zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Komentarze na Wielki Piątek

Wprowadzenie do liturgii
Przeżywamy dziś w liturgii Wielki Piątek, najsmutniejszy dzień w ciągu całego roku kościelnego. Od niepamiętnych czasów jest o­n dla chrześcijan dniem żałoby i postu, ponieważ tego dnia umarł Chrystus.
Dziś zgromadziliśmy się na liturgii, aby uobecnić Jego mękę, śmierć. I stąd puste tabernakulum, obnażone ołtarze, milczące dzwony i organy, matowy głos kołatek. Od pierwszych wieków chrześcijaństwa Kościół nie sprawował nigdy w tym dniu Eucharystii. Podobnie jest dziś.
Na liturgię wielkopostną składają się: liturgia słowa, Adoracja Krzyża i Komunia św. W modlitewnym skupieniu oczekujemy teraz na wejście kapłana wraz z asystą.

Wprowadzenie do liturgii słowa
Liturgia słowa ukazuje nam tajemnicę cierpienia i śmierci Jezusa Chrystusa. Cierpiący Sługa Jahwe doświadczany we wszystkim na nasze podobieństwo jest posłuszny Ojcu aż do śmierci. W Pasji św. Jana, świadka śmierci Jezusa, na słowa: "I skłoniwszy głowę wyzionął ducha", wszyscy klękamy na znak, że śmierć Jezusa uobecnia się tu i teraz dla nas.

Modlitwa powszechna Teraz nastąpi druga część liturgii słowa-modlitwa powszechna. Dziś ma o­no szczególnie uroczysty charakter. Składa się na nią 10 wezwań, w których kapłan modlić się będzie w najważniejszych intencjach Kościoła i świata. Każda poszczególna modlitwa kapłana, na którą wierni odpowiadają: "amen", poprzedzona jest wezwaniem i chwilą ciszy.

Przed adoracją Krzyża
Punktem kulminacyjnym liturgii Wielkiego Piątku jest Adoracja Krzyża. Kościół począwszy od 4 wieku w dniu dzisiejszym w sposób szczególny czci i adoruje Krzyż, na którym "zawisło zbawienie świata". Z wiarą i miłością ucałujmy więc Chrystusowy Krzyż, na znak naszego zbawienia.
Podziękujmy także Chrystusowi za nasze codzienne krzyże, podziękujmy za nasz osobisty krzyż, który Opatrzność włożyła na nasze ramiona i prośmy o wytrwanie w drodze na naszą Kalwarię.

Przed Komunią świętą
Rozpoczyna się trzecia i ostatnia część wielkopiątkowej liturgii - Komunia św. Kościół, chociaż nie sprawuje w dniu dzisiejszym Mszy św., to jednak pragnie karmić nas Ciałem Chrystusa. Ze szczerą wdzięcznością przystąpmy teraz do stołu Pańskiego.

Przed procesją do Bożego Grobu
Dobiega końca dzisiejsza liturgia. Za chwilę, na podobieństwo Józefa z Arymatei i Nikodema, w uroczystej procesji przeniesiemy Najświętsze Ciało Chrystusa do Bożego Grobu.
Przez całą noc i następny dzień, aż do poranka wielkanocnego adorować będziemy Zbawiciela, dziękując Mu za owoce Jego męki i śmierci.


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643