadczeń. oni są światłem, które świeci dla nas nieustannie, niesie nam pomoc i otuchę, bezpieczeństwo i moc. Pomaga pokonać ludzkie chandry, kaprysy i złudzenia, aby tylko stanąć na słusznej drodze, ku rzeczywistości życia oddając wszystko, w całej prawdzie.
Starajmy się tak żyć, aby dobrze przygotować się na owo szczególne spotkanie z Chrystusem światłością świata. Dajmy się poprowadzić Jezusowi, bo tylko on ma słowa życia wiecznego.
Amen

ks. Krzysztof B


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643