zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Ku czci NMP Różańcowej

Św. Jan Wianney, proboszcz z Ars, we Francji, otrzymał parafię bardzo zaniedbaną religijnie. Kościół świecił pustkami, natomiast w pobliskiej karczmie było pełno i gwarno, odbywały się wciąż zabawy nawet w niedziele, w czasie nabożeństwa. Bolał nad tym święty proboszcz. Matka Najświętsza natchnęła go, aby wprowadził różaniec. Ale z kim miał go odmawiać – zaledwie dwie osoby znalazł chętne do odmawiania różańca: jego gospodyni i druga sześćdziesięcioletnia pani. Więcej nie przybywał nikt. Pewnego dnia zobaczył św. Jan Wianney kilka dziewcząt, które czekały na spowiedź. Zapytał je, czy zechciałyby wspólnie odmawiać różaniec. Dziewczęta powiększyły grono odmawiających różaniec. Odtąd coraz więcej osób przychodziło na różaniec i do spowiedzi, a coraz mniej było w karczmie na zabawach i pijatyce. Z czasem parafia Ars zasłynęła z bogobojności i życia religijnego, a św. Jan Wianney zasłynął ze świętości w całym świecie. Zewsząd też zjeżdżano się do niego do spowiedzi – po radę i aby go zobaczyć. Ażeby umożliwić wszystkim dojazd do Ars, przeprowadzono tam specjalnie linię kolejową.

Przykład ten pokazuje jak potężną mocą dysponuje ten mały kawałek łańcuszka z nawleczonymi na niego ziarenkami. Stąd też cenili i cenią go ludzie mądrzy. Czynią tak młodzi i starzy, mali i wielcy, ludzie prościi uczeni. Zwyczaj częstego odmawiania różańca miał wybitny fizyk Amperé. Gdy szukał go znany działacz społeczny Fryderyk Ozanam, znalazł go modlącego się na różańcu przed ołtarzem Matki Bożej. Różaniec kochał sławny obrońca Westerplatte mjr Henryk Sucharski. Organizował żywe różańce żołnierzy i własnoręcznie przepisywał dla nich różańcowe tajemnice. Różaniec nosił ze sobą syn naszej Ojczyzny i Kościoła, trzykrotny premier Wincenty Witos i często na nim się modlił.

Nas gromadzi dziś w tym miejscu cześć do Matki Bożej Różańcowej, która patronuje tej parafii. Zechciejmy więc dziś zastanowić się wspólnie jakie miejsce w moim życiu zajmuje Jej ulubiona modlitwa – różaniec. „Odmawiaj różaniec” – mówi Królowa nieba do Łucji w objawieniu w Fatimie, a na pytanie kim jest, odpowiada: „Jestem Matką Bożą Różańcową”. Dziś przyszliśmy do Niej bo to Jej święto a więc i w jakiejś części też nasze a w dodatku niedziela to zwykle jestem w kościele, ale październikowy różaniec rozpoczął się już przed tygodniem a ile razy ja na nim byłem? Różaniec to taka modlitwa która może nam towarzyszyć nie tylko w październiku i nie tylko w kościele.

Oto jeszcze inne świadectwo modlitwy różańcowej z najbardziej okrutnego miejsca ubiegłego wieku – obozu koncentracyjnego. „...W ciągu jednego dnia wyładowaliśmy trzydzieści piec wagonów cegieł. W mojej dwudziestce nosiliśmy stale dwójkami para za parą, jak w wzorowej szkole. Czas dłużył mi się bardzo, a nasze ciał dymiły się od potu. Słabsi jak zwykle zbierali tęgie bicie i jeszcze więcej opadali z sił, a starsi wiekiem więźniowie płakali jak małe dzieci. Kurczyły się twarze, napinały plecy, kiedy spadało uderzenie nagłe, gwałtowne. Walił się taki biedak na ziemię, rozlatywały się cegły, sypały kopniaki, póki nieszczęśliwy nie podniósł się z ziemi. Nie zawsze już mu się to udawało. Często zostawał i jęczał głucho, aż odwleczono go na bok, gdzie konał, zwykle przez parę długich godzin. Oj te cegły. Niejednemu odebrały zdrowie, jeśli nie życie. W takich top dniach z moim towarzyszem odmawialiśmy różaniec. Biegły nasze zdrowaśki do Panny Maryi, towarzyszyły im przekleństwa kapo, krzyki i urągania esesmańskie, razy i uderzenia. Cichutko i niepostrzeżenie szeptały nasze usta modlitwy, pochylały się barki, prężyły muskuły i ... powoli zamieniały się w automaty... Dzisiaj kiedy z perspektywy wolności patrzę na te oświęcimskie czasy i przypominam sobie kolegów, którzy odeszli na zawsze i tych, którzy pozostali, tak jak ja przy życiu, mały z dziesięcioma węzełkami sznureczek urasta w moich oczach do symbolu liny ratowniczej, rzuconej tonącym ludziom na wzburzonym morzu życia – nasz obozowy różaniec na co dzień.

Dziś wielu ludzi – zwłaszcza młodych – wstydzi się wziąć do ręki różaniec. Mówią, że to modlitwa staruszek. Czy potrzeba wojny albo napadu terrorystycznego aby człowiek zagoniony swoimi sprawami nagle przypomniał sobie o Bogu i Jego Matce. Dla wielu pewnie tak, a ty bracie i siostro do jakich dzieci Maryi się zaliczasz?

Człowiekowi współczesnemu wydaje się, że sam sobie rozwiąże swoje sprawy. Że zaprowadzi pokój na świecie ustawami międzynarodowymi. Swój byt ekonomiczny poprawi głosowaniem na ulubioną partię polityczną. Zlikwiduje biedę przez zorganizowanie jednej głośnej akcji humanitarnej. Zahamuje bandytyzm na ulicach przez czarne marsze. Zlikwiduje złodziejstwo i korupcję jak wszystkich powsadza do więzień. Tymczasem nic się nie zmienia na lepsze choć mówimy, że dokonujemy postępu – może w technice ale nie w moralności. Bo jeśli chcemy coś naprawdę zmienić to trzeba się nam zwrócić właśnie do Niej i to przez różaniec. Bierz go do ręki gdy jeszcze możesz go utrzymać bo jak będziesz zwlekał to możesz czasem nie zdążyć. Bierz do ręki z taka wiarą z jaką poeta pisał ten wiersz.

(...) O matki! Jeśli chcecie swych dziatek
Szczęście i wieczność ocalić
Uczcie je kochać Najlepszą z matek,
Uczcie Różańcem Ją chwalić.
Niech ta cudowna modlitwa dzwoni
W kościele, w domu i w szkole,
Śród prac i cierpień, śród wiejskiej błoni,
W codziennym życiu mozole.
A więc łaski Bożej popłynie,
Zniknie niejedno, co boli,
Więcej miłości będzie w rodzinach
I szczęścia w doli, niedoli.
I łatwiej będzie ukochać Boga,
Przebaczyć, zwyciężyć siebie,
Jaśniejsza będzie żywota droga,
Im więcej będzie nas w niebie...
Niech więc – jak ziemia szeroka i cała
Z serc wszystkich pod świata kraniec,
Dzwoni: i miłość Maryi i chwała
I Jej cudowny Różaniec!

(Wiktor Dzierżanowski)


Ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643