zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

2 Niedziela Adwentu rok A

„Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego”

Staję przed Wami, bracia i siostry, jak Jan Chrzciciel z dzisiejszej Ewangelii, by razem z Nim przygotować drogę Panu do Waszych serc w Adwencie roku 2001. Budowa drogi wymaga wielkich nakładów pracy i środków materialnych a przede wszystkim woli do podjęcia tego trudnego zadania. To, że w Polsce nie może ruszyć budowa autostrad, wynika właśnie z braku woli politycznej do podjęcia tego zadania. To, że nasze ścieżki życia są tak kręte i pozarastane, wynika z braku woli, o którą woła dziś św. Jan: „Prostujcie ścieżki dla Pana”.
Jan Paweł II – największy z proroków na przełomie tysiącleci – w liście Novo Millenio Ineunte ukazuje nam 3 etapy prostowania ścieżek ludzi nowego tysiąclecia:
·I – Poznać Chrystusa, z czego zrodzi się wiara wyznawana – nasze życiowe Credo.
·II – Pokochać Chrystusa, z czego zrodzi się wiara celebrowana – nasza Liturgia.
·III – Naśladować Chrystusa, z czego zrodzi się wiara przeżywana – nasza moralność.
Pokonując te trzy etapy możemy dopiero wypłynąć na głębię naszego chrześcijańskiego życia – stąd myśl przewodnia tego listu : duc in altum.
Posłuchajmy fragmentu z „ Małego Księcia” A.de Saint Exuperyego:
„Dzień dobry” – rzekł Mały Książę. „Dzień dobry”- odpowiedział Kupiec. Kupiec ten sprzedawał udoskonalone pigułki zaspokajające pragnienie.Połknięcie jednej na tydzień wystarcza,aby nie chciało się pić.„Po co to sprzedajesz?”- spytał Mały Książę. „To wielka oszczędność czasu – odpowiedział Kupiec.– Zostało to obliczone przez specjalistów. Tygodniowo oszczędza się pięćdziesiąt trzy minuty”. „A co się robi z pięćdziesięcioma trzema minutami?” „To, co się chce…” „Gdybym miał pięćdziesiąt trzy minuty czasu – powiedział sobie Mały Książę – poszedłbym w kierunku studni…”.
W naszych rekolekcjach nie chcemy podawać pigułki, gaszącej pragnienie. Wręcz przeciwnie. Chcemy, by każdy z uczestników w czasie tego adwentu wyruszył w kierunku Studni…Przyszedł na rekolekcje i zadumał się nad sobą. Do tego potrzebny jest jednak czas. Czasu otrzymujemy od Pana Boga wystarczająco dużo. Problem w tym, byśmy umieli właściwie go zaplanować i wykorzystać. Znajdź więc czas na te rekolekcje, by twe życie nabrało nowego blasku.
Adwent – to czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana. Ale adwent rozpocznie się w twoim życiu naprawdę dopiero wtedy, gdy zaczniesz na serio czekać na Pana Boga (który i tak wychodzi ci naprzeciw). Prostowanie zaś ścieżek dla Pana, polega na kolejnych trzech etapach:
·najpierw trzeba stanąć w prawdzie, czyli zrobić dobry rachunek sumienia,
·potem trzeba wyzbyć się tego co złe, czyli wyznać grzechy i postanowić poprawę,
·wreszcie czynić jak najwięcej dobra i iść konsekwentniej za Mistrzem...
Program piękny, ale w jego realizacji coś nam dokuczliwie przeszkadza – tym czymś jest grzech. I choć w Kościele najważniejszym słowem nie jest „grzech“ lecz „miłość“, to nie możemy zapomnieć, że grzech istnieje, że stanowi coś realnego i coś strasznie trudnego - jeśli chcemy być uczniami PANA, to musimy coś z tym „fantem“ zrobić, bo dalej tak być nie może.
Katechizm Kościoła Katolickiego określa bardzo precyzyjnie, czym jest grzech: "grzech jest przede wszystkim obrazą Boga, zerwaniem jedności z Nim. Narusza o­n równocześnie komunię z Kościołem. Dlatego to nawrócenie przynosi przebaczenie ze strony Boga, a także pojednanie z Kościołem, co wyraża i urzeczywistnia w sposób liturgiczny sakrament pokuty i pojednania"./1440/W świetle wiary nie ma większego zła niż grzech i nic innego nie powoduje gorszych skutków dla samych grzeszników, dla Kościoła i dla całego świata. Grzech bowiem jest to źle użyty dar wolności, naruszenie ładu moralnego stworzonego przez Boga.
