zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

28 Niedziela

"Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i pójdź za mną" - usłyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii od Chrystusa.

Najmilsi!

Każdy człowiek jest posiadaczem jakichś dóbr. Jeden ma ich mniej, inny więcej. Są pośród nas ludzie bogaci, którym właściwie niczego, po ludzku sądząc, nie potrzeba do szczęścia, ale są i tacy, którym ledwie wystarcza, by związać koniec z końcem. Do wszystkich - i do tych bogatych, i do biednych Pan Jezus kieruje dziś swoje słowa: "Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i pójdź za mną". Trudne to słowa, myślimy i zastanawiamy się, jak je zrealizować, jak być posłusznymi woli Chrystusa. Czy mamy z dnia na dzień wszystkiego się pozbyć? Czy nie wolno nam posiadać nic swojego?

Przed kilkoma dniami w naszej telewizji oglądałem program "TOK - SZOK", w którym przeprowadzono niezmiernie interesującą rozmowę z najbogatszym człowiekiem w naszym kraju - pewnym biznesmenem, właścicielem spółki Bartimpex. Jaki był stosunek tego człowieka do dóbr, które posiadał? Zdziwiłby się zapewne ktoś, ale bardzo, bardzo normalny, rzec by można naturalny. Nie chełpił się bogactwem, nie chwalił się nim, nie chwalił się też, ile komu napomagał. Traktował je jako owoc swojej ciężkiej wieloletniej pracy. Stwierdził też, że nie bardzo umie wydawać te swoje pieniądze, ale nie z powodu skąpstwa, lecz z powodu wychowania w domu rodzinnym, gdzie nie wydawało się lekkomyślnie żadnej złotówki, po prostu na to nie było.

I kiedy tak myślę, jak powinien wyglądać stosunek chrześcijanina do bogactw, to sądzę, że winien byc zbliżony do poglądów tego właśnie człowieka. Czy zatem nie musimy słuchać słów Chrystusa "Idź, sprzedaj wszystko, co masz?"

Przez kilka lat spędzałem zimowe ferie u Sióstr matki Teresy w Warszawie. Dlaczego o tym mówię? Te siostry poświęciły wszystko, co miały, żeby móc służyć najuboższym, najbiedniejszym tego świata. Na tę służbę potrzeba było ogromnych pieniędzy. Codziennie obiad dla ponad 300 osób, paczki, leki,środki opatrunkowe itd. to wszystko kosztowało niezmiernie duże pieniądze. Nigdy nie zauważyłem, żeby Siostry rozmawiały o tym, że czegoś brakuje, że jutro nie będzie z czego ugotować obiadu. Ich zaufanie Panu Bogu było tak wielkie, że po prostu robiły, co do nich należało. Wierzyły, że Pan Bóg sam się zatroszczy o nie i o ich pracę. I tak rzeczywiście się działo. Właściwie nie było dnia, żeby z całego świata nie nadchodziły ofiary, datki, czy to pieniężne czy też paczki z ubraniami, leki, żywność.

To zaufanie Sióstr robiło na mnie ogromne wrażenie. Myślałem sobie: "Mój Boże, przecież człowiek zamartwia się z byle powodu, a tu? " Taki stosunek do bogactw to była praktyczna lekcja zaufania, zawierzenia Panu Bogu.

Najmilsi!

Jak zatem my mamy się odnosić do dóbr materialnych? Wydaje się, że Pan Jezus nie każe nam pozbywać się wszystkiego, ale postawić nasz świat z głowy na nogi. Jakże często jest tak, że człowiek żyje tylko dla tego, co zarobi, uzbiera. Całymi dniami poświęca swój czas na robienie pieniędzy. I jeśli zdarzy mu się plajta czy duża strata - gotów jest popełnić samobójstwo., albo nawet je popełnia. Chrześcijanin powinien życ inaczej. Nawet wiele posiadając, żyć przede wszystkim dla Pana Boga. Jemu dać w życiu pierwsze miejsce, od Niego, nie od pieniędzy uzależniać swój los.

Można wiele posiadać, można mieć, lecz Chrystus doskonale zna ludzką naturę, wie, że człowiek bardzo szybko przywiązuje się do tego co posiada.I wie, że często bogactwo staje na drodze ludzkiemu zbawieniu. Wie, że może o­no tak zaślepić człowieka, że nie będzie potrafił oderwać się od niego, a przecież za pieniądze nikt zbawienia nie kupi. I do takich właśnie ludzi, którzy nie potrafiąodróżnić co w życiu jest tak naprawdę ważne, Pan jezus kieruje słowa:"Idź, sprzedaj wszystko, co masz". Bez tego człowiek taki nie jest w stanie osiągnąć zbawienia. W Ewangelii Chrystus podkreśla :"Prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne, niż bogaty wejdzie do Królestwa Niebieskiego". Ucho igielne to nazwa bardzo ciasnej bramy w Jerozolimie, przez którą rzeczywiście wielbłądy nie mogły się przecisnąć i Jezus porównując bogatego do wielbłąda przechodzącego przez ciasną bramę, chce dac do zrozumienia, że człowiek objuczony bogactwami, przywiązany do nich, chciwy, skąpy, nie jest w stanie postawić Boga na pierwszym miejscu w swoim życiu.

Kochani! Nie myślmy, że luidzie ubodzy materialnie, biedni, nie są narażeni na takie pokusy. Często bardziej niż ci bogaci. Ile razy jest tak, że nie posiadając prawie nic, myślę, jak zdobyć pieniądze na to czy na tamto i tylko wokół tego kręci się moje życie. Dlaczego? Bo brak mi zaufania, że Pan Bóg się o mnie zatroszczy i nie pozwoli mi zginąć, tak jak podtrzymuje w istnieniu dzieło chociażby Matki Teresy.

Drodzy w Panu!

Uczmy sięz dzisiejszej Ewangelii przede wszystkim zaufania Panu Bogu. Wiary w to, że każdego dnia mojego życia jest obok mnie i wie najlepiej czego mi potrzeba. ta wiara niech owocuje prawdziwie chrześcijańskim życiem, w którym najwięcej miejsca poświęcam nie komu czy czemu innemu tylko samemu Bogu. Amen.


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643