zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

3 Niedziela

Bracia i siostry.
Trzecia niedziela Adwentu, podobnie jak czwarta niedziela Wielkiego Postu, wzywa nas do radości. Szczególnie pierwsze czytanie z Księgi proroka Izajasza zachęca nas do takiej postawy. Oto słyszymy słowa: „Niech się weseli pustynia i spieczona ziemia, niech się raduje step i niech rozkwitnie!”. Ten przedziwny obraz radującej się ziemi wskazuje na czasy mesjańskie, na czasy, kiedy nadejdzie Bóg i odmieni ciężki, ludzki los. Wtedy to „ustąpi smutek i wzdychanie”, nadejdzie „radość i szczęście”.
Dzisiaj, kiedy już mamy XXI wiek, liczony od przyjścia na świat Mesjasza, można zapytać, czy wraz z narodzeniem Jezusa również czasy mesjańskie nadeszły. Czy jest dzisiaj wystarczający powód do tej radości, do jakiej wzywał prorok Izaajasz? A może ta radość dopiero będzie mogła nastąpić przy objawieniu się Mesjasza w chwale na końcu czasów? Te wątpliwości mogą się rodzić, bowiem wiemy dobrze, ile jeszcze na świecie cierpień, niesprawiedliwości. Widzimy, jak to życie, a w tym sam człowiek, nie daje wystarczająco powodów do prawdziwej radości.
Problem zatem leży w tym, gdzie samego źródła radości szukamy. Co nas naprawdę cieszy i co nas zadawala?
Warto w tym miejscu przytoczyć uroczą opowieść z „Kwiatów św. Franciszka”. Brat Leon pyta Franciszka, co to jest radość doskonała. Franciszek odpowiada: „Gdybym nawrócił swoim kazaniem wszystkich pogan – to jeszcze nie byłaby to radość doskonała”. Brat Leon nalega: „Powiedz nam więc bracie Franciszku, co to jest ta radość doskonała”. A Franciszek znowu: „Gdybym uzdrowił wszystkich chorych, nawrócił sułtana, wskrzesił zmarłych – to jeszcze nie byłaby radość doskonała.
I tak się to ciągnie, aż w końcu Leon wyłudza odpowiedź: „Na miłość boską, Franciszku, powiedz nam wreszcie, co to jest ta radość doskonała!” Tyle że odpowiedź Franciszka nie jest definicją, lecz kolejną opowieścią: „Bracie Leonie, owieczko Boża, kiedy zmarznięci wrócimy do naszego klasztoru i ciesząc się na myśl o domowym cieple, zastukamy do drzwi, a brat furtian zawoła: Kto tam? - odpowiemy: To my, braciszkowie, wracamy do domu. A on na to: Nie, nie, stro¬icie sobie ze mnie żarty, nie znam was. A my znowu: Jesteśmy bra¬ciszkowie, zmarzliśmy, wpuść nas do środka! Jeśli po długim koła¬taniu nie wpuści nas do środka, ale wyjdzie na zewnątrz, przetrzepie nas laską i wyrzuci na śnieg - a my to wszystko dla naszego Pana z chęcią przyjmiemy, dopiero wtedy, bracie, będzie to radość doskonała".
Ks. Tomasz Halik, czeski ksiądz katolicki, tę przytoczoną opowieść tak komentuje: „Radość doskona¬ła oznacza umiejętność przyjęcia także tego, co trudne i przykre. Przyjęcia nie „ze zgrzytaniem zębów", nie z myślą o odwecie, czy w sposób płaczliwy lub z udawanym stoickim spokojem - ale z wielkodusznym TAK wobec całej rzeczywistości. W końcu to przytaknięcie życiu jest podstawowym kształtem naszej wiary: jesteśmy do niego zdolni tylko wtedy, kiedy naprawdę wierzymy, że życie nie jest absurdalnym zbiegiem przypadków - choć tak właśnie, a na¬wet jeszcze gorzej, może nam się w pewnych momentach wydawać - ale że ostatecznie kierowane jest przez sens, który nazywamy Bogiem”. I pisze ów ksiądz również: „Powierzchowna i nieco naiwna radość, nie znająca sfery ludzkiego tragizmu, nie jest jeszcze radością, która wyzwala ludzkie serce. Najgłębszą radością jest ta, która już przeszła przez strefę tragizmu, przez próg bólu. Tak; radość doskonała pochodzi z przemienionego bólu”.
Bracia i siostry. Wracając do biblijnego wezwania do radości, nie możemy mieć na myśli byle jakiej uciechy, miłego chwilowego doznania. Wiemy, że niewielka rzecz może ucieszyć człowieka. Dziecko cieszy się nową, upragnioną zabawką, dorosły cieszy się nowym zakupem do mieszkania czy do garażu. Są też nieco głębsze radości, które dotyczą wyższych wartości. Chory człowiek cieszy się, gdy wraca zdrowie. Rodzina cieszy się, gdy wraca zgoda i pokój. Ale te wszystkie radości nie są tak naprawdę trwałe, za każdą z nich skrada się zawsze jakiś niepokój. Gdyż one są tak naprawdę zależne od tych pozytywnych wartości, których doświadczamy. Prawdziwa, głęboka radość musi sięgnąć głębiej i być niezależna od „niepomyślnych wiatrów”. Tę najgłębszą radość jest w stanie dostarczyć człowiekowi jedynie Bóg, Bóg, który przychodzi, który przemienia nasze serca, oczyszcza i wyzwala, Bóg, który zbawia. On niesie człowiekowi nadzieję na pełne życie, a to wszystko, co tu przeżywamy, jest sposobem, aby tę nadzieję ucieleśnić.
„Odwagi. Nie bójcie się, woła prorok, Oto wasz Bóg. On sam przychodzi, aby was zbawić”.
Amen.
Ks. Zbigniew Załęcki


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643