zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Zwiastowanie Pańskie

Okruchem serca Twojego
łzami serdecznymi jestem
nocą niejedną bez snu
Radością żywą
jak zwrócić dług, powiedz
ja
taka zwykła dla innych
Twoja najważniejsza.

Tak pisała o swojej matce poetka Katarzyna Kopczyńska. Zawarła w tym krótkim wierszu najpiękniejsze momenty relacji dziecka do swojej matki. To, że dziecko jest częścią jej samej, jej radością, że nie wypłaci się nigdy z długu opieki i że jest dla swej matki najważniejszą i najcenniejszą istotą.

Bohaterką wielu dzieł sztuki jest kobieta: jako przedmiot miłości, jako bohaterka, czy w wielu innych wcieleniach. Jednak najczęściej widzimy ją w najzaszczytniejszej dla niej roli – roli matki. To dla niej, nawet największy zbrodniarz wyzuty ze wszelkich uczuć, zachowa na dnie serca okruch miłości. Choćby nienawidził wszystkich ludzi, to ją będzie szanował – tak silna jest więź macierzyństwa.

Wspominamy często nasze matki, zwłaszcza ci spośród nas, którzy już je stracili. Mamy przed oczyma ich obraz. Każda z nich była matką tylko dla nas, tak jak tylko my byliśmy jej dzieckiem. Każdy z nas jest najcenniejszy właśnie dla niej, dla tej jednej kobiety, która przekazała mu swoje życie, i której dzieckiem jesteśmy. ona w nas szuka, swojego niejako odbicia.

Ale jest jedna kobieta, której opieka rozciąga się na wszystkich ludzi bez wyjątku, i która wszystkich łączy w jedną rodzinę. To Maryja – Matka Jezusa z Nazaretu, ale również Matka nas wszystkich.

W III części „Dziadów” Adama Mickiewicza znajduje się następująca scena. W celi Konrada Jankowski z kielichem w ręku zaczyna śpiewać piosenkę, w której bluźni imieniu Jezusa i Maryi. Konrad przerywa mu ją słowami:

Słuchaj ty! Tych mnie imion przy kielichu wara
dawno nie wiem, gdzie moja podziała się wiara
Nie mieszam się do wszystkich świętych z litanii
lecz nie dozwolę bluźnić imienia Maryi.

Tak reagują często ludzie, którzy stracili nieraz wiarę; zagubili w pędzie życia Chrystusa, ale pozostała w nich część do Maryi, właśnie dlatego, że widzą w Niej swoją Matkę.

Kim była Maryja, że Bóg Ją tak wyróżnił dając swemu Synowi za Matkę? Była prostą bogobojną i pracowitą dziewczyną z Nazaretu, która wyczekiwała jak wszyscy Żydzi – Zbawiciela. Na pozór nie wyróżniała się niczym. Nie pochodziła z jakiegoś znakomitego rodu, a jednak właśnie ona została Matką Syna Bożego. Chcielibyśmy zapewne poznać Jej cechy charakteru aby lepiej zrozumieć Jej wyróżnienie. Nic prostszego! Przyjrzyjmy się chociażby fragmentowi dzisiejszej Ewangelii. Oto Maryja sama spodziewając się dziecka spieszy z pomocą swojej krewnej Elżbiecie. Idzie sama, co nie było wcale w tych czasach bezpieczne. Udaje się przez skaliste góry, nie bacząc na trudności, aby prędzej znaleźć się na miejscu. Taka właśnie ona była. Podobnych epizodów w Jej życiu było wiele. Już tu, na ziemi spieszyła z pomocą każdemu kto jej potrzebował, jak gdyby już wtedy była Matką wszystkich ludzi. Dziś jest nią rzeczywiście.

Ofiarowujemy Jej, jak każdej matce, wszystko co najpiękniejsze: najładniejszy miesiąc – maj, świątynie, naręcza kwiatów, wota mi9łości, a nade wszystko nasze serca.

Dziś zebraliśmy się tutaj, aby wyrazić Jej naszą cześć i wdzięczność za macierzyńską opiekę. Zgromadziliśmy się w święto Jej Wniebowzięcia – a więc zabrania z duszą i ciałem do szczęśliwości wiecznej.

Każdy z nas pragnie też tego szczęścia dla siebie. I ona również, podobnie jak każda matka, która chce dla swojego dziecka wszystkiego co najlepsze, chciałaby widzieć nas szczęśliwymi ze sobą. Ale nie wystarczą same tylko chęci i pragnienia. Aby coś osiągnąć potrzeba twórczego wysiłku. Jeżeli chcemy osiągnąć to co ona, trzeba nam iść Jej śladem.

Ta, która została od nas zabrana jest przecież tak nam bliska. Jest człowiekiem, a do tego matką, która zawsze myśli o każdym dziecku. Ale jak każda matka, wymaga jednego – posłuszeństwa. Posłuszeństwa Jej woli. A Jej wola to przecież ta sama, co wola Chrystusa – Jej Syna, – ta, która jest spisana na kartach Ewangelii.

Nic zatem prostszego jak iść drogą samego Chrystusa, a na niej spotkamy na pewno Jego i naszą Matkę, która pójdzie razem z nami. Nie możemy zrobić Jej piękniejszego prezentu na dzisiejsze święto, jak wyruszyć drogą Jej Syna. A kiedy osiągniemy nasz cel będziemy mogli razem z naszą Matką zaśpiewać przed tronem Najwyższego „Magnifikat” z dzisiejszej Ewangelii:

„Wielbi dusza moja Pana
I rozradował się duch mój w Bogu
Zbawicielu moim
Bo wejrzał na uniżenie moje.”


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643