zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Wniebowzięcie NMP

„Nikt nie przymknął Twych oczu nie zasłonił twarzy
ani w bramie nie szeptał rozebranym głosem
o tym co za głośno słyszy się w milczeniu.
Pan uchronił do końca i zdrową zostawił
Tylko kiedy pukano Ciebie już nie było
Nie śmierć ale miłość całą Cię zabrała...”

Tak pięknie o Wniebowzięciu Matki Bożej pisze w wierszu pt. „Wniebowzięcie” poeta Jan Twardowski.

Dogmat, który uroczyście został ogłoszony dopiero w 1950 r. żywy i zrozumiały był w Kościele od samego początku. Choć w Piśmie św. nie ma na ten temat żadnych wiadomości, dogmat ten jest oparty na tradycji Kościoła. Wielki doktor Kościoła Jan Damasceński opowiada, że w chwili śmierci Matki Bożej byli przy Niej wszyscy apostołowie z wyjątkiem św. Tomasza. Gdy po kilku dniach przybył św. Tomasz pragnął gorąco jeszcze raz ujrzeć oblicze Matki Najświętszej. Na jego prośbę otworzono grób. Nie było w nim jednak ciała Matki Bożej. Apostołowie zrozumieli, że Chrystus nie pozwolił na to, by ciało jego matki doznało zepsucia w grobie, dlatego z duszą i ciałem zabrał Ją do nieba.

Wiara ta znalazła u starożytnych odbicie w obrazach i rzeźbach w których apostołowie patrzą na unoszącą się w niebo Bogurodzicę i trwa do dzisiejszego dnia.

Przed kilkunastu laty ukazała się na Zachodzie książka zawierająca zbiór kazań wiernych świeckich na wszystkie niedziele i święta całego roku, które były głoszone przez ludzi świeckich w różnych kościołach. Wśród nich znajdowało się wygłoszone przez kobietę kazanie w jedno ze świąt maryjnych. Ale wcale nie ku czci Matki Bożej jak należałoby przypuszczać. Owa świecka kaznodziejka głosiła – a nie jest wcale w swoim zdaniu odosobniona – że Maryi przyznano zbyt wysokie miejsce w Kościele. Że trzeba Ją znieść z tego piedestału bo w gruncie rzeczy Maryja jest takim samym człowiekiem jak my.

Może spotkaliśmy się z podobnym zdaniem od różnych ludzi zwłaszcza przyjeżdżających do naszego kraju z Zachodu, którzy nie mogą zrozumieć dlaczego Maryja wywołuje tak wielkie przeżycia religijne: modlitwy, pielgrzymki, nawrócenia. Jest to chyba najlepszym dowodem na to, że Maryja choć jest człowiekiem to jednak niezwykłym. Niezwykłym nie tylko przez swoją wiarę, życie na ziemi, przez to co dokonała dla Syna Bożego i ludzkości, ale również przez dary, które od Boga otrzymała, a wśród nich – Wniebowzięcie – czyli zabranie z duszą i ciałem.

Z darów tych jednak korzysta Maryja nie tylko dla siebie ale również dla nas. Dlatego też i dzisiejsza Uroczystość Wniebowzięcia pozostaje w ścisłym związku z naszym życiem a raczej jego kresem. Ileż to razy słyszymy w kościele że Msza św. jest odprawiana w intencji zmarłego naszego brata czy siostry. Wyraża to naszą wiarę, że dusza człowieka nie umiera lecz przechodząc oczyszczenie otrzymuje udział w życiu wiecznym. Patrząc na trumnę naszego bliskiego składaną w grobie słyszymy słowa kapłana: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz, ale Pan cię wskrzesi w dniu ostatecznym.” A więc będzie taki dzień kiedy przyjdzie po nas miłość – jak mówił poeta – czyli Chrystus, który zabierze nasze ciało, połączy z duszą i będziemy wtedy tak jak Maryja. Matka Boża chce dziś umocnić naszą wiarę w zmartwychwstanie.

Dnia 25 czerwca 1965 umierała Danusia Linek. Miała tylko 14 lat. Prowadziła pamiętnik i przed śmiercią napisała w nim: „Ja wiem i ty wiesz od tylu miesięcy o tym. Dziwne, że się nic nie boję. Bądź silna mamo! Pamiętaj, nie płacz! To nieważne jak długo się żyje, ale jak się życie przeżyło, a ja chyba życie dobrze przeżyłam. Wiesz mamo mnie ta wiara pozwala spokojnie umrzeć. Ja wierzę, ze śmierć to nie rozstanie. Będę stale przy tobie, mamo; stale będziesz słyszała mój głos. Będę cię pilnowała, wierzysz mamo?”

Jakie piękne świadectwo wiary 14-letniej dziewczynki; jak silne, że nawet śmierć – ten najtrudniejszy dla człowieka moment – jej nie złamał.

Maryja z Częstochowskiego wzgórza już tyle lat opiekuje się naszą ojczyzną. Chcielibyśmy razem z nią wyśpiewać Bogu dziękczynne „Magnifikat” za taką opiekę.Ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643