zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Ku czci NMP Ucieczki Grzeszników

„Pijaków, złodziei, morderców,
cudzołożników, świętokradców,
tych którzy nienawidzą,
zazdroszczą
złych i słabych
zasługujących na karę...
Otwarty płaszcz Matki
gest żalu
drgnienie serca
starczy by nie zginąć”.

Tak woła kapłan-poeta Grzegorz Jasiński w utworze „Ucieczka grzeszników”. Różnymi tytułami nazywamy i pod różnymi imionami wzywamy i czcimy Matkę Jezusa i naszą Matkę. Jest ich bardzo wiele. Niektóre brzmią bardzo dostojnie i pięknie. Ale ten tytuł, którym wzywamy dziś naszej Matki jest chyba najszczerzej nas charakteryzujący. Choć pierwsze słowa tej homilii może kogoś zaskoczyły to musi przyznać, że są jak najbardziej na miejscu wobec tej, która jest Ucieczką Grzeszników. Bo któż z nas jest bez grzechu? I jak na prawdę ocenić ciężar grzechu? A więc niech nas nie gorszą te słowa, które kapłan-poeta zawarł w swoim wierszu, bo one jak najbardziej odpowiadają rzeczywistości. Rzeczywistości, która jest także naszym udziałem, choćbyśmy się bardzo wypierali.

W dogmatyce – czyli nauce o prawdach wiary – czytamy: „Najświętsza Bogarodzica zajmuje w Bożym planie zbawienia wyjątkowe stanowisko i ma także ogromne znaczenie dla naszego życia religijnego. Jako Matka Chrystusa jest ona też naszą Matką... Bóg uzależnił dzieło odkupienia od Jej zgody pytając Jej, czy zechce stać się Matką Tego, który miał jak zbrodniarz życie swoje zakończyć na krzyżu. Maryja wyraziła swą zgodę... W ten sposób stała się Maryja pomocnicą odkupienia, wielkim diakonem przy ofierze Chrystusowej, bo mu dała dar ofiarny, Jego Ciało najświętsze, i wraz z Nim złożyła je na krzyżu w ofierze... Maryja przez swoje wstawiennictwo jest pośredniczką i rozdawczynią wszystkich łask.:. nie ma nikogo, którego by ta macierzyńska opieka Maryi nie obejmowała.”

„…nie ma nikogo, którego by ta macierzyńska opieka Maryi nie obejmowała.” Słowa, w których zmieści się każdy grzesznik! Słowa, które tchną nadzieją dla wszystkich ludzi. I to bez względu na to ile ciężaru zalega na naszym sumieniu!

Mężczyzna, który wiele lat nie chodził do kościoła, namówiony w końcu przez żonę zdecydował się na spowiedź. Pił od dawna, codziennie, życie rodzinne było piekłem, dzieci zastraszone i nerwowe. Pragnął wyzwolić się z nałogu, lecz nie miał sił. Kapłan dał mu taką radę: „Za kilka dni zacznie się maj. Przyjdź na pierwsze nabożeństwo, potem klęknij przed ołtarzem Matki Bożej i powiedz do Niej: Matko oddaję się Tobie, niech kosztuje co chce, tylko wyzwól mnie od picia.” Poradził mu także comiesięczną spowiedź. Penitent spełnił polecenia i potem opowiadał: „Kiedy wstawałem z kolan wiedziałem, że już nie będę potrzebował pić”. Ku zdumieniu i radości żony i dzieci całkowicie się zmienił, nie tknął odtąd kieliszka, wkrótce zaczął codziennie przyjmować Komunię św. a z czasem każdego dnia odmawiać Różaniec. Maryja go uratowała, stał się nowym człowiekiem.”

Takich i innych cudów Maryja jest świadkiem codziennie w wielu swoich sanktuariach. Świadczą o tym wota wdzięczności tam pozostawiane przez fizycznie i duchowo. Świadczą też o tym opisane relacje tych, którzy przyznali się przed światem do interwencji z nieba.

Maryja w swoim wizerunku z bliskiego nam Wielenia Zaobrzańskiego ma też bogate archiwum cudów. Zapisane w księdze oraz udokumentowane składanymi wotami wywodzą się z XVIII w. ale wiemy, że kult Matki Bożej był o wiele wcześniejszy. Według legendy przekazywanej przez stulecia ustnie, a spisanej w XIX w., figurę przywiózł do Wielenia rycerz niemiecki, który tu się osiedlił w czasach jeszcze pogańskich. Ale pewnym jest to, że początków czci do Matki Bożej w Wieleniu należy szukać na tym terenie wraz z przybyciem zakonu Cystersów, który odznaczał się szczególna czcią do Matki Bożej. To oni sprawili, że do Matki zaczęli wszyscy przychodzić ze swoimi bolączkami.

Bo jak pisze św. Anzelm: „Jeśli zwrócimy się do Matki Bożej, niekiedy prędzej doznajemy wysłuchania, niż gdybyśmy się wprost do Jezusa zwrócili”. I tę chyba prawdę odkryli ludzie, którzy uciekają się ze swoimi bólami najpierw do Niej.

Stajemy dziś i my wobec naszej Matki, która odwiedza w swojej kopii parafie naszej Archidiecezji i jest Ucieczką nas wszystkich. Stajemy z naszymi problemami parafialnymi, rodzinnymi i osobistymi. Stajemy z wielką nadzieją i ufnością. I wołamy słowami do Niej słowami z modlitwy nowennowej do Ucieczki Grzeszników: „Wpatrując się w Ciebie, podziwiamy wielkie rzeczy, jakie uczynił Ci Bóg Wszechmogący. Wpatrując się w Twoje Niepokalane Serce, jasno widzimy naszą nędzę i grzechy. Przychodzimy do Ciebie, jako ucieczki Grzesznych, pełni wiary, nadziei i miłości, wiedząc, że jesteś najpewniejszą drogą do Chrystusa Zbawiciela. Tobie oddani, mimo słabości naszej, dojdziemy do domu Ojca, który jest w niebie. Ty, Matko Najlepsza, nie tylko strzeżesz dusz naszych, ale troszczysz się tez o nasze życie wieczne. Dlatego przychodzimy przed Twój święty wizerunek ufni, ze wszystkiego potrzebnego dobra udzieli nam przez Ciebie Bóg Wszechmogący. Amen”

Opracował ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643