Dziś, przy końcu wieku, stało się coś niedobrego. Grzech przestał ludzi niepokoić, a stał się nawet dla wielu ludzi wartością. Przyjrzyjmy się choćby siedmiu grzechom głównym i co żeśmy z nimi zrobili:
·Pychę - nazywa się dziś autoreklamą, promowaniem siebie, kampanią,
·Chciwość - konieczną zapobiegliwością, zabezpieczeniem na przyszłość,
·Nieczystość - dążeniem do spełnienia, realizacją potrzeb ciała, życiem na luzie,
·Zazdrość - koniecznością rywalizacji, rozeznaniem rynku konkurencji,
·Łakomstwo - korzystaniem z niewinnych uroków życia,
·Gniew - potrzebą wyładowania się, rozblokowania stresów,
·Lenistwo - potrzebą relaksu, ładowaniem akumulatorów itp.
Przeglądając rekolekcje adwentowe w internecie możemy znaleźć inne – współczesne – 7 grzechów głównych pokolenia Coca-Coli: bożko-mania, tumiwisizm, snobizm, nieufność, piractwo, narcyzm i „ten siódmy” , bo każdy ma jakiś swój specyficzny grzech, który go najmocniej rani a którego nawet boimy się nazwać. Warto by kiedyś przeanalizować te nowe grzechy główne pokolenia Coca-coli.
Tymczasem: „Gotujmy drogę Panu, prostujmy ścieżki Jego
Przemieńmy swoje życie, odwróćmy się od złego”.
„Czas przygotować się do umierania – powiedział pewien starszy pan – bo niedobrze umierać w biegu, byle jak, bez świadomości, że dzieje się coś ważnego”. I przygotował się... pięć lat, żyjąc inaczej, niż dotąd, czyli mając czas na to, na co mu nigdy go nie starczało. Przed śmiercią powiedział: „Przez te pięć lat przeżyłem więcej, niż przez poprzednie kilkadziesiąt: każda kropla czasu była drogocenną kroplą życia – nie rozlałem w biegu żadnej, a teraz Bogu je niosę.”
A co Ty, bracie i siostro, zaniesiesz Bogu, gdy cię zawoła ?
W mijającym roku tylu zawołał Bóg do siebie...
Jednych, gdy wolno i majestatycznie umierali w otoczeniu kochającej rodziny..., innych, gdy w cierpieniu i beznadziei wili się z bólu za szpitalnym parawanem i modlili się o śmierć.
Jednych, gdy zapili się do nieprzytomności i nie wiedzieli nawet, że umierają..., innych, gdy wykonywali swoją pracę i nie zdążyli jej dokończyć.
Jednych, gdy jechali na groby rodziców..., innych, gdy bawili się w dyskotece, która spłonęła razem z nimi.
Jednych, gdy zasypały ich walące się wieże w Nowym Jorku..., innych, gdy spadły na nich bomby w Afganistanie.... Tylu Bóg zawołał do siebie w pierwszym roku nowego tysiąclecia... Kiedy zawoła mnie ?!.
„Gotujmy drogę Panu, prostujmy ścieżki Jego
Przemieńmy swoje życie, odwróćmy się od złego”.
Pewien człowiek dowiedział się, że Bóg chce przyjść do niego. „Do mnie? – zawołał – do mojego domu”? Przebiegał przez wszystkie pokoje, wszedł na strych, zbiegł do piwnicy i spojrzał na swój dom innymi oczyma. „Niemożliwe – zawołał – w tym bałaganie nie można przyjąć gości, a tym bardziej Boga! Wszędzie pełno śmieci i niepotrzebnych rzeczy. Ani kawałka miejsca dla odpoczynku, ani odrobiny czystego powietrza do oddychania”. Otworzył na oścież wszystkie okna i drzwi i zawołał: „sąsiedzi, przyjaciele, rodzino -pomóżcie posprzątać mi dom. Błagam, niech ktoś mi pomoże!” Zaczął zamiatać swój dom. Przez gęste chmury kurzu dostrzegł, że tylko jedna osoba przyszła mu z pomocą. Wynieśli i spalili śmieci, wyszorowali podłogę, umyli okna...a wciąż jeszcze po kątach lepił się brud. „Nigdy nam to się nie uda!” – stwierdził gospodarz. „Na pewno nam się uda” – odparł ten drugi. Pracowali w pocie czoła przez cały dzień. Kiedy nadszedł wieczór, poszli do kuchni i nakryli stół. „Teraz mój gość może już przyjść – powiedział gospodarz – Bóg może już do mnie przyjść. Ale gdzie o­n jest i czemu jeszcze nie przychodzi?” „Ale ja już jestem u Ciebie – powiedział ten drugi i siadł przy stole. „ Chodź i zjedz coś razem ze mną!”
„Gotujmy drogę Panu, prostujmy ścieżki Jego
Przemieńmy swoje życie, odwróćmy się od złego”. Amen

Włocławek, Naj. Zbawiciela, 9 grudnia 2001 r.


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643