zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Scenariusz uroczystego apelu z okazji V Dnia Papieskiego

Barka – 1 zwrotka

Pan w Białej szacie ruszył w drogę

W sobotni wieczór pożegnał tłum

Szedł w stronę źródła czując na twarzy

Powiew halnego i jego szum

Po drodze mijał cichych, klaszczących

W oknach rozniecał płomienie świec

Kirem ozdabiał flagi płaczące

Młodych jednoczył w rytm bicia serc

I szedł powoli w niemałym trudzie

Dłonią zaś kreślił zbawienia znak

Jedni mówili o jakimś cudzie

Inni, że już nadziei brak

Szedł szlakiem w góry, wsparty na krzyżu,

W ostatniej drodze był całkiem sam

Na szczycie z kluczem Piotrowym w dłoniach

Witał Go jego Odwieczny Pan

Jak ojciec syna wziął Go w ramiona

I razem przeszli przez niebios próg.

Jestem zmęczony, ale już w domu

Tak Synu…szepnął Mu Ojciec, Bóg

Jan Paweł II, następca wielkich papieży ostatniego stulecia był i będzie wielką osobowością, która wywarła wpływ na XX wiek. To On pełnił funkcję ostatniego rzecznika wielkich ideałów: braterstwa, solidarności i pokoju.

Nasz Papież stał się moralnym autorytetem i punktem odniesienia dla świata. Stało się tak w epoce, która autorytety odrzuca. Kiedy inaugurował pontyfikat, przyciągnął uwagę swą innością. Nie tylko tym, że był papieżem "z dalekiego kraju", ale też zaskakującą wolnością ducha, dzięki której – jak mówiono wtedy – zachowywał się tak, jakby był papieżem od zawsze.

Ufam, że mnie usłyszą – fragment wypowiedzi Ojca Świętego Jana Pawła II skierowanej do młodzieży

Przyciągnął uwagę świata, kiedy podczas Mszy św. inauguracyjnej wypowiedział mocnym głosem po włosku i po polsku słowa: "Otwórzcie granice państw, ekonomicznych i politycznych systemów, szerokie dziedziny cywilizacji i postępu... Nie bójcie się! Chrystus wie, co jest we wnętrzu człowieka". Te słowa zabrzmiały niczym program.

Jan Paweł II pociągał współczesnych do siebie, ale przez to również do Chrystusa. Tajemnicą tego pontyfikatu było bezgraniczne zawierzenie Chrystusowi, zawierzenie naznaczone głębokim, osobistym związaniem się z Matką Zbawiciela. "Totus Tuus" było bardzo realnie jego życiową dewizą i programem. Tajemnicą siły Karola Wojtyły – człowieka, kapłana, biskupa, kardynała i wreszcie papieża była modlitwa. Kiedy po przyjęciu Komunii św. długo modlił się w ciszy, robił wrażenie człowieka do cna udręczonego. Kiedy po Mszy św. wychodził do oczekujących go w sąsiadującej z watykańską kaplicą biblioteki, promieniał spokojem, życzliwością i wewnętrzną siłą.

Jego modelem sprawowania papieskiej posługi stały się podróże. Jan Paweł II wiedział, że żadna encyklika, żadne radiowe orędzie czy transmisja telewizyjna nie są tym, czym żywa obecność. Pierwsza podróż do Polski stała się początkiem upadku reżimu. Wszyscy pamiętamy wypowiedziane na placu Zwycięstwa słowa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej Ziemi".

Barka – 2 zwrotka

Papież zawsze starał się iść do chorych. Najpierw to On pochylał się nad chorymi, a później kiedy sam stał się jednym z chorych, swoim cierpieniem chciał umacniać innych. Wobec świata, który lansuje fizyczną tężyznę i zdrowie, stawał w poniżeniu swej choroby.
Był pasterzem wszystkich: bogatych i ubogich, choć tym ostatnim pragnął zawsze okazać pierwszeństwo. Rozmawiał ze wszystkimi. Przyjmował ludzi, którym daleko było do doskonałości, rozmawiał z dyktatorami i przywódcami, których ręce były splamione krwią ,bo wiedział, że spotkaniem, rozmową więcej można dobrego zdziałać, aniżeli wzgardliwym osądzeniem i odepchnięciem.

