zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Ku czci NMP Nieustającej Pomocy

Wśród wielu obrazów Matki Bożej jest jeden szczególny do którego przylgnęły serca wielu ludzi całego świata. To obraz, którego tytuł mówi wszystko: Matka Boża Nieustającej Pomocy.

Któż z nas nie potrzebuje pomocy. Każdy! Nawet ten, który się do tego nie przyznaje. Potrzebujemy pomocy materialnej, dobrego słowa, życzliwości drugiego człowieka, wyciągniętej pomocnej ręki, a przede wszystkim pomocy duchowej. I tę pomoc właśnie daje nam Bóg przez ręce swej Matki.
Nie ma w naszym kraju świątyni katolickiej w którym nie byłoby obrazu Tej, która nieustannie pomaga – a od dziś będzie on i w naszej świątyni. Przed Jej wizerunkiem będą czytane w każdą środę, tak jak i w innych kościołach, prośby od tych którzy oczekują Jej wsparcia jak i podziękowania od tych, którzy doświadczyli Jej pomocy.

Oryginał obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest pochodzenia bizantyjskiego. Jego wymowa jest następującą: Mały Jezus na obrazie odwraca główkę ku górze gdzie widzi dwóch archaniołów z narzędziami męki. W Jego oczach można dostrzec skupienie jakby widział już cały dramat Kalwarii. Tym bardziej swoim spojrzeniem obejmuje swoja Matkę jakby szukając u Niej ratunku. ona zaś kieruje swoje spojrzenie w dal, jakby chciała nim objąć wszystkich, którzy szukają u Niej ratunku.

Dzieje obrazu i jego pochodzenia owiane są tajemnicą gdzie prawda przeplata się z legendą. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków w 1453 r. katolicy z tej części Wschodu zaczęli masowo wędrować do Europy zachodniej. Tak zrobili też mieszkańcy Krety. Gdy płynęli na okrętach na Morzu Śródziemnym rozpętała się ogromna burza, która zagrażała losowi okrętów i ich pasażerom. I wtedy jeden z kupców wyjął ze swoich bagaży obraz Matki Bożej pokazując go podróżnym i zachęcając do modlitwy w tym trudnym momencie. I nagle wszystko się uspokoiło, a w dali ukazał się port w Ostii dokąd szczęśliwie dobili. Człowiek, który przechowywał obraz obawiał się o jego los po swojej śmierci i dlatego powierzył go właścicielowi domu u którego mieszkał z prośbą aby przekazał go do jakiegoś kościoła. Lecz nowemu właścicielowi trudno było się z nim rozstać i dlatego zatrzymał go w domu.

Maryja jednak upomniała się o należną Jej cześć ukazując się owemu człowiekowi we śnie i polecając oddać wizerunek do kościoła. Gdy to wezwanie został zlekceważone ponownie we śnie usłyszał do siebie skierowane słowa: „Abym ja mogła opuścić ten dom, ty go opuścisz przede mną” I rzeczywiście w ciągu kilku dni człowiek ten umarł. Córka zmarłego, której również we śnie ukazała się Matka Boża po naradzie z matką bez wahania podarowała obraz kościołowi Świętego Mateusza w Rzymie, którym opiekowali się augustianie. Po zdobyciu Rzymu przez Francuzów kościół został zdemolowany i rozebrany. Zakonnicy przenosząc się w inne miejsce zabrali obraz ze sobą jednak później o nim zapomnieli.

W 1855 r niedaleko miejsca gdzie stał kościół Świętego Mateusza ojcowie redemptoryści założyli klasztor a przy nim zbudowali kościół Świętego Alfonsa. Kronikarz klasztorny badając historię zburzonego kościoła zainteresował się losem Obrazu Matki Bożej. Po poszukiwaniach odnaleziono go i zaczęto czynić starania o jego przeniesienie do kościoła redemptorystów. Do tej prośby przychylił się papież Pius IX i 26 kwietnia 1866 obraz w wielkiej procesji przeniesiono na nowie miejsce. Rok później został ukoronowany koronami papieskimi. Zostało też ustanowione osobne święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy na dzień 27 czerwca.

Dzięki ojcom redemptorystom kult obrazu objął niemal cały świat. W 1883 r. również Polskę. Do końca 1900 r. wysłano z Rzymu 2400 kopii obrazu, z których wiele trafiło do naszych świątyń. Dwie kopie rzymskiego obrazu: z Poznania i Torunia zostały po ostatniej wojnie ozdobione koronami papieskimi. Nieustająca nowenna stała się bardzo popularna w naszej ojczyźnie. Odtąd błagalne słowa biegną co środę do Maryi:

„Do Ciebie Matko, szafarko łask,
Błagalne pienia wciąż płyną.
Twa dobroć świeci nad słońca blask,
Nadzieją Tyś nam jedyną.
W cierpienia czas pomocą darz
I nieustannie ratuj nas.
Gdy Twojej chwały niebieski tron
Daleki duszy cierpiącej,
Spoglądnij na nas przez obraz on,
Pomocy Nieustającej”.

Od dziś spoglądać będzie Maryja z tego wizerunku również na ciebie i na mnie. Czy będziesz miał Jej co powiedzieć? Czy zawierzysz Jej swoje sprawy, czy też uznasz, że lepiej mieć je w swoich rękach? Tak wielu z nas jest dziś zagubionych z wielu powodów. Niech spojrzą z wiarą w Jej oblicze a odnajdą wewnętrzny pokój.

Tak pięknie modlił się do niej Julian Wołoszynowski:
„Stoisz w bramie dzielącej niebo i ziemię.
Temu, kto doświadczył Twojej pomocy choćby raz,
Niechaj nie będzie odjęta ufność,
Gdyż jesteś Nieustającą Pomocą.
Uwolnij nas od nieprzyjaciół, których widzimy
I których nie widzimy.
Maryjo, która znasz łzy.
Niewierzącym – w godzinieśmierci – pomóż tak samo,
Nieustająca w pomocy Matko...”

Niech Jej wizerunek, który za chwilę zostanie poświecony, doznaje szczególnej czci w naszej parafii. Niech będzie chwalone Jej imię a prawo Jej Syna szanowane na co dzień.

opracował ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643