zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

25 Niedziela

Drodzy Siostry i Bracia.

W 1978 r., tuż po wylocie majora Hermaszewskiego w kosmos i wyborze Karola kardynała Wojtyły na papieża Poczta Polska wemitowała okolicznościowy znaczek. Były na nim podobizny naszego pana pilota i nowego następcy św. Piotra, a pod nimi napis „Polak potrafi”. Ech… Cóż za głupota…

Od tamtej porty minęło prawie 30 lat. Czy Polak zmądrzał? Nie. Stał się tylko jeszcze bardziej podstępny i wyrafinowany, bo przecież przeszedł ewolucję z komunistycznego stachanowca w kapitalistycznego biznesmena, którym już nie rządzą dyrektywy z Moskwy, lecz wolny rynek. Zapomina tylko, że to nie to samo, co „wolna amerykanka”, a na tę ostatnią trzeba mocno uważać.

Tydzień temu zasłyszałem dziwaczną historię. Otóż, według osób mi to relacjonujących, w pewnych sklepach – minimarkietach dzieją się niepojęte rzeczy. „Polak wszystkopotrafiący” znalazł genialne rozwiązanie na pozbycie się strat wynikających na koniec miesiąca z zalegającego półki sklepowe towarem, który nie został sprzedany, a utracił już termin przydatności do spożycia. Poco myć, przebierać i od nowa paczkować towar, jak we francuskich hipermarketach? Tyle pracy i strata energii, które i tak do końca nie rozwiązują sprawy. Można przecież zrobić remanent, zebrać przeterminowany towar, zliczyć jego wartość, a sumę, która wyjdzie nam w prostym dodawaniu podzielić między wszystkich pracowników i potrącić im z wypłaty. Nie wiem tylko, w jaki co dzieje się z nieszczęsnymi produktami? Pewnie przemetkowane trafią w innym sklepie tej sieci na półki? Można także – jak widać, o zgrozo!- zabrać także z wynagrodzenia tę nieszczęsną różnicę, a towar, jak się dzieje w konkurencyjnej, równie badziewiarskiej sieci rozdać pracownikom. Niech se wezmą dwie pięciolitrowe bańki przeterminowanego oleju, czy karton majonezu. To nie wszystko. Pikanteri całej sprawie dodaje fakt, że obrotny prezes usilnie zachęca swoich pracowników, by oni i ich rodziny (pod groźbą utraty pracy) robili zakupy jedynie w tej sieci sklepów, która daje im utrzymanie.

Kochani. To nie jest opowiastka z kosmosu. Tak się dzieje. Nawet wokół nas. Bo ludzie są chciwi, pazerni i zazdrośni. Bo ci ludzie nie wiedzą, co pisał św. Jakub w drugim czytaniu (a może dzisiaj usłyszą), że zazdrość i żądza sporu rodzą bezład i wszelki występek. Że walki i kłótnie między ludźmi biorą się z naszych żądz. Ale choć morderczo pożądamy i zazdrościmy, to niewiele osiągniemy. Może teraz taki, okradający swych pracowników, głupi bandyta stoi teraz w kościele, a św. Jakub pisał, że mądrość wolna jest od obłudy. Nie nauczyła go mamusia ni babcia, że niewypłacalnie należnej zapłaty pracownikom, to grzech, co o pomstę do nieba woła! A Bóg widzi i skrupulatnie notuje i… wycierp się człowieku na ziemi, pokutuj kochany, pokutuj. Bo jak ci przyjdzie po śmierci za swoje łajdactwa płacić, to z piekła się nie wyślizgasz, a wtedy… moje wyrazy współczucia.

Drodzy moi. Dziś w ewangelii Jezus, podobnie jak przed tygodniem, idzie cały czas przez Galileę i mówi o swojej męce, śmierci i zmartwychwstaniu. Tylko apostołowie już nie są tacy skorzy do dyskusji. Pamiętamy – mam nadzieję – ja przed tygodniem św. Piotr próbował Jezusa nawracać, a Ten bez żadnych ogródek nazwał go szatanem. Apostołom to starczyło. Wody w usta ponabierali i już się nie odzywają do swojego Mistrza, bo i im by się mogło oberwać. Wolą, zamiast o zbawieniu, odkupieńczej śmierci i chwale zmartwychwstania z Jezusem, rozmawiać między sobą o głupotach. „«Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi. Ci Go zabiją, lecz zabity po trzech dniach zmartwychwstanie». Oni jednak nie rozumieli tych słów, a bali się Go pytać.” Jezusa się bali! Swego Przyjaciela! „Bali się Go pytać”, bo wiedzieli, że po głupiemu rozumują. Ale jak już doszli do Kafarnaum, gdy na spokojnie zasiedli w domu On im pytanie zadaje; Dzieci, „O czym to rozmawialiście w drodze?” „Lecz oni milczeli, w drodze bowiem posprzeczali się między sobą o to, kto z nich jest największy.” Takich to Jezus miał apostołów.

Wielcy, z tłumów ludzi wybrani przez Chrystusa. A On stawia przed nimi dziecko za wzór. Tak, bo małe, niewinne dziecko nie kłamie, nie kombinuje.

Kochani. Ile w nas jest złych pożądliwości. Żądzy pieniądza, bogactwa (nawet za wszelką cenę, choćby „po trupach”), władzy, uznania, pozycji społecznej, etcetera. Ile nasze pożądliwości przynoszą zła? W rodzinach, w lokalnych społecznościach. Patrzymy każdego dnia na tych, którzy jak nierozumni jeszcze wówczas apostołowie, próbują zabiegać o godności zaszczyty i stanowiska. A czy to jest najważniejsze? „Potem wziął dziecko; postawił je przed nimi i objąwszy je ramionami, rzekł do nich: «Kto przyjmuje jedno z tych dzieci w imię moje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, nie przyjmuje Mnie, lecz Tego, który Mnie posłał».”

Siostry i Bracia. Do naszych serc mamy przyjąć postawę dziecka. Dziecka niewyrafinowanego, prostego, czystego, skromnego, prawdomównego, uczciwego. Mamy być wolni od pożądliwości, bo one niszczą nas i nasze relacje z ludźmi, nawet najbliższymi. Bo pożądliwość jest egoistyczna, chciwa i zaborcza. A Jezus nie takimi chce nas widzieć. On i dziś idzie. Nie tylko przez Galileę. Idzie przez Mławę, Łomię i Lewiczyn. Idzie uliczkami Osiedla Książąt Mazowieckich. Idzie Piłsudskiego, Sienkiewicza i Słowackiego. Przechodzi koło naszych domów, urzędów i miejsc ciężkiej, fizycznej pracy. Idzie i woła: „Stańcie się jak dzieci”. Amen. MBKP, 24.IX.2006 r.

Ks. Grzegorz Ślesicki


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643