Porywał młodych. Od pierwszego dnia kiedy zapewnił, że są jego i Kościoła nadzieją. Wszędzie, gdziekolwiek był, garnęli się do niego. Stawiał wysokie wymagania, na które czasem ku zaskoczeniu miejscowych pasterzy – młodzież reagowała z entuzjazmem, może czując, że ten, który do niej mówi, kocha ją i w nią wierzy. To zainicjowane przez Jana Pawła II Światowe Dni Młodzieży znalazły szeroki odzew i szybko wpisały się w normalny rytm życia Kościoła. Młodzież potrzebowała prawdziwego Ojca. Papież nie nadużywał krytyki. Pokazywał młodym co jest w nich dobre.

Fragment przemówienia – Jana Pawła II

Jan Paweł II był zawsze przeciw wojnie, przeciw przemocy, krzywdzie, w obronie najsłabszych, ściągał na siebie krytyki i ataki.
Z niezłomnym uporem bronił godności ludzkiego życia, które jest darem Boga i które tylko Bóg może odebrać. Dzięki niemu w Katechizmie Kościoła Katolickiego znalazły się dobitne słowa przeciw karze śmierci. Papież bronił życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci

Był papieżem, który niestrudzenie budował braterstwo międzyreligijne. Nie zrażając się niepowodzeniami robił wszystko co możliwe, by zagoić zadawane w przeszłości rany, mimo upływu czasu wciąż bolesne, zwłaszcza u chrześcijan.
Logika wiary i bezgraniczne zaufanie Bogu pozwalały Janowi Pawłowi II odczytywać znaki czasu i na nie odpowiadać. Był nie tylko świadkiem wiary, kapłanem, nauczycielem i przewodnikiem Kościoła, ale był także świadkiem wewnętrznej wolności, która jest córą zaufania Bogu

Zapewne wielu z nas nie miało odwagi zmierzyć się z umieraniem osób bliskich, oddaliśmy schyłek życia szpitalom i medycynie, a przecież – zdawał się mówić Papież – "nie lękajcie się", bliskość w chorobie, w godzinach śmierci to bodaj największy dar, jaki możemy sobie nawzajem ofiarować. Setki milionów ludzi na całym świecie, towarzysząc Ojcu Świętemu w Jego drodze do innego świata, musiało sobie coś ważnego przypomnieć o swoich powinnościach wobec rodziny i przyjaciół, także przypomnieć sobie to, co może jest istotą wiary: że śmierć, nawet z towarzyszącym jej cierpieniem, może być piękna, dumna, pogodna i ufna. Tyle razy Papież mówił o tym w swoich homiliach , ale na tym polega wielkość duchowego przywództwa, że "słowa stają się ciałem".

Barka – 3 zwrotka

Karol Wojtyła pomyślnie wyprowadził Polskę z XX wieku. Jednak w wieku XXI, który nad Wisłą zaczyna się właściwie dopiero wraz z dopełnieniem się pontyfikatu Jana Pawła II, wszyscy będziemy musieli się odnaleźć bez naszego wielkiego Białego Ojca w Watykanie. Dotychczas w trudnych sytuacjach mogliśmy się oglądać na Piotra u steru. Jedni przez uścisk dłoni czy uśmiech otrzymywali tam inwestyturę, inni byli karceni zmarszczeniem brwi czy surowym słowem. A większość czuła po prostu otuchę, że nasz papież tam jest, że czuwa i nas chroni. Teraz zostajemy sami, ale to dzięki Niemu nauczyliśmy się być Wspólnotą. Jesteśmy inni, ale tę inność trzeba budować. Nie lękajcie się i zróbcie coś – coś dobrego!

Piosenka - Pokój mój daję wam

Pokój zostawiam wam

Pokój mój daję wam

Nie tak jak daje dzisiaj świat

Powiedział do nas Pan


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643