zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Wniebowzięcie NMP

Wniebowzięcie NMP należy do centralnych świąt maryjnych w roku kościelnym. O ile święto Bożego Narodzenia jest największym świętem Boga Ojca, Wielkanoc – Syna Bożego, Zielone Świątki – świętem Ducha Świętego, o tyle Wniebowzięcie jest największym świętem Matki Syna Bożego.

Według najstarszych zapisków historycznych zaśnięcie i wniebowzięcie Bożej Rodzicielki nastąpiło w 48 r. po Chrystusie, w 15 lat po Jego Wniebowstąpieniu. Jak utrzymuje stara tradycja, Apostołowie wiedzeni i natchnieni przez Ducha Świętego zebrali się w Jerozolimie by asystować Maryi w ostatnich chwilach Jej ziemskiego życia. W momencie Jej zaśnięcia widzieli chóry aniołów i słyszeli ich śpiew. Ciało Najświętszej Panienki zostało złożone w grobowcu w Getsemani. Przez trzy dni rozbrzmiewały tam hymny anielskie. Po upływie trzech dni przybył z Indii apostoł Tomasz i pragnął zobaczyć ciało Maryi. Na jego prośbę otwarto grób, ale ciała nie znaleziono, tylko prześcieradło w które było spowite, wydające woń niewypowiedzianą. Obecni zrozumieli, że Pan, któremu spodobało się przyjąć ciało ludzkie z Dziewicy Maryi zachował Jej ciało dziewicze i niepokalane nieskażone i w stanie uwielbionym zabrał do nieba.

Tradycja chrześcijańska każe nam w dniu Wniebowzięcia święcić kwiaty i zioła. Jedni powiadają, że na pamiątkę jakoby w grobie Matki Bożej po otwarciu znaleziono cudownie pachnące róże; inni, że dlatego iż Matka Najświętsza była najpiękniejszym kwiatem jaki kiedykolwiek się na świecie pojawił, więc święci się kwiaty jako symbole Maryi.

Prawda teologiczna o Wniebowzięciu NMP została oficjalnie zdefiniowana jako dogmat 1 listopada 1950 przez wielkiego papieża maryjnego – Piusa XII. Dogmat ten jest logiczną konsekwencją Bożego macierzyństwa Maryi i Jej niepokalanego poczęcia. Ponieważ Maryja została wyjęta z grzechu pierworodnego, który wprowadza śmierć, wolna jest również od kary za grzech to jest – śmierci. Bóg jednak, aby upodobnić Ją we wszystkim do swojego Syna, dozwolił aby Maryja przeszła przez jej bramę.

Będąc wziętą do nieba z duszą i ciałem zjednoczyła się całą Trójcą Świętą i widzi Boga już teraz twarzą w twarz. Została tam również ukoronowana na Królową nieba i ziemi. Jest to wywyższenie człowieka do granic poza którymi jaśnieje już tylko boskość.

W miesiącu sierpniu oddajemy Jej cześć w sposób szczególny. Tysiące naszych rodaków pielgrzymuje do Jej ziemskiego tronu w Częstochowie, Licheniu, Kalwarii i innych miejsc. Tam nasza Wniebowzięta Matka obdarza swoje ziemskie dzieci różnymi łaskami. Z tych również miejsc ostrzega przed niebezpieczeństwem, jak każda matka.

W Tęgorzy nad jeziorem Rożnowskim, w murowanym ogrodzeniu wokół starego kościoła pobożność chrześcijańska zbudowała kilka kaplic, w których ustawiono różne figury rzeźbione ręką nieznanego ludowego artysty. Po lewej stronie tuż przy wejściu na niewielki plac przed kościołem, ustawiono w kapliczce figurę Matki Bożej Bolesnej – taką naszą ludową polską Pietę. Nieznany artysta przestawił w twardym kamieniu scenę jak martwe ciało Jezusa dopiero co zdjęte z krzyża złożono na kolanach Maryi. Ciało to nosi na sobie wszystkie znaki straszliwej męki i sponiewierania przez mękę. Maryja nie patrzy na ciało swojego Syna, ale wzrok swój kieruje poprzez niskie drzwi kapliczki na drogę, jakby wypatrywała czy ktoś przypadkiem tędy nie przechodzi. Jej pełne bólu oczy zdają się mówić do mijających to miejsce: „O wy wszyscy, którzy spieszycie się, przystańcie na chwilę i zobaczcie co uczyniliście przez swoje grzechy z moim Synem”. I wtedy mimo woli przechodzeń spogląda na bolesną scenę.

Przyniesione dzisiaj do poświecenia kwiaty symbolizują nasze uczucia – oddanie Jej naszych serc i dusz. Kiedy zjawia się wśród nas ktoś miły, jakiś niezwykły gość, czy nadchodzi uroczystość kogoś kochanego – wręczamy mu na powitanie kwiaty, które mają być symbolem naszej miłości i naszych uczuć względem niego. Dziś zjawia się wśród nas nasza duchowa Matka – Maryja, więc przychodzimy do Niej z kwiatami.

Dziękujemy Jej dziś za dobrodziejstwa, polecamy się Jej opiece i po raz kolejny przyrzekamy się zmienić, ale jak pisze poeta:

”Ślubowanie Tobie – o to znaczy wiele
tak jak purpura kardynalska każe
złożyć i życie w obronie ołtarza
na ziemi stawiać krzyże Zbawiciela.
To iść i w Pańskiej nie pytać winnicy
O dni wytchnienia o wieczór zapłaty,
Lecz rzec: wy wszyscy Pańscy służebnicy,
Jak w Nazarecie Tyś rzekła przed laty
To czynić wszystko niebiosom na chwałę
czy ręka dzierży pióro, czy młot wznosi
i śpiewać w brzęku kos w porannej rosie –
chwalimy dzień, bo słowo stało się ciałem

ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643