zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Kazanie na Wielką Sobotę

Wielka Sobota 2008 r.
Bracia i siostry. Wielka Sobota, to przede wszystkim dzień wielkiej ciszy, grobowej ciszy. Ta cisza jest o tyle przejmująca, bo ogarnęła grób, w którym złożono ciało Boga-człowieka, Jezusa Chrystusa. Tu kończy się ludzkie rozumowanie, kończą się ziemskie nadzieje. Tego nasz rozum już nie ogarnia. Z perspektywy ludzkiej wiedzy złożenie ciała Jezusa do grobu jest ostatnim wydarzeniem Wielkiego Tygodnia. Zmartwychwstanie jest poza zasięgiem rozumowania. Dlatego pozostaje tylko milczenie, głęboka cisza.
W Wielką Sobotę z całą mocą objawia się bolesna prawda o śmierci. Śmierć jako kres wszystkiego, co nazywamy życiem. Jest śmierć także wszelkiego ludzkiego sensu, naszych planów i nadziei.
I wobec tej jakże twardej prawdy trzeba nam z pokorą i w milczeniu stanąć, nim wzniesiemy się do prawdy o zmartwychwstaniu. Trzeba wpierw przyjąć to objawienie śmierci i stanąć w obliczu ruin tego świata.
Sobota, to czas medytacji i pomyślenia także o swojej śmierci. Nie o czyjejś, ale o własnej. Bowiem przyjdzie czas, kiedy każdy z nas ostatnim oddechem oderwie się od tego świata i wkroczy w tę grobową ciszę tajemniczej otchłani. I na to całkowite wyniszczenie, utratę wszystkiego, co było dla nas drogie, i na to nasze zgładzenie musimy być gotowi. Nie jest dobrze, gdy ludzie patrzą na śmierć, jak na coś najgorszego, jak na jakieś fatum. Można całą siłą zdobyczy cywilizacji bronić się przed nią i wszystko robić, by tę doczesność wydłużać, ile się da, to przecież musimy wreszcie stanąć w obliczu śmierci. I trzeba w ostateczności z pokorą i z zaufaniem przyjąć tę „odwrotną stronę życia”, jak ujął to poeta Reiner Rilke.
Możemy zapytać siebie, co tak naprawdę upoważnia nas do tak śmiałego myślenia. Co daje podstawę, aby w śmierci dostrzegać blask nowego życia? To Chrystus, który zstąpił do otchłani i przełamał władzę śmierci, to On dał nam powód do tak odważnego myślenia.
„Jeżeli ziarno wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko same, a jeżeli obumrze, przynosi plon obfity”. Te znane słowa Zbawiciela, a nade wszystko Jego zbawczy czyn, gdy On sam, najszlachetniejsze ziarno, pokazuje nam właściwą drogę do pełni życia. Trzeba wpierw umrzeć, aby zmartwychwstać.
I dzisiaj, kiedy słyszymy orędzie wielkanocne i kiedy dociera już do naszych uszu niezwykła wiadomość o pustym grobie, przekonujemy się coraz bardziej, że za przerażającą otchłanią śmierci, jednak kryje się życie.
Jeden z komentatorów tych zbawczych wydarzeń, Gianfranco Ravasi w książce Moja księga przemyśleń tak pisał:
„Chrystus przyszedł po to, by przed naszymi oczami rozbłysło także to inne oblicze śmierci, jej profil rozświetlony światłem Paschy. Niewątpliwie nie znika jej ciemne oblicze samotności, udręki, naznaczone nawet krzykiem skierowanym ku Bogu dalekiemu i nieobecnemu. Mimo to gdy nadchodzi jutrzenka Paschy, zasłona się podnosi i przeczuwamy to, co jest poza życiem, inne oblicze śmierci zanurzone w Bożym świetle. Jak mówi Apokalipsa, jest tam „przybytek Boga z ludźmi (...) a śmierci już nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu (...) bo pierwsze rzeczy przeminęły" (Ap 21, 3-4). Trzeba nam zatem umieć spojrzeć „z drugiej strony", jak sugerował rosyjski filozof Piotr Czaadajew (1794-1856): „Dlaczego pomiędzy sobą a niebem dostrzegacie jedynie łopatę grabarza? Dlaczego nie rozumiecie, że wieczność jest właśnie życiem człowieka sprawiedliwego?".
Bracia i siostry. Nie trzeba tu wielkiej filozofii, bo i ona byłaby w gruncie rzeczy bezradna, ale trzeba prostej, ufnej wiary. Trzeba zawierzyć Chrystusowi, dawcy życia. I trzeba do Niego mocno przylgnąć, zjednoczyć się z Nim, i razem z Nim umierać, jak pisał o tym św. Paweł, aby razem z Chrystusem zmartwychwstać.
Ks. Zbigniew Załęcki


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643